Ledovka se projevila především na Frýdecko-Místecku, Karvinsku, Ostravsku a částečně na Novojičínsku a Opavsku.

Dopravní policisté začali evidovat první nehody krátce po 14. hodině. V té době začalo mrholit a vozovky i chodníky se během několika minut změnily v kluziště. 

Kvůli namrzajícímu dešti přibylo havárek

Ledovka v Sedlištích.

Frýdecko-Místecko

Namrzající déšť se podílí na zvýšeném počtu dopravních nehod na Frýdecko-Místecku. Okresní policejní mluvčí Vlastimil Starzyk Deníku potvrdil, že bouraček začalo v pondělí 1. prosince přibývat přibližně od půl třetí odpoledne. „V rámci našeho okresu už máme hlášeno asi patnáct nehod. Řidiči by měli v tomto počasí jezdit mnohem opatrněji. Rychlost se nemusí vyplatit," doporučoval odpoledne Vlastimil Starzyk. 

Na silnici mezi Frýdkem-Místkem a Sedlišti sjel do příkopu sypač a s jízdou tam měli velké problémy i ostatní řidiči, kteří nemohli své vozy udržet ve svých jízdních pruzích. 

Karvinsko

"Na Karvinsku máme od půl třetí odpoledne hlášeno sedm nehod, ke kterým museli vyjet naši policisté. Většinou jde o malé nehody, u některých byla hlášena lehká zranění. Očekáváme, že nehod bude přibývat," řekl policejní mluvčí okresu Karviná Zlatuše Viačková. 

V Havířově lidé hlásili nebezpečnou ledovku ze všech městských částí. Starší muž si poranil hlavu, když uklouzl na přechodu před nákupním centrem. První pomoc vyhledal v blízké lékárně. Ženu o berlích, která na zledovatělém chodníku nemohla ujít téměř ani krok, naložili strážníci do služebního vozidla a odvezli domů. Úsek s dolinou v Okružní ulici na Šumbarku museli policisté uzavřít a dopravu odklánět po objízdných trasách. 

Po 20. hodině vyjeli havířovští hasiči se svou osmikolovou vyprošťovací tatrou do Českého Těšína. Kamion tam na rychlostní silnici vjel na středový dělící pás, kde uvízl. Hasiči ho vytáhli zpátky na silnici.  

Ostrava

Dopravní komplikace způsobila ledovka také v krajském městě. Například v ostravské Mitrovické ulici se převrátil kamion. Ostravská městská hromadná doprava nabírala zpoždění, v některých úsecích musel být provoz kvůli nesjízdným vozovkám zcela zastaven. "Některé ulice v okrajových částech jsou nesjízdné úplně, jiné jen s velkou opatrností. Na chodnících se lidé kloužou jako na kluzištích. Starší lidé by ven neměli vycházet vůbec," hlásí redaktoři Deníku. 

S dojetím k zásahům měli problémy řidiči sanitek, hasičských i policejních vozů. Na silnicích se tvořily kolony, a tak jak kvůli kolizím, tak i náledí, kdy vozidla například stála pod nesjízdnými kopci. „To nám samozřejmě komplikovalo dojezd k dopravním nehodám," řekla mluvčí krajské policie Gabriela Holčáková s tím, že jen v Ostravě bylo od odpoledních do večerních hodin hlášeno bezmála čtyřicet havárií.

Na Opavsku havarovala sanitka"Nehoda sanitky a osobního vozu v pondělí odpoledne uzavřela ve Slavkově na Opavsku silnici z Opavy na Šternberk. Na místě jsou zranění," řekla policejní mluvčí Pavla Welnová. Bližší informace o počtu a závažnosti zranění zatím neměla. Sanitka ve Slavkově havarovala v Olomoucké ulici kolem 16:20. Komunikace by se podle Národního dopravního informačního centra mohla znovu otevřít kolem 18:30. (ČTK)

Novojičínsko

Ještě vpodvečer byla situace na Novojičínsku na několika místech značně komplikovaná. Dostat se z Bílovce do Fulneku bylo v podvečer takřka nemožné. Hlavní tah, silnici č. 47 mezi Bílovcem a Bílovem, totiž po 18. hodině zablokovala nehoda dvou autobusů. Silnice je podle serveru dopravniinfo.cz uzavřená, protože autobusy blokují silnici. Kdo to chtěl zkusit objet po silnici 3. třídy, také daleko nedojel. Namrzlý bravinský kopec mezi obcemi Bravinné a Stará Ves uvěznil asi desítku automobilů v obou směrech a také jeden autobus, který mířil do Ostravy. Ten na místě stál už hodinu. "Já jsem tady od pěti," uvedl jeden z uvízlých řidičů krátce po 19. hodině. Některá vozidla se podařilo pomocí silných paží roztlačit, jiná čekala rozesetá po silnici na vysvobození. Naopak jindy problematický průtah přes obec Vrchy je prozatím tentokrát s velkou opatrností sjízdný. Silničáři totiž cestu pořádně nasolili. Ze zdržením však musí počítat řidiči mezi Tískem a obcí Lubojaty, kde po 19. hodině havarovala tři osobní vozidla. 

Po 20. hodině se začala komplikovat doprava také na silnici č. 57 spojující Novojičínsko s Opavskem. U obce Vrchy blokují dopravu odstavené kamiony v serpentinách. Silnice je pro osobní auta s velkou opatrností sjízdná, pro nákladní automobily je však podle serveru dopravniinfo.cz dočasně neprůjezdná. "Dole měli už dávno stát policisté a náklaďáky tam nahoru neměli vůbec pouštět," rozčiloval se jeden z řidičů, jenž měl velký problém dostat se z práce domů.

Hasiči v akci

Hasiči zatím vyjížděli k 30 dopravním nehodám, spojených s ledovkou, vyjížděli během odpoledne profesionální a dobrovolní hasiči na území Moravskoslezského kraje, a to zhruba od 15 do 18 hodin.

"Většina z nich se obešla bez zranění. V okrese Nový Jičín to bylo 9 zásahlů, 8 v okrese Frýdek-Místek, po pěti v okresech Ostrava-město a Karviná a 3 na Opavsku. Žádná v okrese Bruntál. I hasiči mají problém dojet včas k nehodám. Musí jet velmi opatrně a respektovat jak zrádnou ledovku, tak v některých případech čekat v kolonách vozidel… Kolony vozidel se tvoří například při výjezdu z Ostravy-Poruby na Opavu či z Ostravy-Hrabůvky na Frýdek-Místek. Doporučujeme každému řidiči, aby, pokud to alespoň trochu lze, raději dnes večer na silnici vůbec nevyjížděl," sdělil mluvčí krajských hasičů Petr Kůdela.

Lidé padají na zem jako hrušky

Velké problémy mají na ledovce pěší. Záchranná služba už vyjela k několika případům zraněných, kteří si při pádu způsobili zlomeniny nebo úrazy hlavy.

S přívalem zraněných zápasí zdravotníci v místních nemocnicích. Některé přivážejí sanitky od nehod nebo pádů na chodnících, jiní přicházejí sami.  

"Nárůst počtu ošetřených jsme odpoledne zaznamenali ve všech třech našich nemocnicích, a to v Havířově, Karviné i Orlové. Do večera bylo v každé z nemocnic ošetřeno kolem 40 pacientů, nejvíce v Havířově a o něco méně v Orlové a Karviné. Jednalo se o zlomeniny končetin, pohmožděniny a poraněné hlavy," řekla mluvčí nemocnic Radmila Fleischerová.

Situace je podobná v celém kraji. "Naše posádky zhruba od 14. hodiny zasahují především u zraněných chodců. Před 17. hodinou jsme byli o 40 případů. Vesměs jde o zlomeniny dolních a horních končetin a poraněné hlavy. Většinou se jedná o starší občany, ale pády se nevyhnuly ani mladším. Byla mezi nimi například maminka se čtyřměsíčním dítětem v náručí. Mezi zraněnými byli také cyklisté, kteří při jízdě na náledí spadli. Další zásahy měly naše posádky u dopravních nehod," informoval mluvčí krajské záchranné služby Lukáš Humpl. 

Po další hodině mohl mluvčí informace upřesnit o další zásahy. 

"K 18. hodině registrujeme v regionu celkem šest desítek osob, které utrpěly poranění coby chodci. Nejvíce práce registrují záchranáři na Frýdecko-Místecku a v Ostravě, kde musely posádky sanitních vozidel doposud ošetřovat zatím patnáct, resp. dvacet chodců. V těchto lokalitách musí záchranářům vypomáhat i sanitní vozidla jiných dopravců, která do zdravotnických zařízení přepravila již několik pacientů. Kromě chodců evidují záchranáři v Moravskoslezském kraji také pět nehod cyklistů a desítku nehod vozidel, při kterých se zranilo dalších třináct osob," dodal Humpl.

Silničáři jsou v ulicích

Silničáři vyjeli, účinek posypu ale nebyl okamžitý. Posypové vozy vyjely okamžitě, když začalo mrholit. Silnice však zatím nejsou na začátku zimy prosoleny a nový posyp účinku se zpožděním.

Před domy si lidé mohou pomoci sami použitím písku.  

"V ulicích máme opravdu všechnu techniku, kterou máme k dispozici. Bohužel, nástup mrznoucího mrholení byl rychlý a nemůžeme být všude v jeden okamžik. Aplikovaný posyp navíc působí až po určité době," řekl ředitel Technických služeb Havířov Ludvík Martinek. 

V Ostravě sypali preventivně už po poledni. „Vzhledem k předpovědi počasí, která od rána varovala před možným mrznoucím deštěm, vyjely všechny sypače Ostravských komunikací poprvé do terénu již krátce po poledni," uvedl mluvčí Ostravských komunikací Jiří Maléř s tím, že vozidla provedla preventivní posyp. „Všechna vozidla se po třetí hodině odpolední vrátila do garáží, doplnili jsme zásobníky soli a technika po čtvrté hodině odpolední znovu vyrazila do terénu. Děláme vše, co je v našich silách, abychom silnice, které máme ve správě, udrželi sjízdné," prohlásil Maléř, podle kterého je nezbytné, aby řidiči byli velmi opatrní. .„Snad nemusíme zdůrazňovat, že letní gumy nejsou v tuto chvíli bezpečné," uzavřel Maléř.

Zkolabovala i železniční doprava

Vinou namrznutých trolejí zkolabovala železniční doprava. Na koridoru nabraly vlaky zpoždění několika desítek minut. Pendolino z Prahy přijelo s tříhodinovým zpožděním. RegioJet z Prahy do Havířova měl zpoždění 150 minut.