Operační středisko záchranné služby se případu dovědělo od Policie České republiky. „Hoši leželi v lese. Člověk, který je našel, si nejdříve myslel, že jeden z nich je už mrtvý. Do udané lokality ihned vyjely dvě lékařské posádky z Frýdlantu nad Ostravicí a Frýdku-Místku,“ upřesnil tiskový mluvčí záchranné služby Moravskoslezského kraje Lukáš Humpl.

Záchranáři naštěstí po svém příjezdu zjistili, že oba chlapci jsou naživu. „Byli ovšem silně opilí. Čtrnáctiletý hoch měl poruchu vědomí. Nejprve nereagoval, později byl schopen s naší posádkou částečně komunikovat. Přiznal se k tomu, že vypil více vodky. Druhý, jemuž bylo rovněž čtrnáct let, vůbec nereagoval na oslovení. Zdravotníci s ním vůbec nemohli navázat kontakt. Podle záchranářů měl vypít asi půl litru slivovice,“ zarazil se tiskový mluvčí Lukáš Humpl.

Záchranáři oběma pacientům zajistili žilní vstup a podali jim infúzní roztoky. Stav chlapců vyžadoval transport do zdravotnického zařízení. „Posádky je proto za stálého sledování základních životních funkcí transportovaly na dětskou jednotku intenzivní péče frýdecko-místecké nemocnice,“ dodal Humpl s tím, že porucha vědomí znamená vždy selhání jedné ze základních životních funkcí – a tudíž závažný stav. Pacient je ohrožen například možnou aspirací zvratků, přičemž zvracení je při těžké opilosti častým doprovodným jevem. Jinou komplikací může být podchlazení, leží-li postižený delší dobu na volném prostranství. „Záchranáři opakovaně zaznamenávají také případy, kdy jsou těžce opilé osoby nalezeny na silnici a zraněny projíždějícími vozidly,“ podotkl Humpl.

Přečtěte si také:
Tři mladí lidé jeli na jednom kole, jeden je mrtvý
Muž zvracel až k sousedce, okna po sobě umyl
Policisté uzavřeli s městem dohodu o bezpečnosti