VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ON-LINE rozhovor se starostou Čeladné Pavolem Lukšou

Pavol Lukša, starosta Čeladné, jako host on-line rozhovoru Deníku odpovídal na vaše otázky.

ON-LINE rozhovor se starostou Čeladné Pavolem Lukšou

Pavol Lukša v redakci Deníku.

Tento rozhovor byl ukončen dne 23.11.2017
DOTAZ: Dobrý den, do sněmovny vaše politické uskupení nepostavilo kandidátky ve všech krajích. Při současně používaném výpočtu výsledků voleb, strana která nekandiduje všude nemá praktickou šanci se tam dostat. Když kandidujete do sněmovny ve stavu, kdy každý hlas pro vás půjde do koše, nemyslíte si, že parazitujete na demokracii?
ODPOVĚĎ:Dobrý den, vítám vás u on-line rozhovoru a těším se na vaše otázky.
Pojďme rovnou k té první: Martine, omlouvám se Vám, ale já si rozhodně nepřipadám jako parazit na demokracii, byť jsme nepostavili kandidátky ve všech krajích, protože i těm, kteří postavili své kandidátky ve všech krajích, jejich hlasy propadly.
DOTAZ: Dobrý den vážený pane starosto,
moc by mně zajímalo, kdy půjde Kalousek a jeho spolek sedět za rozkrádání České republiky? Např. padáky, povolení sázení , které schválil jako křesťan..., důkazů musí být spousta jak říkal pan Babiš, že Kalousek ukradl 4 miliardy!!! Kdy dojde na tyhle lidi jako je Kalousek a Bakala?
Děkuji za upřímnou odpověď
Onderková Ivona
ODPOVĚĎ:Vážená paní Onderková, jsem přesvědčen, že se jednou najde dostatečná politická vůle všechny privatizační a jiné causy z devadesátých, ale i těch dnešních let, otevřít, vyšetřit a viníky po zásluze potrestat. Zatím jen vaříme z toho, co někdo řekl, byť v poslanecké sněmovně, ale důkazy těm orgánům, které to mají řešit, zřejmě nikdo nedodal. Nezlobte se, ale ani já nejsem soudce, který by měl rozhodnout.
DOTAZ: Dobrý den. Chtěl bych se zeptat, jaké jsou v plánu nové investice obce a jak je to se starými projekty na Čeladné, například aquapark. Dále bych chtěl vědět, zda-li je v úvahu i jiné řešení v obci, než-li současný průjezd obcí, v závisloti nad stále se zvyšující dopravou, z důvodu trazitu dopravy.
ODPOVĚĎ:Dohoda o výstavbě akvaparku mezi obcí Čeladná a holandskými investory je podepsaná a stále platí. Nezbývá než věřit, že bude i naplněna. Co se týče průjezdu obcí, můžu vás uklidnit, že obec má zpracovanou variantu obchvatu Čeladné a věřím, že se ji v budoucnu podaří i zrealizovat.
Nové investice obce budeme směřovat především do nadstavby budovy základní školy, vytvoření parkových úprav v zahradě mateřské školy, dále dobudování chodníku na horní Čeladnou a jednou z významných priorit je i změna konceptu svozu komunálního a tříděného odpadu.
DOTAZ: Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jelikož je Čeladná moje srdeční záležitost, jestli bude upravena konečná zastávka v Podolánkách Jednota. Jezdím tam dost často a není si kde sednout, když přijdu z kopce dřív. Pak šlapu ještě kus na další zastávku ke škole :-( abych si mohla sednout. Jinak je Čeladná moc hezky opravená ;-) Děkuji za odpověď Alena K.
ODPOVĚĎ:Ano, Čeladná a Podolánky jsou i moje srdeční záležitost a zejména Podolánky si zaslouží mnohem více pozornosti. Máme v plánu prostranství po bývalé autobusové zastávce v příštím roce upravit tak, aby zde byla možnost si i na chvíli odpočinout či se schovat před deštěm.
DOTAZ: Jak to dopadlo s vaším chodníkem? Dneska je kumšt sehnat firmu, která odvede dobrou práci. A bude třetí etapa?
ODPOVĚĎ:Ano, chodník je dostavěn, osvětlen, osazen lavičkami i odpadkovými koši a začal sloužit občanům. Každá stavba s sebou přináší porodní bolesti a nevyhnulo se to ani naší stavbě. Ukazuje se, že štědrá politika sociálních dávek nemotivuje lidi k práci. Navíc, kdo něco umí, pracuje v zahraničí a stavební firmy mají čím dál větší problémy sehnat pracovníky. Osobně si myslím, že ve stavebnictví bude ještě hůř.
Stavbu prováděla firma Lesostavby Frýdek-Místek a.s., a přes všechny problémy, které se vyskytují na všech stavbách, si myslím, že v naší obci odvedla kus dobré práce.
Ohledně třetí etapy chodníku směrem na Podolánky probíhají přípravné projekční práce. Jedná se o technicky i finančně nejnáročnější část této dopravní infrastruktury, přesto bychom rádi už v příštím roce přistoupili i k etapové realizaci stavby.
