Vypadá, jako by byl z jiného světa. Vědci při průzkumu Jižního oceánu narazili na ostnokožce rodu Promachocrinus, který připomíná tvora objeveného už asi před sto padesáti lety. Díky novému exempláři rozlišili několik druhů záhadně vypadajícího živočicha. Upozornil na to americký web Insider.

Latinské jméno nalezeného stvoření s částí těla, která tvarem připomíná jahodu, odkazuje právě na zmíněné ovoce – Promachocrinus fragarius. Český název tvor zatím nemá, ale dal by se přeložit nejspíš jako lilijice jahodová.

Živočicha popsali odborníci Greg Rouse, Emily McLaughlin a Nerida Wilson v článku publikovaném v časopise Invertebrate Systematics. Nalezli ho v hloubce mezi 65 až dvanácti sty metry.

Opeřená ramena

„Nově objevený tvor má dvacet ramen. Celkově měří asi dvacet centimetrů,“ uvedl Rouse, který je vedoucím výzkumu v Scrippsově oceanografickém institutu na Kalifornské univerzitě v San Diegu. Všechna ramena živočicha nejsou stejná. Část z nich je hrbolatá a zbytek opeřený. Opravdové peří ovšem nemá. Zvláštní dojem totiž tvoří výrůstky na končetinách, takzvané pinuly.

Díky analýze DNA „jahodového“ tvora i jemu podobných živočichů se teď vědcům podařilo identifikovat celkem osm druhů rodu Promachocrinus. 

| Video: Youtube

Mezi příbuzné živočichy patří například mořské hvězdice, mořští ježci nebo mořská okurka. Samotné lilijice jsou třída evolučně nejstarších žijících ostnokožců, z nichž někteří jsou živoucí fosilie.

Další a další jména

Badatelé vtipkovali, že nalezení dosud neznámých živočichů není nic zvláštního. Rouse odhadnul, že jeho vědecké oddělení ročně popíše 10 až 15 nových druhů. „Objevujeme jich spoustu, větší práci spíš musíme vynaložit s vymýšlením jejich jmen,“ glosoval.