To ale bylo před třiadvaceti lety, poté plavecký sport ve Frýdku-Místku na dlouhé roky padl do úplného zapomnění.

Až nyní, kdy se o obrodu a začlenění plavání zpět na sportovní výsluní snaží již druhým rokem dostat bývalý odchovanec frýdecko-místeckého plavání Pavel Gazda společně s dlouholetým trenérem dětí v Dukle Bánská Bystrica Josefem Halmlem.

„Náš oddíl nyní úzce spolupracuje se Sportovním centrem v Bystřici u Třince, kde se připravují moderní pětibojaři. Vzhledem k tomu, že bystřické sportovní centrum existuje již patnáct let, tak našemu plaveckému oddílu vypomáhají jak legislativně, tak i tou či onou důležitou radou. I proto není naší jedinou sportovní náplní pouze plavání, ale vybraní jedinci mají možnost absolvovat i závody v moderním pětiboji (ten se skládá z plavání, běhu, střelby, šermu a jízdě na koni, pozn. red.),“ prozradil Pavel Gazda, který vzápětí pokračoval: „Trénujeme čtyřikrát týdne na plaveckém bazénu SŠED v Místku a od jara máme navíc jednou týdně i běžeckou přípravu. V našem oddíle máme nyní osmatřicet dětí ve věku od 4 do 14 let. Jsou mezi nimi nejen děti, které touží po závodní kariéře, ale i děti, které navštěvují plavecký trénink ze zdravotních důvodů.“

I proto se frýdecko-místecký oddíl plavání rozšiřuje každým měsícem o stále nové a nové tváře. „Všechny nováčky velice rádi u nás uvítáme. Pokud rodiče pocítí, že i jejich dítě by mělo začít sportovní život v bazénu, tak je možnost si tréninkový týden vyzkoušet zcela zdarma. Poté se mohou společně se svou ratolestí rozhodnout, zda k nám do oddílu vstoupí, či nikoliv. Rozpis tréninků najdou všichni na webové adrese www.plavanifrydekmistek.cz. Bližší informace získají zájemci také na telefonním čísle 731 505 051 nebo na e-mailové adrese: gazda.pavel@seznam.cz,“ láká nové zájemce o plavecký sport trenér Josef Halml.

Také letos absolvují svěřenci trenérů Gazdy a Halmla bezpočet závodů v plavání, ale i v běhu, kde se zapojí do běžeckého poháru mládeže okresu Frýdek-Místek.

Proč plavat?

Odborníci tvrdí, že člověk se může naučit plavat sám, ale obvykle se to naučí s chybami. Měl by ho tedy vidět odborník a opravovat eventuální chyby. Ruce, které se špatně noří do vody, nohy příliš nad nebo pod hladinou, hlava ve špatné poloze nebo špatné dýchání. To jsou základní chyby, které pak dobré účinky plavání znehodnocují. „Už u malých dětí neplavců se snažíme rozvíjet kladný vztah k vodě, aby se na plavání vždy těšily,“ řekl trenér frýdecko-místeckého oddílu plavání Pavel Gazda.

V plaveckém oddíle si pak začínající sportovci osvojí základní plavecké dovednosti, jako je dýchání do vody, potápění, splývání či skoky do vody. „Děti se zde také naučí nácvik kraulových, znakových či prsových nohou a paží s využitím nadlehčovacích pomůcek a herních cvičení. Děti k plavání nenutíme. Nespěcháme na ně, upřednostňujeme spíš vlídný přístup. I proto k nim přistupujeme individuálně, dle jejich schopností,“ upozorňuje na tréninkové praktiky Josef Halml. „U dětí, které již plavat umí, zdokonalujeme jejich techniku jednotlivých plaveckých způsobů, jako jsou prsa, kraul, znak a doplňkově i motýlek. Dále se s námi naučí vytrvalostní plavání, startovní skoky, obrátky a plavání pod vodou. To vše formou her a soutěží,“ dodal trenér Halml.

Samotné plavání je pro lidi v jakémkoli věku a doporučuje se při nejrůznějších zdravotních potížích. Je vhodným doplňkem redukčních diet, protože se při něm spaluje poměrně hodně kalorií a tvarují také břicho, hýždě, hrudník i stehna. Plavání udržuje správný krevní oběh a prospívá cévám. „Je dokázáno, že plavání posiluje imunitní schopnosti organizmu, zmírňuje a odstraňuje bolesti páteře. Nezatěžuje kosti a kluby, je proto vhodné i pro lidi s artrózou či jinými nemocemi kloubů. Plavání se doporučuje osobám s vysokým i nízkým krevním tlakem i lidem se sklonem k depresím a také astmatikům a lidem, kteří jsou citliví na dýchací cesty, protože se při něm plíce dobře okysličují,“ uzavřel Josef Halml.

O plavecké naděje ve frýdecko-místeckém plaveckém oddíle se starají trenéři Pavel Gazda a Josef Halml.

Pavel GAZDA: ženatý, 41 let, člen TJ Slezan Frýdek-Místek, Univerzity Olomouc a Univerzity Brno, člen reprezentace ČR a mnohonásobný medailista z republikových mistrovství ČR

Josef HALML: ženatý, 52 let, člen Dukly Banská Bystrica, dlouholetý trenér plavání dětí v témže oddíle, medailista z mistrovství SR v ploutvovém plavání a potápění