V sázce jsou ale také dvě postupová místa do 1. kola republikového šampionátu. Děvčata z Frýdku-Místku si prozatím vedou velice úspěšně. „Přestože se tým na začátku sezony obměnil a hlavně omladil, zatím se držíme dobře,“ vysvětluje trenérka starších žaček Danuše Górecká a dodává: „Spolu s trenérkou Pavlou Pavelkovou, jsme u družstva druhým rokem a vždy se snažíme mladé hráčky do týmu zapracovat a využít zkušeností těch starších. Je to však každým rokem náročnější a náročnější. Zdá se, že mladých a talentovaných volejbalových žákyň, ochotných svůj talent dále rozvíjet a ne zřídka se vzdát i různých lákadel, nahradit je pílí a někdy i tvrdou dřinou, je stále míň a míň. Právě s tímto problémem jsme se potýkali na začátku sezony a o to více si ceníme zájmu rodičů a spolupráce s nimi. To nám například letos umožnilo do týmu zařadit i dvě hráčky z Frýdlantu nad Ostravicí a jednu z Orlové.“

Zatím jsou druhé

Mladé dívky z Frýdku-Místku jsou prozatím na druhém postupovém místě v krajském poháru starších žákyň, tabulku vede družstvo Ostravy.

Volejbalové žákyně TJ Sokola Frýdek-Místek se v loňském roce také probojovaly mezi elitu celé Moravy v Českém poháru. Kvalifikaci zvládly na jedničku a zajistily si účast v první osmičce. V té se jim pak v listopadu podařilo porazit postupně družstvo Přerova, Bílovce, krajský výběr Vysočiny a Moravskou Třebovou. Nejvíce si však hráčky i trenérky cení vítězství nad Brnem. Další kolo Českého poháru moravské větve proběhne v Prostějově, poté se Česká i Moravská soutěž spojí a na základě výsledků se vytvoří tři nejlepší osmičky týmů z celé republiky. „Do Prostějova se moc těšíme, bude se sice hrát tři dny, ve škole se pomalu uzavírá pololetí, ale vezmeme si s sebou i učení a snad to zvládneme,“ říká kapitánka týmu Zuzana Golová. „Je vždy fajn si zahrát proti týmům z celé republiky,“ dodává. Kapitánka Golová má už své zkušenosti s touto soutěží, protože patří mezi ty starší, které by měly už příštím rokem posílit družstvo extraligových kadetek. „Snažíme se herní manko mladších hráček dohnat tím, že hrajeme rovněž krajskou soutěž juniorek a ani tady si nevedeme špatně. Máme zde prostor dát příležitost všem hráčkám,“ míní Danuše Górecká.

Závěr roku 2011

Stává se to už pomalu tradicí, že mladé volejbalistky končí kalendářní rok zábavně. Ani ten loňský rok nebyl výjimkou. K obvyklému vánočnímu bowlingu s předáním dárků přibyl pyžamový turnaj, ale také akce, které přispívají k posílení zájmu o volejbal a znamenají další motivaci. Dvě děvčata se před vánočními svátky zúčastnila volejbalové akademie v Luhačovicích. „Myslím, že jim rodiče nadělili jeden z nejpěknějších vánočních dárků,“ tvrdí trenérka Górecká a dodává: „Čtyři dny se jim věnovali nejlepší trenéři v republice, dívky prošly zajímavými soutěžemi, navázaly nová volejbalová přátelství, navíc si každá domů odvezla videonahrávku své techniky.“ Když dívky líčily své zážitky, už další hráčky spřádaly své plány ohledně volejbalové akademie v průběhu hlavních prázdnin. Dvě mladší hráčky z družstva TJ Sokol Frýdek-Místek byly vybrány do reprezentace Moravskoslezského kraje a zúčastnily se srazu i vánočního turnaje v Brně. Všechna děvčata pak absolvovala moderovaný trénink pořádaný volejbalovým oddílem TJ Sokol Frýdek-Místek pro všechny zainteresované trenéry mládeže z Frýdku-Místku i okolí. „Závěr loňského roku se vydařil, jak svými výsledky, tak i akcemi, které, jak doufám, přispějí k upevnění kolektivu. Společnost se v dnešní době stále více a více polarizuje a kolektivní cítění jaksi není v módě. Volejbal je však kolektivní sport, sebevětší talent se nemůže prosadit bez podpory ostatních hráček a naopak bojovnost dokáže mnohdy nahradit technické nedostatky a je často jako sedmý hráč v poli. Věříme, že když si děvčata toto uvědomí, přidají také píli a vytrvalost, jejich výkonnost se ještě zlepší a na konci sezony se všichni budeme radovat z postupu na mistrovství republiky,“ uzavírají trenérky Danuše Górecká a Pavla Pavelková.