Přibližně deset dnů trvalo odstranění následků dvou dopravních nehod, které ohrožovaly životní prostředí v Jablunkově a okolí. Kvůli haváriím, které se staly už na konci června, musela jablunkovská radnice oslovit specializovanou firmu.

Redakci to sdělil Jaroslav Ježowicz z odboru životního prostředí a zemědělství. „Při první události z 28. června najel polský kamion na poklop od kanálu. Ten se zvedl a roztrhl jeho palivovou nádrž. Z ní v úseku 850 metrů vyteklo odhadem čtyři sta litrů motorové nafty. Hasiči z Jablunkova, Třince a Mostů u Jablunkova naftu na vozovce sypali sorbetem, který je k tomu určen. Po přibližně dvanácti hodinách se nafta dešťovou kanalizací dostala do stoky pod kostelem v Návsí až k restauraci U Kosa. Hrozilo, že začne vytékat do Olše,“ uvedl Ježowicz. Dodal, že úniku ropných látek poté definitivně zabránili hasiči společně s oslovenou firmou.

Další nehoda na silnici první třídy se stala už 30. června. Na obchvatu Mostů u Jablunkova se srazil osobní vůz s kamionem. Náraz nepřežil pravděpodobný viník – řidič ze zcela zdemolovaného vozu. „Z osobního auta unikla motorová nafta, ale také oleje a provozní náplně. U kamionu hrozil únik přibližně 600 litrů nafty, protože ten byl v takové pozici, že jeho nádrž byla dva až tři centimetry nad hranou vozovky u krajnice,“ řekl Ježowicz. Situaci pomohli zachránit hasiči, úniku látek do Ošetnice opět zabránili včasným zásahem společně s firmou, která místo čistila a po několik dní i monitorovala. K nákladům, které jablunkovské radnici vznikly, Ježowicz uvedl: „Škody budou hrazeny ze zákonného pojištění vozidel. Kolik bude za práce požadovat specializovaná firma, to zatím nevíme.“

Únik neznámé látky v úseku mezi radnicí a jablunkovským sanatoriem zaměstnal řadu lidí už 6. května. Na místo dorazili hasiči a městští i státní policisté. Frekventovaná silnice byla na tři hodiny zcela uzavřena, kolona vozidel se táhla až do Bystřice. Na vozovku s největší pravděpodobností vytekla z cisterny penetrační látka, kterou používají cestáři pro zpevňování povrchu před asfaltováním.

Přečtěte si také: Doprava u jablunkovského sanatoria bude pod větší kontrolou policistů