DOTAZ: Děkuji za festival Ladná Čeladná, na který jezdím až z Ostravy. Letos mě moc zaujala obecní pláž. Co nového na nás v Čeladné čeká příští rok?
ODPOVĚĎ:Jsem rád, že si náš festival našel místo i ve vašem kalendáři. Myslím si, že nás organizátoři zase něčím překvapí a bude to opět příjemná akce nejen pro dospělé, ale především pro děti a celé rodiny.
DOTAZ: Budete příští rok kandidovat na starostu?
ODPOVĚĎ:Nikdy neříkej nikdy.
DOTAZ: Pořád jste nejzadluženější vesnice v Česku? Kdy Čeladná splatí ty dluhy za náměstí?
ODPOVĚĎ:Vážený Petře, toto jsou otázky, které možná byly mediálně zajímavé do roku 2010. Toto však již dávno neplatí a Čeladná není ani náhodou nejzadluženější vesnice v Česku. O tom se koneckonců můžete dočíst na webových stránkách obce, kde zveřejňujeme hospodaření obce. Rád osvěžím paměť i následujícími stavbami: nová sportovní hala za více než 70 milionů korun, parkové úpravy v areálu bývalého koupaliště (cca 22 mil. Kč), dvě etapy chodníku (30 mil. Kč), nová mateřská škola (8 mil. Kč), objekt radnice s lékaři, lékárnou a kavárnou (36 mil. Kč). To všechno jsou investice, které proběhly po roce 2002, tedy dlouho po dokončení bytového centra náměstí a DPS.
Na závěr již jen toto: Obec Čeladná se za dobu svého zadlužení ani jeden den neopozdila se splácením svého úvěru.
DOTAZ: Dobrý den, bude obec chtít ještě navyšovat počet obyvatel o další přistěhovalce, nebo už se blíží strop?
ODPOVĚĎ:Petře, obec má více než 2700 obyvatel a všichni zde v jakémsi roce došli, to ale neznamená, že je budeme řadit do kategorie přistěhovalců, popřípadě je dělit na starousedlíky a ty ostatní. Na toto jsem koneckonců alergický, byť zde žiji 55 let.
DOTAZ: Jak moc velké zklamání pro vás byl výsledkem sněmovních voleb? A co říkáte na výsledek své bývalé Topky?
ODPOVĚĎ:Vzhledem k tomu, že jsme dospěli k rozhodnutí kandidovat začátkem srpna, tedy dva měsíce před volbami, jsem přesvědčen, že jsme si velkou ostudu neudělali a v 11 krajích se již naše strana zapsala do povědomí lidí.
Nejsem politolog, abych hodnotil výsledky jiných stran, a všem demokratickým stranám přeji úspěch.
DOTAZ: Dobrý den vážený pane starosto,
zajímalo by mně, ale určitě nejen mně, jaký máte názor na 21 leté děti v parlamentu typu Dominik Feri letos nebo Adam Rykala nedávno, kteří budou rozhodovat o našich životech a vládnout nám, i přesto, že nemají žádné životní zkušenosti a nikdy nepracovali ? Neměli by o 10 milionech lidí a zákonech pro ně rozhodovat starší pracovití a zkušení lidé?
Děkuji za odpověď . Knotek Vítězslav
ODPOVĚĎ:Vážený pane Knotku, ne vždy je přímá úměra mezi věkem, pracovitostí a zkušeností. Na druhou stranu s vámi souhlasím, že rozhodovat o osudu jiných by měli lidé, kteří již prošli určitou životní zkušeností. Nicméně volební zákon platí pro všechny, tedy i pro Dominika Feriho a Adama Rykalu.
DOTAZ: Dobrý den.V minulosti jste kandidoval na Hejtmana s tím , že máte přislibenou významnou investici V Ostravě s firmou Huawei.Hejmanem jste se nestal a Huawei tady taky není....mám to tedy chápat, že nejste Hejman není investice, nebo spíš jste vařil z vody? děkuji
ODPOVĚĎ:Asi by chtělo si znovu přečíst můj volební program z roku 2012. Chtěl jsem, aby Moravskoslezský kraj měl ambasadora v Číně, který by pomáhal shánět investory pro tento region. Nikde se tam nedočtete o nějaké přislíbené investici. Není mým stylem vařit z vody a pokud mě paměť neklame, tak v té době firma Huawei prezentovala na VŠB své projekty a rozvojové plány.
DOTAZ: Dobrý den, podporuje obec nějak výstavbu rozhledny na Skalce?
ODPOVĚĎ:Ano, obec Čeladná je společně s obcí Kunčice pod Ondřejníkem významným podporovatelem nápadu předsedy Okrašlovacího spolku Rozhledna MUDr. Milana Bajgara, vybudovat na Skalce rozhlednu. V současné době se projekt nachází ve fázi stavebních povolení a jsem přesvědčen, že již v roce 2018 budou probíhat práce na její výstavbě.
Vážení čtenáři, děkuji za otázky a přeji v nadcházející době adventu milostiplné prožití vánočních svátků Vám i Vašim rodinám.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT