VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Téma Deníku: Pomníčky u cest

Region - Lemují silnice nejen našeho regionu. Připomínají tragédie, které se zde odehrály. Názory na ně se různí. Legislativa je nijak neřeší. Řeč je o pomníčcích u cest. Podle policistů mohou být i prevencí.

22.9.2008
SDÍLEJ:

Pomník mezi Lhotkou a Kozlovicemi, kde zahynul Radovan Borák. Před týdnem uběhly dva roky od jeho tragické nehody.Foto: DENÍK/Tomáš Machálek

Kříže u cest lemují cesty i na Frýdecko-Místecku. Podle policistů mohou mít pro ostatní preventivní účinek. Pomníčky, které jsou vzpomínkou na oběti dopravních nehod, policistům nevadí – spíše naopak.

„Osobně se domnívám, že mají kromě vzpomínky, kterou mají ve své režii pozůstalí, i další význam. Soudnější řidiči, kteří kolem projíždějí, si uvědomí, že v těchto místech někdo zemřel. Potom si většinou během jízdy počínají daleko opatrněji,“ zamyslel se vedoucí oddělení dopravních nehod Okresního ředitelství Policie ČR ve Frýdku-Místku Miroslav Škola.

Podle něj je ovšem důležité, aby dřevěné kříže byly umístěny tak, aby neohrožovaly ostatní účastníky silničního provozu. „Nemělo by se rozhodně jednat o nějaké mohutné stavby, které by byly blízko vozovky. Na druhou stranu si nevzpomínám, že by si někdo na nějaký pomníček u nás stěžoval. Nikdo nepoukazoval, že by je křížky nějakým způsobem rozptylovaly. To se týká spíše billboardů,“ porovnával Škola.

Reprezentant se zabil v autě nedaleko domu

Kozlovice (sru) – Jen čtyřiceti let se dožil Radovan Boráka z Kozlovic. Bývalý reprezentant nepřežil v noci z 16. na 17. září 2006 autonehodu v Kozlovicích. Po dohodě s jeho rodinou mu kamarádi na místě tragédie postavili pomník.
Radovan Borák nepřežil prudký náraz do sloupu nedaleko svého domu v Kozlovicích, když se vracel z akce motorkářů. Borák nebyl v době nárazu připoutaný. „Následkům těžkých zranění podlehl na místě. Dopravní policisté na jeho voze Škoda Octavia odhadli škodu na čtyři sta tisíc korun,“ připomněl tehdy Stanislav Žižka z oddělení dopravních nehod Okresního ředitelství Policie ČR ve Frýdku-Místku.
Radovan Borák se během své úspěšné kariéry šestkrát zúčastnil Šestidenní. Tři z nich ve státní reprezentaci. Před tragédií se převážně věnoval manažérské činnosti. Po Bodro teamu, který úspěšně závodí především na Slovensku, založil i Bodro racing. Kromě závodění na vrcholné úrovni propagoval motoristický sport ve svém nejbližším okolí. Například stál u zrodu závodu „O pohár Lysé hory“ ve Frýdlantu nad Ostravicí. Již tradičními se staly zimní motoskijöringy a motokrosy v Kozlovicích a Lhotce. Hodně času věnoval motoristické přípravě svých dvou synů. Jen dva týdny před svou smrtí jeho starší syn Marek úspěšně dokončil svůj první závod mistrovství světa.

Redakcí oslovení lidé mají na jejich umístění různé názory, ale většinou jim nevadí. „Osobně mi tyto pomníčky nevadí. Chápu, že pozůstalí nají k místu, kde zahynul jejich blízky, silný vztah. Ale pokud již takový pomníček zbudují, měli by se o něj starat,“ svěřil se se svým názorem Martin Bělský z Frýdku-Místku.

„Navíc může pomníček sloužit jako prevence. Když řidič projíždí kolem takové místa, uvědomí si, že se zde stala tragédie a přibrzdí,“ doplnil Bělský. Důchodkyně Anežka L. z Frýdku-Místku má opačný názor.

„Podle mého patří pomníčky na hřbitovy. U silnic mi to přijde nevhodné. Podle mého by stačilo, kdyby pozůstalí v den výročí tragédie zapálili na místě neštěstí svíčku,“ řekla žena.„Podle mého záleží na pozůstalých, pokud pomníčky neohrožují provoz, tak ať tam klidně stojí, mi určitě nevadí,“ prozradil studen Martin. „Pomníčky mohou sloužit i jako výstraha ostatním řidičům. Když projíždíte kolem pomníčku, hned vám bleskne hlavou, že se zde stalo neštěstí a podvědomě jedete opatrněji,“ doplnil jeho spolužák Libor.

