„Podle toho, co jsme viděli před pár dny v Ostravě, si myslím, že rekord padne,“ uvedl Alexandr Bělov, trenér vítěze ostravské laťky a držitele aktuálně nejlepšího výkonu na světě Rusa Andreje Těrešina. Ten v Ostravě překonal laťku ve výšce 231 cm.

Optimismem zářil i samotný atlet. „Cítím se velmi dobře. Jsem tady už od ostravského závodu a rád bych v Třinci skočil alespoň tolik, co v Ostravě. Pokud to bude ještě výše, tím lépe,“ řekl šestadvacetile¬tý Rus.

K jeho největším konkurentům budou patřit loňský vítěz Švéd Linus Thornblad a atlet SSK Vítkovice Jaroslav Bába. „Neprodám svou kůži lacino,“ vtipkoval Bába, jenž si v Ostravě skočil limit pro halové mistrovství Evropy v Turíně, a může se tak soustředit na ladění techniky a formy. „Už mě nic nesvazuje a můžu se výškou bavit. Poté, co jsem skočil limit, jsem dostal velkou chuť do tréninku,“ popsal Bába, jenž by dnes v třinecké hale StaRS také rád zopakoval minimálně výkon z Ostravy. „Rekord závodu je o pět centimetrů výše, než mám letos skočeno, ale udělám vše pro to, abych ho dosáhl,“ slíbil Bába.

Před závodem nejlepších výškařů se divákům, kteří letos opět sportovní halu podle organizátorů vyprodají, představí výškařky. Už potřetí přijela do Třince i sympatická Kanaďanka Nicole Forresterová. „Mám to tady ráda. I když se mi zde zatím moc nedařilo. Věřím, že to tentokrát zlomím,“ sdělila výškařka. K hlavním adeptkám na vítězství by měly patřit především Ukrajinky Viktoria Palamarová nebo Viktoria Sťopinovová. Do pořadí na prvních příčkách budou chtít promluvit i dvě Češky ve startovní listině. Loňské vítězství bude obhajovat česká halová mistryně a vítězka Ostravské laťky Barbora Laláková. Vůbec poprvé se fanouškům skoku do výšky představí Iva Straková.

Závod žen začíná zítra v 17 hodin, muži zahájí souboj o vítězství v Beskydské laťce v 18.30.

Startovní listina 17. ročníku Beskydské laťky

Ženy

Jekatěrina Kalužina (Rusko, osobní rekord v hale 187 cm), Beatrice Lundmarková (Švýcarsko, 186), Karina Vnukovová (Litva, 191), Kamila Stepaniuková (Polsko, 189), Iryna Kovalenková (Ukrajina, 195), Nicole Forresterová (Kanada, 195), Barbora Laláková (ČR, 199), Iva Straková (ČR, 198), Viktoria Šťopinovová (Ukrajina, 199), Irina Gordějevová (Rusko, 187), Viktoria Palamarová (Ukrajina, 201).

Muži

Sylwester Bednarek (Polsko, 220), Martin Nuyens (Nizozemsko, 224), Michal Kabelka (Slovensko, 221), Samson Oni (Vel. Británie, 230), Andrej Protsenko (Ukrajina, 224), Cedric Norman (USA, 221), Svatoslav Ton (ČR, 233), Peter Horák (Slovensko, 230), Alexandr Šustov (Rusko, 230), Alessandro Talotti (Itálie, 232), Tomáš Janků (ČR, 234), Ivan Uchov (Rusko, 239), Linus Thornblad (Švédsko, 238), Jaroslav Bába (ČR, 237), Andrej Těrešin (236).