Stačilo by dodržovat na sjezdovkách deset pravidel Mezinárodní lyžařské federace. Lyžaři a snowboardisté si však z lyžařského desatera mnohdy hlavu nelámou. Za jeho porušení přitom může být viník ze svahu vykázán, přihlížejí k němu také soudci v případných sporech. Lidé by neměli podceňovat ani počasí, které se ve výše položených místech Beskyd může velmi rychle měnit. „Rovněž by si každý měl uvědomit, že i v těchto horách jsou nebezpečná místa, ve kterých se v zimních měsících může nečekaně uvolnit masa sněhu. Ta pak může kohokoli zavalit, což se už v minulosti několikrát stalo," varoval Vlastimil Sosna, který byl šestnáct let dobrovolným členem Horské služby Beskydy.

Potřebujete pomoc? Funguje nové číslo

V případě nouze mohou lidé vytočit telefonní číslo 1210 a dovolat se tak na Horskou službu. Číslo funguje už déle než rok, řada lidí však o jeho existenci stále nemá ponětí. „Na hory občas chodím, ale zatím jsem naštěstí nikdy žádnou nouzovou situaci neřešil. Mobil s sebou nosím vždycky, asi bych si to číslo měl pro jistotu uložit," pousmál se Jaroslav Konvičný z Frýdku-Místku.

Stejně jako motoristé by i milovníci lyží a snowboardu měli jezdit s odstupem a přizpůsobit rychlost a způsob jízdy několika faktorům. V opačném případě jim hrozí, že poznají práci Horské služby z nepříjemné blízkosti.

Dva zranění v Bílé

Například ve středu zasahovali záchranáři hned dvakrát na sjezdovce v Bílé. Jednačtyřicetiletý lyžař si tam při pádu poranil ruku, vážné zranění si přivodila čtyřiadvacetiletá žena, když při sjíždění narazila na protisvah. Mezi nejčastější zranění patří tržné rány, pohmožděniny, zlomeniny a poranění kloubů. V některých případech šlo zraněným o život. „Pamatuji na případ, který se týkal jednoho otce a jeho desetiletého syna. Když na lyžích sjížděli Javorový, malý lyžař se po pádu vážně zranil. Utrpěl ošklivou zlomeninu stehenní kosti. Na místo byl hodně špatný přístup, použít jsme proto museli sněžný skútr," zavzpomínal Vlastimil Sosna. Zraněný měl prý velké bolesti. „Musel jsem mu nakonec vpíchnout injekci. Následně mi lékařka potvrdila, že pokud bych mu tu látku neaplikoval, mohl klidně zemřít. Dobře to ale dopadlo," podotkl Vlastimil Sosna.