Vybrána by měla být také nejvyšší suma startovného, která bude v plné výši rozdělena dvěma handicapovaným, těžce nemocným dětem, Karolíně a Patrikovi. Během uplynulých ročníků již bylo potřebným z regionu rozděleno díky startovnému účastníků přes čtvrt milionu korun.

SOUBOJ DAVIDA A GOLIÁŠE

Již podruhé se na trať vypraví dvojnásobný olympijský vítěz v judu Lukáš Krpálek. Letos mu bude soupeřem jeho kamarád a vítěz paralympijských her v Riu, kde i Lukáš získal svou první zlatou olympijskou, plavec Arnošt Petráček.

„Nadace AGEL od loňského roku podporuje Arnoštovu sportovní přípravu, a tak jsem rádi, že se představí na speciálním kole na trati z Třince do Těšína. Jeho kamarádský souboj s Lukášem Krpálkem bude jedním z vrcholů nadcházející akce,“ uvedla ředitelka Nadace AGEL Veronika Dostálová.

POHÁR V CÍLI, OCELÁŘI NA TRATI

Stejně jako vloni bude pokračovat spolupráce s mistrovským celkem HC Oceláři Třinec, jehož členové v cíli v parku Adama Sikory v Českém Těšíně vystaví pohár pro vítěze extraligy, hráči vítězného celku připraví autogramiádu a někteří se letos poprvé postaví i na start.

„Již vloni jsme se hecovali, když jsem běžel jenom já a pak je potkal v cíli. Říkal jsem, že si s nimi rád zatrénuji na ledě, když letos někdo poběží, což stále platí. Hokejku mám připravenou. A když jsem v dubnu viděl, jak Zdeno Chára nedávno uběhl v Bostonu celý maraton hluboko pod čtyři hodiny, tak jsem jim vzkázal, že už žádná výmluva pro osmikilometrový běh neexistuje,“ smál se Lukáš Krpálek.

BĚH PRO DĚTI A DOPLŇKOVÝ PROGRAM

Novinkou letošního ročníku je nesoutěžní běh pro děti, které by ještě nezvládly celou trať hlavního závodu. V parku Adama Sikory v Českém Těšíně pro ně budou připraveny nesoutěžní běhy a medaile pro každého účastníka.

„Chtěli jsme připravit závody i pro děti, které doprovázely závodící rodiče, a jen na ně čekaly v cíli, až doběhnou. Přitom okruhy v těšínském parku připomínají atletický stadion, tak toho využijeme a dáme možnost závodit všem, kteří ujdou alespoň 50 metrů. Medaile budou i letos připraveny pro všechny účastníky hlavního závodu,“ doplnila ředitelka závodu Veronika Dostálová.

REGISTRACE DOSPĚLÝCH A VÝTĚŽEK

Registrace dospělých je otevřena na stránkách závodu beh.agel.cz, když přihlášení do 20. května zaplatí 400 korun a mají u prezentace garantované i funkční účastnické triko. „Dohromady jsme již od roku 2017, kdy se Těšínská osmička konala poprvé, získali 269 900 korun. Z výtěžku jsme v jednotlivých letech podpořili jednak 21letého reprezentanta České republiky v boccie, který trpí od narození dětskou mozkovou obrnou,“ podotkla Veronika Dostálová.

„Dva ročníky po sobě jsme obdarovali českotěšínské středisko Lýdie, které poskytuje sociálně aktivizační služby dětem a mladým dospělým se zdravotním postižením a v loňském roce jsme věnovali příspěvek na rehabilitace třem malým holčičkám se zdravotním znevýhodněním,“ uzavřela ředitelka Nadace AGEL Veronika Dostálová.