Letošní, již 28. ročník Běhu na Lysou horu, se konal za velkého horka. Tradiční trasa dlouhá 8,4 km vedla po asfaltové silnici z Krásné-Nižní Mohelnice. O organizaci závodu se vzorně staral atletický oddíl z TJ Jäkl Karviná.

Na start se nejprve postavily mládežnické kategorie, které závodily podle věkových kategorií v okolí restaurace Zlatník na trasách 300 a 600 metrů. „Na start se nám sešlo pouze sedm závodníků, což bohužel není moc velký počet. Nicméně všechny děti si odnesly hodnotné ceny a medaile, hlavně si dobře zasportovaly," podotkl předseda AO TJ Jäkl Karviná Michal Broda.

Ve 14 hodin odstartoval další doprovodný běh, tentokráte se jednalo o 2. ročník závodu Nordic Walking. „I když propagace tohoto závodu byla mnohem intenzivnější než v minulém roce, přilákali jsme na start pouze jednu ženu. Jak je vidět, zájem o tento druh sportu v horském prostředí není moc velký. Nicméně po druhé straně hranice na podobné akci našeho partnera z Jastrębia startovalo čtyřicet chodců Nordic Walking," zdůraznil Broda. Tou jedinou ženou byla Martina Metzová z Ostravy, která trať vyšla za 1:17:32 hodin.

Hlavní závod naopak přilákal na start 137 závodníků. Již po druhém kilometru se do čela závodu dostala dvojice Jiří Magál (Iscarex Česká Třebová) a Tomáš Blaha (AK Kroměříž). Bláha postupně začal trochu zaostávat, takže na Lysou horu nejrychleji doběhl český reprezentant v běhu na lyžích. Třetí v pořadí byl Ondřej Horák z ostravského X-AIR.

Výsledky: Mistrovství Moravy a Slezska: 1. Tomáš Blaha 38,57, 2. Ondřej Horák (oba Kroměříž) 39,59, 3. Pavel Michna (Slezan FM) 42,38. Ženy: 1. Marie Delingerová (Kroměříž) 49,50, 2. Andrea Krstevová (SSK Vítkovice) 54,33, 3. Šárka Krčková (Olomouc) 55,30. Junioři: 1. Jan Skoupý (Šternberk) 45,44, 2. Matouš Vrzala (Vítkovice) 45,59, 3. Lukáš Ožana (Sl. Havířov) 49,02. Juniorky: 1. Anežka Pražáková (Kopřivnice) 64,06, 2. Alexandra Salamonová (Sl. Havířov) 69,06, 3. Marta Juríčková (Vítkovice) 69,24. (sch)