Jakub Kozák z HZS informoval, že k padlému stromu vyjížděli hasiči už v sobotu půl hodinu před půlnocí do Holasovic na Opavsku.
„V drtivé většině případů se jedná o vyvrácené či polámané stromy. Ty padají na komunikace. V souvislosti s těmito událostmi byla v několika případech poškozená svodidla či dráty elektrického vedení. V jednom případě poškodil strom osobní automobil, rozbil mu světlo,“ upřesnil Jakub Kozák s tím, že při dvou zásazích odstraňovali hasiči uvolněné plechy ze střech.
Od nedělního časného rána měli hasiči jeden výjezd za druhým a do odpoledne jich bylo několik desítek.
Do terénu museli také energetici. Bez elektřiny byli odpoledne například lidé v Hlučíně.
V Havířově-Šumbarku hasiči odstraňovali strom vyvrácený na silnici, v centru města zase uvolněné plechy na střeše domu.

Vichřice zastavila vlaky a odřízla tisícovky lidí od elektřiny
Tisícovky domácností zůstávají bez dodávek elektřiny a odpoledne zkolabovala i železniční doprava v koridoru z Prahy do Olomouce, Ostravy a dále do Polska a na Slovensko.
Mluvčí Českých drah (ČD) Petr Šťáhlavský informoval, že mezi Olomoucí a Zábřehem na Moravě najel nákladní vlak do stromů, které napadaly na koleje.
„Kdy bude provoz aspoň na jedné z kolejí v úseku nehody obnoven, zatím nelze odhadnout. Kdo může, měl by svou cestu odložit,“ uvedl včera vpodvečer mluvčí ČD. Zpoždění ale nabíraly i spoje na dalších tratích, to platilo i pro vlaky, které z Olomouce mířily přes Opavu do Ostravy.
Energetici v Moravskoslezském kraji kalamitní stav kvůli řádění vichřice nevyhlásili. Mluvčí Skupiny ČEZ Vladislav Sobol ale uvedl, že vichřice škodila hlavně v podhorských oblastech Beskyd i Jeseníků. „Poruchy máme nejen na nízkém napětí, ale i na vedení vysokého napětí. V terénu jsou pracovníci poruchových služeb a průběžně poruchy odstraňují, vítr ale neustává, takže přibývají další,“ uvedl Vladislav Sobol. Ten odhadoval, že bez elektřiny zůstaly v neděli v našem kraji tisícovky domácností.
Moravskoslezští hasiči (HZS) měli od sobotní půlnoci do nedělní 17. hodiny za sebou přes 350 výjezdů souvisejících se silnou vichřicí. Jak uvedl Jakub Kozák z HZS, zhruba sto zásahů mají ještě před sebou. V drtivé většině případů se jednalo o vyvrácené či polámané stromy, které popadaly na komunikace, případně dráty elektrického vedení či zaparkovaná auta. „Hasiči budou škody odstraňovat i během nedělní noci i pondělka. Nemám informaci, že by byl v průběhu neděle při zásazích někdo zraněn,“ dodal Jakub Kozák.
Marie Labajová z porubské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu uvedla, že nejsilnější náraz větru byl v našem kraji dnes dopoledne zaznamenán na Javorovém vrchu, kde dosáhl rychlosti 36 metrů za sekundu (téměř 130 km/hodinu). V Ostravě-Porubě poryvy větru nepřesáhly rychlost 20 metrů za sekundu. Výzva meteorologů na extrémně silný vítr má podle meteorologů trvat do dnešní 19. hodiny.