„O loňských prázdninách jsme ošetřili přibližně o patnáct procent pacientů více, než tomu bývá v jiných měsících roku," uvedla tisková mluvčí frýdecko-místecké a třinecké nemocnice Jolana Filipová s tím, že největší nárůst je u úrazů končetin.

K mnoha zraněním by nemuselo dojít, nebo by byly jejich následky mírnější, kdyby děti používaly při sportování také ochranné vybavení chrániče kolen, loktů a zápěstí. Zapomínat by se samozřejmě nemělo ani na přilbu při jízdě na kole, kolečkových bruslích nebo skateboardu. „Také koupání v různých nádržích a řekách bez dozoru dospělých zvyšuje možnost úrazu. K nejtěžším úrazům patří ale zranění při dopravních nehodách. Zodpovědní rodiče chrání své děti také při cestování, používají vhodné zádržné systémy u malých dětí. U těch větších dohlédnou na správné použití bezpečnostních pásů a autosedaček. Při dlouhých jízdách dělají častěji přestávky a nezapomínají na dostatek tekutin," dodala Jolana Filipová.

Dětským úrazům o prázdninách se snaží předcházet také legislativa, která se týká školských zařízení. Na konci každého školního roku učitelé poučují žáky o bezpečnosti. „Položek je tam spousta. Upozorňujeme je, že by neměli skákat do vody rozehřátí a tam, kde to neznají, nebo třeba že by neměli nosit klíče na krku, což už dneska působí možná směšně, ale děti to pořád dělají," řekl zástupce ředitele 6. základní školy ve Frýdku-Místku Jaroslav Hrabec.

Doplnil, že učitelé dětem rovněž připomínají čtyři telefonní čísla tísňového volání. Preventivní opatření proti dětským úrazům musí zajistit také vedoucí a provozovatelé táborů. Patrik Siegelstein, vedoucí Střediska volného času Klíč, které o letošních prázdninách pořádá deset pobytových táborů, zaznamenává u dětí pouze lehké úrazy.

„Dítě spadne, narazí si zápěstí nebo třeba prst při míčové hře," uvedl příklad Patrik Siegelstein. Podle něj má středisko Klíč přísnější opatření, protože je evidováno jako oficiální školská organizace. „Na každém táboře musí být zdravotník a dostatečný počet vedoucích. Myslím, že na dvacet dětí stačí jeden, my ale máme na dvacet dětí minimálně dva. Legislativa nám dále nařizuje, jak má být poskládán program a jídelníček," vyjmenoval Patrik Siegelstein s tím, že vedoucí tábora absolvují několik školení. „Většina průšvihů se neděje ve školských organizacích. Většinou se jedná o případy, kdy si někdo vezme partu dětí na hory a nemusí dodržovat skoro nic. To se nás netýká," nechal se slyšet vedoucí Střediska volného času Klíč.