Kolem druhé hodiny byla Horská služba vyzvána, aby vyjela do oblasti vrcholu Filipka. Nahlášena byla porucha vědomí s křečemi v terénu. Dvaačtyřicetiletého muže bylo nutno ošetřit s obtížemi interního charakteru a poté jej přepravit do třinecké nemocnice.

„Dispečink linky 155 Moravskoslezského kraje nás vyslal ke dvaačtyřicetiletému turistovi s poruchou vědomí a křečemi. Na místo dosedl i vrtulník LZS, takže jsme spolu s jejich lékařem ihned začali s ošetřením pacienta. Ten byl poté transportován k dalšímu ošetření do nemocničního zařízení,“ uvedl Libor Kluz, zasahující člen Horské služby Beskydy.

Po půl páté pak přijali záchranáři výzvu k zásahu přímo v prostoru vrchu Javorový. „Čtyřiatřicetiletá žena uklouzla a spadla při sestupu z kopce. Při pádu na zem si poranila dolní končetinu. K úrazu došlo ve strmém a obtížně přístupném terénu, nevhodném pro zásah pozemní technikou. Proto jsme požádali o spolupráci opět LZS,“ popsal situaci na místě nehody Libor Kluz.

Posádka vrtulníku využila k transportu pacientky podvěs se třicetimetrovým lanem. „Žena byla po prvotním vyšetření vyzvednuta a v podvěsu přenesena na parkoviště pod Javorovým. Tam byla převzata na palubu stroje a po dalších provedených opatřeních přepravena na traumatologickou ambulanci ostravské Fakultní nemocnice,“ konstatoval mluvčí krajských záchranářů Lukáš Humpl.

Díky specializaci pro práci v nepřístupném terénu se záchranná akce podařila. „K transportu pacientky použili letečtí záchranáři podvěsu se třicetimetrovým lanem. Pak přelétli na místo, kde mohli bez problémů ženu v podvěsu spustit a sami přistát. Poté jí naložili a převezli do nemocnice,“ komentoval akci Radan Jaškovský, pověřený náčelník Horské služby Beskydy.