Již více než měsíc a půl policisté pátrají po řidiči, který má na svědomí smrt osmdesátiletého důchodce. Starý muž zemřel v Ostravě-Svinově poté, co jej v prosinci na Polanecké ulici na přechodu pro chodce srazilo nezjištěné vozidlo. Auto po nehodě zastavilo. Vystoupili z něj dva lidé, kteří ale vzápětí nasedli zpět a odjeli. Neštěstí vidělo několik svědků, policistům se již také podařilo identifikovat typ auta. Ani to však k vypátrání viníka zatím nestačilo. Policisté však věří, že jeho dopadení je pouze otázkou času.

Nezastavil

Tragédie se odehrála 12. prosince kolem 17.45 hodin poblíž domu číslo 52. Osmdesátiletý muž téměř tři roky chodil každou neděli do blízkého statku pro mléko a tvaroh. Tentokrát se ale na cestu vydal již v pátek. O dva dny později totiž plánoval návštěvu u kněze. Když se s mlékem a tvarohem vracel zpět, stejně jako jindy chtěl přejít po vyznačeném přechodu.

„Místo je velmi dobře osvětleno,“ uvedla mluvčí ostravské policie Gabriela Holčáková s tím, že v dané době nebyla vozovka namrzlá a řidiče neomezovaly žádné povětrnostní vlivy. Přesto došlo k neštěstí. Zda auto jelo povolenou padesátkou či rychleji, není jasné. Muž chodící o francouzské holi neměl šanci. Vozidlo jej po nárazu odhodilo do protisměru, kde jej zachytilo další projíždějící auto Fiat Brava. „Tělo pak bylo pod vozidlem vlečeno zhruba čtyřicet metrů, než fiat zabrzdil,“ přiblížila situaci Holčáková. Zkouška na alkohol později vyloučila možnost, že by motorista z druhého vozu měl v krvi alkohol. Samotný viník pokračoval v jízdě.

Svědek

Policistům se později přihlásil svědek, který slyšel dva po sobě jdoucí nárazy. Pod mostem s ulicí Rudnou pak zahlédl brzdící auto přijíždějící směrem od Polanky. „Z něj vystoupily dvě osoby, které šly zpět na Polanku. Během krátké chvíle se do automobilu vrátily a pokračovaly v jízdě ve směru na Porubu. Projely kolem svědka,“ řekla Holčáková.

Policisté na místě havárie našli střepy, plastový kryt a otěry zelené barvy. Vše odeslali na kriminalistickou expertizu. Ukázalo se, že věci pocházejí levého předního světlometu a levého zrcátka vozidla typu Škoda Favorit, Škoda Forman či škoda Pick up. Na zrcátku byly štětcem nanesené zbytky zelené barvy.

Tisíce vozidel

Kriminalisté ve svých databázích zjistili, že zadaným kritériím odpovídá na šedesát tisíc vozidel. Do současné doby prověřili dvě stě vytipovaných aut, která osobně prohlédli. To smrtící mezi nimi zatím nenašli. „Pokračujeme v pátrání,“ řekla Holčáková s tím, že policisté již k případu vyslechli desítky osob, které se v osudnou chvíli poblíž místa tragédie nacházely nebo k případu mohly něco říct. V této souvislosti obracejí i na další svědky. To platí zejména o přibližně pětapadesátileté paní, která ze statku odešla krátce před důchodcem. „Žádáme ji, aby nás kontaktovala na kterékoliv služebně nebo na lince 158. Žádáme také další občany, kteří k nehodě mohou uvést jakékoliv informace, aby je sdělili poručíku Jánkovi na telefonním čísle 974 725 443 nebo 775 574 742,“ uvedla Holčáková.

Policie nehodu vyšetřuje jako trestný čin ublížení na zdraví a neposkytnutí pomoci. Viník by ve vězení mohl strávit až pět let. Trest hrozí také spolujezdci. Tomu by výrazně mohlo pomoci, kdyby se přihlásil policii. „Známé ustanovení trestního zákona hovoří o polehčujících okolnostech, ke kterým soud přihlédne při výměře trestu, pokud osoba trestný čin oznámí nebo napomůže při jeho objasňování,“ vysvětlila Holčáková.

K tématu

V loňském roce ostravští policisté evidovali 660 případů, kdy řidiči ujeli z místa dopravních nehod, což je přibližně 12,3 procenta z celkového počtu ostravských karambolů (5362). Většinou se jednalo o havárie, při kterých vznikla pouze škoda. Šest srážek ale skončilo zraněním a či dokonce smrtí.

Například v únoru ochránci zákona zaznamenali hned dvě neštěstí v Ostravě-Porubě. Jedno z nich se stalo poblíž nákupního centra Tesco, kde osobní vozidlo nad ránem na vyznačeném přechodu pro chodce zachytilo dvaadvacetiletou dívku z Brna, která zraněním podlehla. Řidič nechal nabourané auto na místě a utekl. O dva dny později se sám přihlásil policii. Důvodem jeho doznání však s největší pravděpodobností nebyly výčitky svědomí. V té době již věděl, že bude stejně odhalen. Policisté měli totiž svědectví lidí i záznamy z bezpečnostních kamer.

Jen o několik hodin dříve došlo v Ostravě-Porubě k jiné tragédii, při které na přechodu pro chodce zemřela dvaasedmdesátiletá žena. Viník ujel. Na základě výpovědi svědků se jej po několika hodinách podařilo dopadnout. Policii pomohla zejména žena, která v době nehody cestovala tramvají. Po vystoupení si všimla vozidla s rozbitým čelním sklem. Když uslyšela o nehodě a výzvě policie, dala si vše dohromady.