Letošní jedenáctý ročník extrémního závodu čtyřčlenných štafet Adrenalin cup, který se konal tuto sobotu v Ostravici, silně poznamenalo počasí. Podle původního plánu měli nejdříve na náročnou šestnáctikilometrovou trasu na vrcholek Lysé hory vyběhnout běžci. Ti měli předat štafetu paraglidistům, kteří měli sletět zpátky na Ostravici. Tady ovšem nastal první zádrhel, protože kvůli příliš silnému větru paraglidisté z Lysé hory nemohli odstartovat a jejich část štafety proto úplně odpadla. „Je to škoda, mohla to být hezká podívaná,“ zalitoval Radomír Petroš z Dobré.

Další na řadě pak měli být cyklisté, kteří měli za úkol štafetový kolík po trati dlouhé devětatřicet kilometrů a s celkovým převýšením 1505 metrů znovu vyvézt na Lysou horu a zpátky na ostravické fotbalové hřiště. Závod pak měli ukončit kajakáři náročným a divácky atraktivním pětikilometrovým sjezdem mezi brankami na řece Ostravici. Kvůli velkému suchu ale nakonec vodohospodáři z přehrady Šance nepustili vodu ani na samotný závod a už vůbec ne pro následný sjezd ostatních nezávodících vodáků, který byl původně také plánovaný.

Kajakářům tedy nakonec nezbylo, než svou část štafety odjet na klidné hladině vzdálené přehrady Baška. I přesto, že závod zdaleka nedoprovázelo tolik adrenalinu, kolik původně mělo, o dramatické chvíle nouze nebyla. Doslova miláčkem diváků se například stal vítěz závodu cyklista a trojnásobný účastník Tour De France Jan Hruška, který poslední dva a půl kilometrů dojel na prázdné duši. „Strašně jsem se nadřel, ale na opravu nebylo kdy. Chci se dodatečně omluvit lidem, které jsem už s prázdnou duší míjel v jednom úseku sjezdu na úzké stezce a málem jsem do nich najel. Prázdné kolo bylo hodně špatně ovladatelné, jel jsem dost rychle, cesta byla úzká a měl jsem co dělat, abych to vybral. Křičel jsem na ně, aby uhnuli, ale oni to asi nepochopili a něco nepěkného pak křičeli i oni na mě,“ usmíval se v cíli šťastný vítěz Jan Hruška, který společně se zbytkem týmu Toyota ve složení běžec Richard Pleticha, paraglidista David Ohlídal a kajakář Zbyšek Lhota vyhrál i celý letošní Adrenalin cup.

Kromě samotného závodu mohli diváci žasnout nad odvahou a šikovností mladých bikerů na U-rampě. Krkolomné kousky tu předvedl mistr světa na BMX Jan Valenta, mistr světa na malé koloběžce Martin Nogol i další bikeři. Děti se pak mohly vyřádit v lanovém centru nebo na lezeckých stěnách a nechyběla i celá řada dalších atrakcí pro dospělé.

Nejrychleji běžel 16 kilometrů na Lysou horu s převýšením 1145 metrů Skalský, český reprezentant v běhu do vrchu, na kajaku byl nejlepší slovenský reprezentant Marcel Potočný a na kole ujel ze všech nejrychleji 39 km znovu na nejvyšší vrchol Moravskoslezských Beskyd a dolů s převýšením 1505 metrů Hruška. První tři týmy v mužské kategorii si rozdělily prize money ve výši 50.000 korun.

Výsledky:

Muži:

1. Toyota (Pleticha, Ohlídal, Lhota, Hruška) 3:08:30,4,

2. Epson (Brýdl, Šotek, Pelikán, Novák) 3:08:39,7,

3. ČEZ (Skalský, Ledník, Němec, Nick) 3:09:41,6,

4. Slovensko I 3:14:37,3,

5. SMS.cz 3:21:04,8,

6. Big Boys 3:22:48,6,

7. STS Chvojkovice-Brod 3:24:19,3,

8. Myší kožíšek 3:25:47,0

Ženy:

1. X-iont (Matyášová, Smutná, Halašková, Bublová) 3:49:21,6,

2. Frog SMS.cz (Holišová, Kučerová, Farná, Bohatá) 4:15:39,7,

3. Adrenalin Centrum Olomouc (Kubrová, Herberová, Bučkevičová, Damková) 4:27:06,0.