„Podle hlášení, které přijalo operační středisko, došlo ke střetu šesti či sedmi vozidel a zranění většího počtu osob. Na místo byly vyslány nejprve dvě posádky ze stanovišť v Třinci a Frýdku-Místku. První záchranáři dorazili během krátké chvíle, protože sanitka shodou okolností právě projížděla po silnici okolo místa havárie,“ popsal krajský mluvčí záchranářů Lukáš Humpl.

Vrtulník se musel vrátit

„Po zjištění situace byly vyslány další výjezdové skupiny. Vzlétnul rovněž vrtulník letecké záchranné služby z Ostravy, který však nakonec nemohl zasáhnout – z důvodu nepříznivého počasí a husté mlhy byl nucen vrátit se na základnu. Na místě tak nakonec pracovalo šest pozemních posádek,“ dodal s tím, že tři lékaři ošetřili celkem deset zraněných.

„Všichni byli v době zásahu záchranné služby při vědomí a komunikovali. Jednalo se o šest žen a čtyři muže, pacienti byli ve věku třicet až třiašedesát let. Osm z nich bylo polské státní příslušnosti, jeden korejské a v jednom případě šlo o Čecha. Postižení utrpěli lehká, středně těžká, pět z nich pak těžká zranění. Jednalo se o poranění hlavy a mozku, končetin, břicha a páteře,“ upřesnil mluvčí.

Zranění skončili ve dvou nemocnicích

Záchranáři všem poskytli první lékařské ošetření a následně pět pacientů transportovali do nemocnice ve Frýdku-Místku. Stejný počet lidí skončil i v třinecké nemocnici.

„Devět zraněných bylo předáno na úrazových ambulancích obou jmenovaných zdravotnických zařízení, jeden muž pak skončil v péči anesteziologicko-resuscitačního oddělení Nemocnice Třinec,“ doplnil Lukáš Humpl.

Mluvčí hasičů Petr Kůdela míní, že srážky mohla zavinit hustá mlha. „Hasiči vyprošťovali nejméně tři osoby,“ řekl. Podle prvních informací se mělo zranit nejméně 6 lidí v polském mikrobusu, v němž cestovalo 16 osob. Podle dostupných informací havaroval velký autobus, ale rovněž kamion, který zůstal ve svodidlech, a čtyři osobní auta.

Silnice R48 byla v úseku částečně uzavřena.

V Tošanovicích ráno hořel kamion

Už v šest hodin ráno přitom hasiči vyjížděli do Horních Tošanovic k požáru polského kamionu. Vůz začal hořet právě na rychlostní komunikaci R48 ve směru na Dobrou a Frýdek-Místek. „Zahořel motorový prostor a kabina řidiče. Požár byl lokalizován a zlikvidován o půl sedmé. Celková předběžná škoda byla odhadnuta na 950 tisíc korun,“ uvedl Kůdela. Pětatřicetiletý řidič, který vezl náklad dřeva z Polska přes Český Těšín do Paskova na pilu, vyvázl bez zranění. „Hasiči pak likvidovali únik nafty z kamionu a přečerpávali ji do náhradních nádob,“ poznamenal mluvčí hasičů.