Patronem a organizátorem byl Radek Novotný, zástupce neziskové organizace CBU Satori, ve spolupráci s městem Frýdek-Místek. Během dvouhodinové akce měla veřejnost a příznivci tohoto sportu možnost zhlédnout celou sérii různých stylů bojového umění a ukázek, kterými se prezentovalo dvanáct oddílů.

Mezi místní patřily Grappling, Aikido, Taekwon-do ITF, Judo včetně sportovního zápasu, Taekwondo WTF, Thajský box, Kung-Fu CHAN SHAOLIN SI. Z Ostravy přijel oddíl Kick Box a Kung Fu a z Frenštátu si to sem namířili Taekwondo WTF. Příjemným zpestřením pro dámskou část publika pak byla skupina Break Dance – Wegets z Havířova a naopak vystoupení břišních tanců skupiny SABA potěšilo mužské obecenstvo.

Novinkou letošního ročníku byly ukázky sportovních zápasů. „Důvodem konání této akce je ukázat lidem, že existuje možnost nějaké aktivity, která nesouvisí pouze s tělesnou, ale výhledově i s mentální stránkou. Druhá věc je také možnost předvést, co ty děti vlastně už všechno umí. Tím, že samy nastoupí na ten plac, je to pro ně jiné, než když cvičíte jenom tak, a většinou je to posouvá dál nejen v sebevědomí, ale i ve cvičení. Jsem velice rád, že se tento druh sportu rychle dostává do podvědomí lidí a je dobré, že se taková akce vůbec pořádá,“ řekl Radek Novotný, který se poprvé s bojovým uměním setkal již při studiu na vysoké škole. Vrátil se k němu poději, až když začal pracovat a podnikat. „Potřeboval jsem si vyčistit hlavu. V podstatě nejdříve začala strádat tělesná stránka a později jsem potřeboval zklidnit a zase se srovnat,“ doplnil.

Že je o tento druh sportu opravdu zájem, potvrdila plná tělocvična diváků.

„Přišel jsem vypravit syna, který zde vystupuje za frýdecké Taekwon-do ITF. Trénujeme již dva roky a to dvakrát týdně. Je to pro něj úžasné, neboť má nadbytek energie a tréninkem ji krásně srovná. Hlavně jde o to, aby ty děti neseděly doma u počítačů, především přes tu zimu,“ prozradil tatínek David Popelář, který si s manželkou přál pro syna nějaké sportovní vyžití. „Toto je takový nekontaktní sport, kde se vyučuje disciplíně a vztah ke starším ročníkům. Syna to baví a to je důležité,“ doplnil otec osmiletého Davida.

„Dělám Taekwon-do a trénuji dvakrát týdně. Učíme se sebeobraně,“ řekl nesměle Patrik Nohavica. A co že mu jde nejlépe? „ Nejlépe mi jdou asi ty kopy,“ dodal Patrik, kterého do oddílu přihlásil děda s maminkou.

„Děti se velice rychle učí, protože to v sobě mají. Je především nutné děti zaujmout a naučit je něčemu, co ještě neviděli. Potom je to baví, přicházejí samy na pozitivní věci, neboť to není nic, čím by si ublížily. Je to pro ně hra. Jak se říká – Aikido je život,“ řekl Josef Bartoš, oddílový trenér Aikido F-M.

„V loňském roce se nám zde podařilo stáhnout celou česko-slovenskou špičku Aikida. Přijeli lidé ze Slovenska, z Čech a dojel i šéf z asociace. Letos jsme se zaměřili především na děti, mládež a ženy. Co chystám na příští rok, to si nechám zatím pro sebe. Jsem rozhodnut pokračovat i v dalších ročnících, protože vidím, že to smysl má. Zájem o bojové umění narůstá, což dokázala i dnešní zaplněná hala,“ uzavřel Radek Novotný.