V převážné většině odstraňovali stromy spadlé na silnice. Kvůli počasí bylo bez proudu v kraji několik tisíc domácností.

Nejvíce zásahů hasiči evidují na Frýdecko-Místecku, Novojičínsku a v Ostravě.

„Stále převládají události související se spadlými stromy na komunikace. Mimo to řešili hasiči i události, kdy silný vítr uvolnil a poškodil střešní konstrukce nebo polámané stromy spadly a poškodily budovy a dráty elektrického vedení. Hasiči stále neevidují žádnou událost, u které by došlo ke zranění nebo úmrtí lidí," uvedl ve středu večer mluvčí hasičů Marek Gašparín.

Zničená střecha

Například ve Frenštátu pod Radhoštěm na Novojičínsku hasiči více než šest hodin odstraňovali vzrostlou lípu, která spadla na rodinný dům. V Novém Jičíně silný vítr nalomil 25 metrů vysoký smrk, který ohrožoval přilehlý rodinný dům a výrobní halu. Hasiči museli evakuovat 17 lidí z blízkých objektů a pak smrk postupně uřezat.

Na Lysé hoře fouká v nárazech až 80 km/hod.

Podle meteorologů nejsilněji foukalo na Frýdecko-Místecku.

Největrněji bylo patrně na Lysé hoře v Beskydech. V noci tam byly naměřeny nárazy větru o rychlosti až 80 km/hod. V nárazech tak dosahoval až rychlosti vichřice.

V nížinách je síla větru o něco nižší. Například stanice v Lučině u Žermanické přehrady zaznamenala v noci bezmála 60 km/hod, v nárazech však byla rychlost vyšší. Vítr by měl začít částečně slábnout dnes večer.

V Havířově padaly stromy a vítr poškodil střechy domů

Zdroj: Deník/Libor Běčák

K několika zásahům museli vyjet také hasiči z Havířova. Svou vysokozdvižnou plošinu však kvůli silným poryvům větru nemohli použít a na pomoc jim museli přijet i kolegové z Karviné, kteří disponují automobilovým žebříkem. S jeho pomocí upevnili uvolněné plechy na střeše domu v Prostřední Suché. Když však chtěli stejnou práci provést i v ulici Jana Wericha v centru města, už jim to síla větru nedovolila. Plechy proto upevňovali pouze hasiči z lezeckého týmu, kteří se k poškozeným místům dostávali zavěšeni na lanech.

Po celém území města vítr láme větve stromů, někde vyvrací celé stromy. Například v Těšínské ulici strom spadl na elektrické vedení. Větší škody zatím hlášeny nejsou.

Omezení na hlavním tahu mezi Opavou a Ostravou

Silný vítr v úterý lámal větve i na hlavním tahu mezi Opavou a Ostravou. V Nových Sedlicích byla situace natolik vážná, že se musel uzavřít kus silnice I. třídy.

Uzavírka začíná u novosedlického semaforu a končí u odbočky na Suché Lazce. Až do středečních 17.30 se zde mají ořezávat větve, které by v případě dalších silných poryvů větru mohly spadnout na vozovku. Poté by měla být tato část komunikace opět průjezdná. Inkriminovanému úseku se můžete vyhnout objížďkou přes Kravaře a z druhé strany přes Suché Lazce.

„Dle sdělení Ředitelství silnic a dálnic uzavírka potrvá minimálně do dnešního večera a dojde k odstranění všech topolů ohrožujících bezpečnost," poznamenala novosedlická starostka Zuzana Rohovská.