V Malenovicích v sobotu odpoledne čtyřiatřicetiletá turistka uklouzla na Medvědí stezce na sjezdovce a poranila si dolní končetinu. Obsluha lyžařského vleku se pokusila o její transport na saních, který pro však pro zcela zledovatělý svah nebylo možné provést. Dispečink linky 155 Moravskoslezského kraje vyzval k zásahu Horskou službu.

„Volal pán, že jeho manželka při přechodu sjezdové trati uklouzla na zledovatělém sněhu. Při pádu dosedla na jednu nohu a přivodila si vážné poranění v kotníku. K tomu ještě v podstatě sjela část sjezdovky a skončila zraněná v lese,“ popsal okolnosti případu Jaroslav Pavlica, zasahující člen a dispečer Horské služby Beskydy. Připomněl doporučení návštěvníkům pohoří nosit vzhledem ke zledovatělým povrchům cest i volného terénu tzv. nesmeky.

Po konzultaci pro zraněnou paní letěl vrtulník Letecké záchranné služby z Ostravy. „My jsme pacientku zatím ošetřili, poskytli jí tepelný komfort a zafixovali nohu do vakuové dlahy," doplnil Jaroslav Pavlica.

"Vzhledem k podmínkám byla nutná evakuace pacientky pomocí vrtulníku a palubního jeřábu. Záchranáři ji přeložili do transportního vaku, vyzvedli a transportovali na rovnou plochu pod sjezdovkou, kde byla žena převzata na palubu stroje a následně přepravena do ostravské Fakultní nemocnice," popsal pak situaci mluvčí moravskoslezských záchranářů Lukáš Humpl.

Pilot musel použít brýle pro noční vidění

Před sedmnáctou hodinou vzlétal vrtulník k další misi. "Jednašedesátiletá žena uklouzla, upadla a zranila se na turistické značce v nepřístupném a zledovatělém terénu. Zasahovala u ní horská služba, ale komplikovaný transport z místa události by po zemi zabral několik hodin. Pilotovi LZS se s použitím brýlí pro noční vidění podařilo přistát v setmělém terénu asi kilometr od pacientky," uvedl k případu mluvčí moravskoslezkcých záchranářů.

A jak akci popsisuje Horská služba? "Ke zraněné jsme zamířili ze dvou míst zároveň a mne u stanice nabral vrtulník LZS. Tomu se podařilo přistát vzhledem k optimálním povětrnostním podmínkám asi 1,5 kilometru od místa nehody, takže jsme dál s lékařem a záchranářem pokračovali pěšky,“ přiblížil dispečer Jaroslav Pavlica.

Jakmile záchranný tým dorazil ke zraněné, ošetřili jí a připravili na náročný transport. "Záchranáři pak zajistili zraněnou končetinu do dlahy, uložili ženu do podtlakové matrace, a za pomocí vyprošťovacího rámu ji pak společnými silami přepravili k vrtulníku. Následně proběhl letecký transport do FN v Ostravě," doplnil mluivčí moravskoslezských záchranářů Lukáš Humpl. 

Pozor na zledovatělý terén

Záchranáři upozorňují na výskyt zledovatělého terénu na mnoha místech, zejména v horských oblastech a důrazně doporučují pečlivě zvážit turistiku především v horském terénu, protože riziko úrazu je za současných podmínek vysoké.