Z jednotlivých tělovýchovných jednot přišlo na Okresní sdružení ČSTV třicet návrhů, z nichž členové výkonného výboru po důkladném zvážení vybrali deset nejlepších sportovců.

Na úvod slavnostního vyhlášení poděkoval předseda Okresního sdružení Dalibor Hrabec všem oceněným sportovcům za jejich sportovní výsledky v uplynulém roce, reprezentaci našeho okresu a popřál jim mnoho dalších úspěchů i v létech následujících. Potěšující je skutečnost, že mladí sportovci se dokázali prosadit ve svých odvětvích do absolutní republikové špičky, mnozí o sobě dali znát i na evropských a světových šampionátech. Poté došlo k předání ocenění dle abecedního pořadí s fotografickou prezentací jednotlivých sportovců. Osobně si jich přišlo ocenění převzít osm. Dagmar Blaškovou, která si plnila studijní povinnosti, zastupovala na slavnostním vyhlášení její trenérka Marie Hrachová. Lucie Pavlásková byla v den předávání na reprezentačním soustředění a tak za ni převzala ocenění její maminka společně s trenérem Jozefem Juhásem. A tady je desítka vyhlášených sportovců roku 2011.

Michal Argaláš, 19 let, orientační běh, TJ TŽ Třinec. Mladý třinecký sportovec podává stabilně výborné výkony na závodech v orientačním běhu. Svými výsledky se pohybuje mezi deseti nejlepšími závodníky celé České republiky. V roce 2001 získal Argaláš tři zlaté medaile na republikovém šampionátu. Na mistrovství světa v lyžařském orientačním běhu v Norsku startoval ve štafetě, která se umístila na šestém místě. Je studentem třineckého gymnázia a v letošním roce jej čeká maturitní zkouška a také přijímací zkoušky na vysokou školu. Jeho trenérem je Anna Gavendová.

Dagmar Blašková, 19 let, stolní tenis, SK Frýdlant n. O. Stolnímu tenisu se mladá reprezentantka věnuje již od svých šesti let. S ping pongem začínala ve Volarech, po roce pak prestoupila do Prachatic. Ve třinácti letech se probojovala do juniorské reprezentace, ve které hraje doposud. V extraligovém ceku frýdlantského SK působí druhým rokem. Na ME juniorek obsadila 7. místo v družstvech, je juniorskou mistryní ČR ve dvouhře, čtyřhře i v družstvech. V extralize žen vybojovala s týmem Frýdlantu bronzové medaile, třetí příčku vybojovala i v Českém poháru žen. Blašková je studentkou střední školy s výborným prospěchem. Její trenérkou je Marie Hrachová.

Filip Gavlas, 21 let, taekwondo, Taekwon-Do ITF Frýdek-Místek. Jednadvacetiletý člen frýdecko-místeckého Taekwon-Do ITF je držitelem II. Danu a členem seniorské státní reprezentace. Na světovém šampionátu v Severní Korei získal prvenství ve speciálních technikách. Ke zlatu si pak přidal ještě dva bronzy. Na mistrovství Evropy v estonském Talinu získal rovněž zlatou medaili ve speciálních technikách a také ještě dvě stříbra. Cenné kovy si pak Gavlas dovezl rovněž z republikového mistrovství v Brně, či evropských pohárech v Estonsku, Slovinsku a na Czech Open v Nymburce. Další prvenství mu neunikly ani na Mistrovství Moravy, Moravskoslezského kraje a oblastních soutěžích. Mladý taekwondista vystudoval Janáčkovu konzervatoř v Ostravě, nyní je studentem ekonomické fakulty VŠB. Kromě studia hostuje i v Národním Moravskoslezském divadle. Gavlasovými trenéry jsou Martina Řezáčová, Jana Hoňková a reprezentační trenér Jan Mraček.

Tomáš Homola, 17 let, atletika, TJ TŽ Třinec. Žákovský rekordman na 60 a 200 metrů dokázal v halové sezoně dobře zvládnout přechod z žákovské do dorostenecké kategorie. Je členem sportovního centra mládeže v Třinci a také dorostenecké reprezentace ČR. Na Mistrovství ČR zvítězil mezi dorostenci na 60 metrů překážek, na stejném šampionátu byl druhý v trojskoku. V současné době studuje Sportovní gymnázium v Ostravě. Začátkem roku 2011 byli jeho trenéři Břetislav Vala a Stanislav Sajdok, od září se mu věnuje Petr Chasák.

