Dvaatřicetiletý fotbalista, který koncem uplynulého milénia nastupoval za Třinec ve druhé fotbalové lize, nebude na letošní jaro vzpomínat v dobrém. S futsalovým Třincem sestoupil z první ligy a v Českém Těšíně, kde hostoval z Hrádku, si zlomil kůstku v nártu. Mimo hru nebyl jen několik týdnů, než zlomenina sroste, ale rovného půl roku.

„Prodělal jsem operaci pupeční kýly. Netuším, zda jsem si ji přivodil v práci nebo při fotbale, ale udělala se mi bulka. Problémy jsem měl už delší dobu, ale jelikož se pořád o něco hrálo, operaci jsem neustále odkládal. Podrobil jsem se jí až poté, co mě vyřadila ze hry ta zlomenina,“ zavzpomínal Duda, který už je po zdravotní stránce v pořádku.

Podzimní část sezony ve velkém fotbale už sice Duda nestihl, ale první část druhé futsalové ligy ano. Počátkem listopadu začal s tréninkem, koncem měsíce se vrátil na hřiště. Ve Frýdku-Místku nastoupil v základní sestavě, na triumfu svého celku se podílel jednou asistencí.

„Naskočil jsem do hry po delší pauze, tudíž jsem nevěděl, co od toho mohu čekat. Návrat se mi docela podařil, proběhl hladce. Hlavně díky tomu, že spoluhráči se v posledních zápasech prezentovali futsalem na vysoké úrovni, takže bylo poměrně snadné se mezi ně zařadit,“ pravil Duda a shrnul první sousedské druholigové derby: „Byl to takový běžný venkovní duel. Netušili jsme, s čím na nás Frýdek-Místek vyrukuje. Po celý zápas jsme měli herně navrch, a přestože jsme protivníkovi dovolili za stavu 0:2 vstřelit kontaktní gól, výsledek jsme si pohlídali. Další branky nás dovedly k zaslouženému vítězství.“

Mužstvo futsalového Likopu prošlo v průběhu léta výraznou obměnou. Kluk si po pádu z elitní soutěže musel utáhnout opasek, odešli z něho všichni přespolní hráči, které nahradili nadějní mladíci. Zpočátku Třinec doplácel na jejich nezkušenost, trenéři toužebně očekávali Dudův návrat.

„Mladí kluci se začleňují do mužstva, pracují na sobě a sbírají nezbytné zkušenosti. V několika posledních utkáních náš tým funguje přesně tak, jak má. A není to proto, že se vrátil Duda, není to o jednom hráči. Jednotlivec občas může rozhodnout utkání, to ano, ale v našem případě sázíme na sílu a soudržnost celého kolektivu,“ řekl Duda. Kapitánskou pásku přenechal kanonýrovi Lukášovi Stoszkovi, který ji nosil během jeho absence. „Jen ať si ji Lukáš nechá. Všechno funguje, takže nevidím důvod, proč bychom měli něco měnit,“ dodal závěrem zkušený futsalista.

(rom)