Náročnou trať vedoucí od pekárny v Dolní Lomné na vrchol hory Kozubová v délce 5 100 metrů s pěti set metrovým převýšením zdolal nejrychleji Vlado Maceček z Kroměříže (23:53). Jeho rekord vydržel deset let. Přestože se někteří běžci k maximu přiblížili, prozatím se nenašel nikdo, kdo by je překonal. Nedokázal to ani, Jakub Bajza z Kroměříže. Český reprezentant v běhu do vrchu, jenž triumfoval i předloni, za Macečkem zaostal o celou minutu. Druhé a třetí místo v hlavní kategorii mužů obsadili jeho reprezentační kolegové – Milan Wurst ze Šternberku a Tomáš Bláha z Kroměříže. Celkově druhým nejrychlejším mužem byl Miroslav Vanko z Košic – běžec startující v kategorii čtyřicetiletých.

O nic lépe se s rekordem ve vysilujícím horku nepopasovaly ani ženy. Přestože se vydaly ze všech sil, útok na osm let staré traťové maximum čtyřnásobné vítězky Ireny Šádkové skončil naprostým fiaskem. Vítězná Jana Pechková z Maratonstavu Úpice byla pomalejší o více než čtyři minuty.

Z regionálních zástupců se nejvíce dařilo Ewě Szotkowské z oddílu SKI Mosty – dorostenecká mistryně ČR v běhu na lyžích vyhrála závod juniorek. Celkově pátou nejrychlejší ženou byla Lucie Szotkowská z oddílu 1. Běžecký Jablunkov – bronzová v ženské kategorii B. „Manžel má potíže s kolenem, takže letos nezávodil, zdravotní problémy má rovněž dcera Gabriela, proto nemohla běžet naplno. Tak to zbylo na mě. Po těch dřívějších bramborových medailích letos konečně přišel bronz. Před cílem na mě dolehla taková krize, že jsem si řekla, že závod dokončím chůzí jako turistka. Jakmile jsem však zjistila, že mi na záda dýchá soupeřka, nedalo mi to a běžela jsem až do cíle," líčila průběh závodu Lucie Szotkowská.

Tradičním účastníkem Běhu na Kozubovou je Bronislav Walek z Hrádku, šestý závodník mezi muži v kategorii C. „Jsem už takový inventář, startoval jsem ve všech čtrnácti ročnících snad jako jediný závodník. Abych řekl pravdu, jsem se sebou spokojený, příliš jsem toho od sebe neočekával. V poslední době mám tolik práce, že ani nemám čas pravidelně trénovat. Tento týden to bylo snad jen třikrát, což je málo," řekl Walek. O dvě příčky před ním skončil Vladislav Martynek z Mostů u Jablunkova. „Zpočátku jsem byl druhý, ale na Polaně, kde začíná opravdový závod, mně předstihla dvojice vrchařů. Musím podotknout, že Běh na Kozubovou je skvělý především po organizační stránce. Stanislav Marszalek z Dolní Lomné to se svým kolektivem zvládá naprosto dokonale," pochválil Vladislav Martynek organizátory populárního závodu.

Roman Baselides