Ondřej Janeczko, 16 let, sportovní gymnastika, TJ TŽ Třinec. Člen reprezentačního družstva juniorů pro přípravu na ME juniorů ve Francii, které se koná v letošním roce. V červnu se stal mistrem republiky ve volných sestavách v Třinci, v listopadu se stal přeborníkem republiky v povinných sestavách v Kolíně. Janeczko se zúčastnil mezinárodního závodu olympijských nadějí CEFTA Cup. Je pracovitý v trénincích, svědomitě a samostatně plní tréninkové plány, jeho dalším velkým kladem je vynikající komunikace s trenéry. O kvalitativní růst sportovce se stará v Třinci Radomír Slíž a reprezentační trenér juniorů Martin Taftl.

Tadeáš Kriebel, 16 let, šachy, Beskydská šachová škola. I přes jeho nízký věk se již může pochlubit uhranými třemi normami pro udělení prestižního titulu „Mezinárodní mistr". Na MS mládeže v kategorii chlapců do 16 let v Brazílii vybojoval 21. místo. Ve stejné kategorii zvítězil na MČR. Je členem extraligového mužského týmu BŠŠ Frýdek-Místek, se kterým vybojoval 6. místo, na Slovensku je členem extraligového celku Caisa Čadca, se kterým získal prvenství. První místo rovněž vybojoval ve velmistrovském turnaji Pobeskydí, které se konalo ve Frýdku-Místku. Navíc před nedávnem vybojoval na MČR juniorů 2012 mistrovský titul nejen mezi dorostenci do 18 let, ale také i juniory do 20 let. Je studentem gymnázia v Hlučíně, kde patří k nejlepším studentům. Rád hraje aktivně fotbal a čte. Jeho trenérem je velmistr Vladimír Talla.

Lucie Pavlásková, 18 let, taekwondo, Škola Taekwon-Do Joomuk Frýdek-Místek. Je studentkou gymnázia a kromě svého oblíbeného sportu holduje lyžování. Na evropském mistrovství v Estonsku získala ve sportovním boji stříbrnou medaili v jednotlivcích a třetí rok po sobě obhájila i titul juniorské vicemistryně Evropy. V týmové soutěži vybojovala jednu zlatou a dvě bronzové medaile. Na mistrovství republiky v Brně získala jednu zlatou a jednu bronzovou medaili, byla členkou nejlepšího juniorského týmu ČR. Patří ji rovněž prvenství na Czech Open ve sportovním boji, z vítězství se radovala i na poháru v Maďarsku v matsogi. Jejím trenérem je mezinárodní instruktor V. Danu Jozef Juhás.

Radek Pavlosek, 23 let, vzpírání, TJ TŽ Třinec. Jde o sportovce s vynikající tréninkovou morálkou. Přestože v Třineckých železárnách pracuje ve třísměnném provozu, trénuje 5krát týdně a výborné výsledky má již několik let. Na mezinárodním MČR juniorů do 23 let vybojoval zlatou medaili. Startuje jako závodník družstva mužů TJ TŽ Třinec ve druhé lize, které se umístilo v roce 2011 na druhém místě. Podává nejlepší výkony ze všech vzpěračů oddílu vzpírání v Třinci. Jeho trenérem je Jan Cymorek, který trénuje třinecké vzpěrače již od roku 1964.

Leoš Petrovský, 19 let, házená, SKP Frýdek-Místek. Během utkání frýdecko-místeckých exrtaligových házenkářů jej na palubovce nemůžete přehlédnout. Se svými parametry 202 cm výšky a 135 kg váhy patří na postu pivota k základním kamenům Kekrtovic družiny. Petrovský začínal s házenou ve svém rodném Krmelíně, od mladšího dorostu působí ve Frýdku. Již po roce svého působení v dorostenecké lize si jej všimli reprezentační trenéři a v současné době je stálým členem českého národního týmu v kategorii dorostu a nyní také i v kategorii juniorů do 21 let. V týmu SKP je plně vytížen. Hraje nejen extraligu dospělých, ale také i dorosteneckou ligu. V reprezentaci startoval na otevřeném ME dorostenců ve Švédsku, kde náš národní tým vybojoval skvělé 2. místo, na mezinárodním turnaji Skandinávie v Norsku byl členem bronzového celku. S juniory zase vybojoval postup do závěrečné fáze ME, které se bude hrát v Turecku. Je veselé a přátelské povahy, jeho trenérem je Jiří Kekrt.

Veronika Siebeltová, 16 let, atletika, TJ Slezan F-M. Jedná se o svědomitou a cílevědomou atletku, která je členkou širší reprezentace ČR. V roce 2011 se svými výkony dostala do čela tabulek ČR v běhu na 1500 metrů a na 3000 metrů chůze. Na MČR v běhu na 1500 metrů získala republikový titul, v chůzi na 3000 metrů v hale skončila druhá. Mimo jiné startovala na Evropských atletických hrách mládeže, kde si v běhu na 1500 metrů vybojovala druhé místo. Trenérem této mladé nadějné atletky je Josef Nejezchleba.

(zd)