Během pobytu na školním výletě si žáci s třídním učitelem chtěli vyzkoušet jízdu z kopce v kouli takzvaný zorbing. Poté, co instruktor předvedl svou ukázkovou jízdu, do koule nastoupil sedmačtyřicetiletý třídní učitel se svým patnáctiletým žákem a spustili se z prudkého svahu dolů.

Bohužel síť, která je měla po téměř čtyřicetimetrech zastavit, se protrhla. Koule tak zhruba po dalších tři sta metrech prudce narazila do stromu na kraji lesa a nárazem se roztrhla.

Přečtěte si, co říká k tragédii provozovatel zorbingu v Příboře Rudolf Korčák ZDE

"Učitel v době příjezdu záchranářů již nejevil známky života. Posádky zahájily neodkladnou resuscitaci, ve které pokračovaly po dobu asi čtyřiceti minut. Muž však utrpěl poranění hlavy a pánve, která byla neslučitelná se životem," uvedl mluvčí moravskoslezských záchranářů Lukáš Humpl. Zasahující lékaři nakonec museli konstatovat jeho smrt.

"Chlapec při nárazu utrpěl poranění hlavy s podezřením na otřes mozku, dále zranění horní končetiny a patrně i hrudníku. Byl při vědomí a se záchranáři komunikoval. Posádka letecké záchranné služby jej transportovala na urgentní příjem Fakultní nemocnice v Ostravě Porubě," dodal Lukáš Humpl s tím, že na místo byly vyslány posádky záchranné služby z Jablunkova, Třince a vrtulník z Ostravy.

„Okolnosti případu prošetřujeme. Zatím nemůžeme jednoznačně říct, že viníkem celé tragédie je právě instruktor,“ uvedl mluvčí frýdecko-místecké policie Ivan Žurovec.

MARTIN ŠRUBAŘ,
LIBOR BĚČÁK

Co je ZORBING

Zorbing (nebo také zorbování) je lehce extrémní sport, který vznikl v roce 2000 na Novém Zélandu. Tvůrce Andrew Akers se nechal inspirovat slavnou skicou muže s rozpaženýma rukama od Leonarda da Vinciho.

Zorb, základní rys tohoto sportu, je nafouknutá plastová koule, ve které je pomocí tisícovky lanek upevněna ještě jedna menší. Celá koule váží 90 kg a v průměru má 3,2 m. Do menší koule se vejdou až tři lidé, nazýváni zorbonauti. Principem zorbingu je neřízené kutálení zorbu ze svahu dolů. Svah bývá dlouhý maximálně 200 m se sklonem okolo 20°. Zorb dosahuje rychlosti až 50 km/h a jeho zastavení probíhá samovolně dole pod svahem.

Na výběr bývá mezi klasickým zorbingem, kde je zorbonaut uvnitř koule pevně připoután, a nebo hydro-zorbingem. Hydro-zorbing spočívá v přidání vody do vnitřní koule, a tak si zorbonaut může vychutnat stejný pocit jako má při praní prádlo v pračce.

V zorbu se lze pohybovat i po vodní hladině, kde vlastní silou rozpohybujete celou kouli a lze v ní překonávat i takové překážky jako jsou jezy nebo splavy.

Zdroj: wikipedia.org