Podpora špičkového sportu se stala jeho velikým životním koníčkem. Pro známého mecenáše Aleše Buksu se sport stal součástí života. 

Petrovická kotlinaDatum závodu: neděle 2. srpna 2015
Oficiální slavnostní zahájení závodu v 12.50 hodin.
Pořadatel: AMK Petrovice u Karviné
Délka trati: 1560 metrů
Převýšení: 8 metrů
Traťový rekord MX2: Martin Michek (1:47,4 12. srpna 2012). MX3: Martin Michek (1:45,120 5. června 2011).

*Více informací najdete na: www.czechmx.cz

„Prostě ho miluji. Také často říkám, že rakev nemá kapsy. Ale hlavní samozřejmě je, že mě to baví. U hokeje nebo motokrosu se prostě vždy nejlépe odreaguju," uvedl Aleš Buksa. Právě jezdci z jeho Buksa Malenovice Teamu budou v neděli patřit k největším favoritům dalšího závodu mezinárodního mistrovství ČR v Petrovicích u Karviné.

Jak jste spokojený s průběhem šampionátu?

Zatím to je doopravdy super (klepe na dřevo). Máme vedoucího jezdce v kategorii MX1 i MX2, takže snad ani nemůžu být nespokojen. Je ale samozřejmě důležité, abychom si pozice udrželi až do konce šampionátu. To je náš cíl. Nyní nás v Petrovicích čeká velice atraktivní závod. A to hlavně z toho důvodu, že ho celá stáj (Buksa Malenovice Team) bere jako domácí. Kluci se těší, že konečně budou mít možnost ukázat své umění také fanouškům z našeho regionu, který reprezentují. Navíc i trať v Petrovické kotlině je pěkná, takže nás čeká doopravdy hodně zajímavá neděle.

Průběžné pořadí šampionátuMezinárodní mistrovství ČR Buksa/Ados
v motokrosu:

MX1: 1. Michek (Buksa Malenovice Team) 127, 2. Sukup (Buksa Malenovice Team) 125, 3. Romančík 110, 4. Bartoš 95, 5. Richier (Buksa Malenovice Team).

MX2: 1. Jaulin (Buksa Malenovice Team) 128, 2. Šimko 126, 3. Krč 119, 4. Szvoboda (Buksa Malenovice Team) 92, 5. Šikyňa 91.

Veteráni: 1. Žerava 150, 2. Hrabica 132, 3. Mikas 118.

Ženy: 1. Simonová 150, 2. Laňková 128, 3. Antošová (Buksa Malenovice Team) 119.

DALŠÍ PROGRAM:23. srpna: Horní Újezd u Litomyšle

13. září: Vranov u Brna

4. října: Kaplice (družstva)

Jak se na závod těšíte vy osobně?

Už jsem zmínil, že se mi petrovická trať velmi líbí. Tím, že se jedná o jediný závod u nás na Moravě, tak ho beru jako domácí.

Jezdíte na všechny závody mezinárodního mistrovství?

Jsem na každém. Výhodou je, že nemusím jezdit autem (směje se).

Na závody létáte?

Většinou ano. Za ty roky, co vlastním letadlo, jsem už tak zvyklý. Vždy si svůj pracovní program plánuji podle kalendáře motokrosového šampionátu a nikdy jsem neměl problém na závod přiletět třeba z Ukrajiny, Ruska nebo Německa. kromě motokrosu výrazně podporuji také vítkovický hokejový klub. Ten ale hraje celý rok a tam se mi stane, že na nějakém zápase v dlouhodobé části čas od času chybím. Ale motokrosové závody jsou, jen pro srovnání, pro mě osobně jako zápasy hokejového play-off. Tam jde prostě o všechno, mám rád ten pocit, když se vám zvedne v krvi adrenalin a vy vidíte, jak vaši kluci jezdí naplno každou rozjížďku. Do toho slyšíte zvuk motorek, prostě paráda.

Buksa Malenovice Team má také letos ty nejvyšší ambice. A to nejen v kategorii MX1, MX2, ale také družstev. Máte nějaký sen, kterého byste se stájí chtěl ještě dosáhnout?

Pořád vyhrávat, to přece nikoho neomrzí. Ale chápu, kam otázka směřuje. Kluci z týmu kromě domácího šampionátu jezdí také závody ME nebo MS. Já jsem ale už takový patriot, že cítím, kde je mé podpory potřeba. A to je právě v domácím šampionátu. Pro český motokros je podle mého názoru hodně důležité, aby šel tento sport nadále naho-ru. Proto s mým partnerem a sportovním manažerem Buksa Malenovice Teamu Dušanem Sekerkou podporujeme právě tento seriál.

Vaše stáj je nabitá skvělými jezdci. Máte třeba během závodů čas sledovat i konkurenční jezdce?

Během závodu se s Dušanem Sekerkou o jednotlivých rozjížďkách bavíme a diskutujeme. Čas od času přijde řeč třeba i na jezdce z jiného týmu, ale abych pravdu řekl, tak momentálně nikoho v hledáčku nemáme. Všechny jezdce, které jsme chtěli, máme v týmu.

Ani nikdo z mladých jezdců vás v seriálu nezaujal?

Pár šikovných kluků tam jezdí, ale my jsme doopravdy momentálně se složením spokojeni.

Spokojeni jsou podle ohlasů i samotní jezdci, kteří mají v Buksa Malenovice Teamu vytvořeny profesionální podmínky.

Jsme prakticky jedinou profesionální stájí v seriálu, kdy se mohou jezdci doopravdy naplno věnovat motokrosu.

Takže hokejovou terminologií jste takovou Spartou nebo Třincem? Každý český nebo slovenský jezdce by chtěl jezdit ve vašich barvách?

Je to tak. Ale i proto od nich očekáváme a chceme vždy jen ty nejlepší výsledky. Jasně, v motokrosu čas od času nerozhoduje jen sportovní forma, ale taky smůla v podobě zranění nebo technické problémy na motorkách. Možná právě proto mám motokros tak rád, protože v něm vždy můžete slavit a radovat se až v momentu, kdy je závodník v cíli.

Buksa Malenovice Team má v této sezoně dvě želízka v ohni také v kategorii žen (Tereza Hallová, Jana Antošová). Jak vidíte tuhle kategorii?

Já si myslím, že ženský motokros má velkou budoucnost, a věřím, že to je další kategorie, která k tomuto sportu přivede další fanoušky a samozřejmě i odvážné závodnice. V zámoří je všeobecně ženský motoristický sport na velkém vzestupu a těší se stále větší oblibě fanoušků. Já si přeju, aby se to nadšení a euforie přenesla i do Evropy. Viděl jsem pár ženských závodů a musím říct, že holky mají můj velký respekt, jak se s náročnými tratěmi vyrovnaly. A věřím, že i fanoušci v Petrovicích nebudou šetřit potleskem, když holky na trati uvidí.