Při železniční nehodě zemřely dvě studentky

Frýdek-Místek, Bystřice nad Olší (sru) – Květiny u železničního přejezdu v Bystřici nad Olší připomínají tragickou železniční nehodu, při které v dubnu 2004 vjel opilý Roman Szkandera se svým známým a třemi dívkami pod rozjetý osobní vlak.
Roman Szkandera se nabídl, že je odveze z nedaleké restaurace. Jízda ovšem skončila na železničním přejezdu, na který vjel v době, kdy se k němu blížila rozjetá souprava. Signalizace na přejezdu fungovala. Podle znalce jela těsně před osudným nárazem rychlostí 62, 5 kilometrů za hodinu. Lokomotiva před sebou vozidlo šrotovala nejméně sto čtyřicet metrů. Mladíky paradoxně zachránilo, že nebyli připásání – a včas vypadli z vozidla.
Střet s lokomotivou nepřežily dvě mladé dívky, Eva Konderlová a Sandra Lichnovská, které spolu hrály volejbal. Adéla Langová skončila v nemocnici s těžkým zraněním. Lékaři potvrdili, že bude mít trvalé následky. Složitý případ Okresní soud ve Frýdku-Místku uzavřel až téměř po třech letech.
Romana Szkanderu nakonec uznal vinným z trestných činů ublížení na zdraví, ohrožení pod vlivem návykové látky a poškozování a ohrožování provozu obecně prospěšného zařízení. Mladíka proto poslal na čtyři roky do věznice s dozorem. Na šest let mu navíc zakázal řízení motorových vozidel. Poškozené, kteří žádali náhradu škody, soudce odkázal na občansko-právní řízení. Stejně tak i zdravotní pojišťovny. „Usvědčily jej zejména znalecké posudky. Rovněž v nemocnici, kde byl po nehodě převezen, tvrdil doslova, že zabil dvě baby,“ zdůvodňoval rozsudek soudce.
Celý proces se protáhnul zejména proto, že soud musel zjistit, kdo vůbec v ten den za volantem vozu seděl. Nejdříve si vyslechl obvinění Martin Šuchma, majitel vozu. Vypracované znalecké posudky z oboru dopravy nakonec soudce přesvědčily, že Šuchma řídit vzhledem ke svým zraněním nemohl. Proto jej plně zprostil obžaloby. V době, kdy měl Szkandera usednout za volant, měl v sobě 1, 85 promile alkoholu. Navíc mu v moči našli i další návykové látky – konkrétně po marihuaně.

Tragédie z léta roku 1958

Palkovice (mach) - Pomníček u silnice z Frýdku-Místku na Palkovice spatříte ještě před odbočkou k restauraci v Místeckém lese. K tragické události zde došlo před padesáti roky, kdy na tomto místě 23. července 1958 tragicky zahynula Drahuška Žurková. Za pomocí Státního okresního archivu ve Frýdku-Místku se nám v dobovém tisku podařilo vypátrat tragickou nehodu dvanáctileté cyklistky z Místku, která se v té době vracela touto cestou od Palkovic. Silnice byla místy samý výmol. Při vyhýbání jednomu z nich byla zachycena nákladním autem, které jelo za ní. Auto vjelo do výmolu a potom sjelo do příkopu, kam odhodilo i dívku a usmrtilo ji.
Ovšem zda tento pomníček souvisí se zmíněnou nehodou, si tvrdit nedovolíme. Téměř o padesát let později, 24. března 2008, došlo o pár desítek metrů vedle k další tragické nehodě. Husté ranní sněžení se v ten den ráno podepsalo také na silnicích, kde to v rozbředlém sněhu pěkně klouzalo. Osobní vůz projížděl kolem Místeckého lesa a pár metrů před cedulí Frýdek-Místek narazil do stromu. Třiašedesátiletý řidič na následky zranění podlehl. Vyšetřováním se pak zjistilo, že příčinou nehody byla náhlá zdravotní nevolnost řidiče, který byl ve voze sám.

Související články: Pomníčků u cest přibývá, předpisy na ně nejsou

22.9.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Volby v Žermanicích na Frýdecko-Místecku.
14

Muž si dělal selfie a pak zpřeházel volební urnu. Řeší se platnost voleb

Hokejisté Třince (v červeném) proti Plzni.
5

Marcinko ukončil sérii bez gólu, trefil Ocelářům vítězství s Plzní

Chodník v Čeladné je konečně hotov

Několikaměsíční omezení kvůli druhé etapě výstavby chodníku už nemusí trápit motoristy v Čeladné.

Právě jsme se narodili, podívejte se na fotogalerii miminek

Podívejte se na miminka, která se narodila v posledních dnech na Frýdecko-Místecku a Třinecku.

Kapela Nebe obdarovala malé pacienty

V úterý 17. října měly děti hospitalizované na dětských odděleních Nemocnice Třinec o zábavu postaráno. Navštívila je skupina Nebe, která nyní vystupuje se svým Future technology tour 2017.

Odpoledne začnou volby. Bude volební účast mizerná jako posledně?

Dnes od 14 do 22 hodin a zítra od 8 do 14 budou lidé volit své zástupce kandidující do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení