Když si majitel restaurace ve městě Le-šan v čínské provincii S'-čchuan před rokem otevřel svůj podnik, netušil, že se brzy stane dějištěm historického momentu. Kulaté prohlubně na jeho dvoře totiž obsahovaly pozůstatky stop dvou sauropodů. „Jde o typ dinosaura, který žil v období rané křídy,“ upřesnil paleontolog a docent na Čínské univerzitě geověd Lida Xing.

Paleontologové v Chile objevili výjimečně zachovalé pozůstatky březí samice ichtyosaura. Mořští plazi vyhynuli přibližně před 90 miliony let.
Ukrytá v ledovci. V Chile našli fosilii březí samice ichtyosaura, má jméno Fiona

Podobné nálezy přitom ve větších čínských městech nejsou příliš časté. Paleontologický výzkum v posledních desetiletích výrazně komplikuje rychlá výstavba. „Ve městě je vzácné najít jakékoli zkameněliny, protože byly všechny pohřbeny pod budovami. Když se dozvíme o novém potenciálním nálezu, na místo vyrážíme nejpozději do 48 hodin, abychom dorazili dříve, než stavební práce místo zničí," řekl Xing.

Tomuto osudu naštěstí nejnověji nalezené stopy sauropodů unikly. Než v lokalitě vznikla restaurace, pozemek sloužil jako slepičí farma. Díky tomu byly dinosauří stopy dlouhá léta dobře chráněny. Povrch totiž před erozí a povětrnostními vlivy schovala vrstva hlíny a písku. „Když jsme dorazili na místo, zjistili jsme, že stopy byly velmi hluboké a zcela zřejmé. Až doteď však nikoho možnost, že jde o dinosauří fosílie, nenapadla,“ uvedl paleontolog.

Zdroj: Youtube

Nečistoty byly z dvorku odstraněny teprve před rokem, kdy byla restaurace otevřena. „Majiteli se naštěstí líbil přirozený vzhled nerovného kamene, takže ho nechal nedotčený, místo aby jej vyrovnal například cementem,“ sdělil s úlevou Xing.

Že jde skutečně o stopy dvou sauropodů, potvrdil tým v sobotu pomocí 3D skeneru. Konkrétně mělo jít o dva brontosaury.

Při jejich chůzi se třásla zem

Sauropodi, známí svými dlouhými krky a ocasy, byli největšími zvířaty, která kdy chodila po Zemi. Mohli dorůstat do délky tří školních autobusů a byli tak těžcí, že se při jejich chůzi třásla zem.

Dvojice brontosaurů, která u dnešní restaurace zanechala stopy, pravděpodobně měřila na délku asi osm metrů. Podle Xinga jde o výjimečný objev. V provincii S'-čchuan už bylo odkryto poměrně mnoho dinosauřích fosílií z období jury, pozůstatků z období křídy už však existuje mnohem méně.

Paní „Plesová“ z rodu Australopithecus africanus zepředu a z poloprofilu. Slavná lebka se našla v jeskyni Sterkfontein v Jižní Africe
Fosilie z kolébky lidstva mohou být až o milion let starší, než se dosud myslelo

„Tato éra byla obdobím, kdy dinosauři skutečně vzkvétali. Objev těchto stop je pro nás dalším důležitým kusem skládačky, která poskytuje pohled do období křídy v této oblasti a umožňuje nám objevovat rozmanitost dinosaurů,“ vysvětlil.

Majitel restaurace nyní areál oplotil, aby lidé na dinosauří stopy nešlapali. Uvažuje také o tom, že kolem naleziště postaví přístřešek, aby fosílie co nejvíce ochránil. „Je to vítaná známka širšího zájmu veřejnosti o vědu. Před deseti lety jsme příliš tipů na naleziště od obyčejných lidí neměli, nyní každý rok přijdeme hned na několik skutečných fosílií na základě fotografií od nadšenců,“ pochvaluje si Xing.