Dušičky ještě nezačaly a na hřbitovech už se krade. Tak by se zhruba dala popsat současná zkušenost některých lidí. „Naše rodina má hrob na sviadnovském hřbitově. Ještě do minulého týdne náhrobek zdobil krásný starožitný kovový kříž, ten ale teď někdo ukradl,“ zlobil se Josef Literák z Frýdku-Místku.

„Když jsem byl na hřbitově naposledy, viděl jsem, jak se tam na kolečkových bruslích proháněl nějaký asi čtyřicetiletý tmavovlasý muž s copánkem a všechno si důkladně prohlížel, nejvíce pak pozlacenou Madonu na ústředním kříži. Těžko říct, jestli na hřbitově někoho má nebo ho zajímaly spíš cenné předměty, ale připadal mi dost podezřele. Navíc si myslím, že na hřbitově nemá na kolečkových bruslích co dělat,“ přemýšlel Josef Literák.

„Platíme poplatky, ale hřbitov stejně nikdo nehlídá. Správce se tam ukáže jednou za uherský rok,“ postěžoval si muž.

Se ztrátou ukradeného kříže se však nehodlá jen tak lehce smířit. „Možná si ho někdo naleštil a pověsil někde nad schodiště, nebo ho prodal jako starožitnost. Nejspíš ale skončil někde ve sběrně,“ míní. „Proto jsem také obešel všechny sběrny barevných kovů v okolí, kříž ale nikde nebyl,“ popsal zkušenost. Majitelé sběren však svorně tvrdí, že by podobný kousek vůbec nevykoupili.

„Dneska už v žádné slušné sběrně takové věci nikdo nevykoupí. Starožitný kříž by možná spíš koupil nějaký sběratel,“ konstatoval provozovatel sběrny na ulici 17. listopadu v Místku. K jeho názoru se přiklánějí i další kolegové z oboru.

„Často k nám chodí na kontroly policie, nikdo by si nevzal na triko vykoupit očividně kradenou kovovou starožitnost,“ potvrdil další provozovatel sběrny na frýdecké ulici Míru. „Takové věci nevykupujeme,“ krčila rameny i žena ve sběrně na ulici J.Myslivečka v Místku.

„Na sviadnovském hřbitově stálý dozor není a pokud vím, tak není ani na jiných hřbitovech. Obec má smlouvu s frýdecko-místeckou městskou policií, ta ale samozřejmě provádí spíše namátkové kontroly, nemůže být na místě pořád. Hřbitov strážníci intenzivněji hlídali jen v krátkém období, kdy se tu opakovaly krádeže, nebo také v období Dušiček. Kromě strážníků tam také chodí člověk, který hřbitov odemyká, zamyká a občas projde a zkontroluje. Nemůže tam ale být pořád, zaplatit stálého hlídače by asi bylo příliš nákladné. Uhlídat drobné krádeže bohužel asi není dost dobře možné,“ vysvětlila referentka obecního úřadu ve Sviadnově Alena Máchová.

„Mimořádná opatření na hřbitovech v souvislosti s Dušičkami zahájíme už koncem tohoto týdne. S obcí Sviadnov máme uzavřenou veřejnoprávní smlouvu, která upravuje také četnost, případně i místa kontrol. Stejně jako každým rokem o dušičkách samozřejmě počítáme s tím, že zvýšený dozor dojednáme se starostou obce i ve Sviadnově,“ ujistil ředitel frýdecko–místecké městské policie Václav Buček.

Kam dál? Vandalové ve Starém Městě poničili padesát hrobů