Sázet na žáky. Běžeckému oddílu TJ Dolní Lomná nic jiného nezbývá. Trenérka Beáta Kluzová vysvětluje, proč v předchozí sezoně v klubu nepůsobil ani jeden dorostenec.

Ve výsledcích různých závodů se vyskytují pouze jména vašich žáků. Dorostenecké běžce na lyžích momentálně nemáte?

V tuto chvíli ne. Filip Zogata přestoupil kvůli škole do Frenštátu pod Radhoštěm. Od příští sezony bude dorostencem nynější starší žák Adam Patola. Jiné dorostence momentálně nemáme.

V předešlých letech jich bylo v oddíle hned několik. Kam se poděli?

Pár jich s běžeckým lyžováním skončilo, jiní odešli na vysoké školy, takže v podstatě se závodním lyžováním skončili taktéž. Soustavným trénováním si v sobě za ta léta vypěstovali kladný vztah ke sportu, takže se mu věnují pravidelně. V rámci svých možností běhají, lyžují, věnují se cyklistice a podobně.

Proč většina mladých běžců dojde do starších žáků a v dorostu skončí?

Hlavně proto, že nastoupí na střední školy v Ostravě, Karviné či Frýdku-Místku, kam musejí složitě dojíždět. Domů se vracejí pozdě odpoledne, nebo až k večeru. A teprve pak by měli vyrazit na trénink. Pokud jdou běžkaři studovat třeba do Třince, tak se to ještě zvládnout dá. Stejné problémy mají i další regionální lyžařské oddíly.

Jak se v právě skončené sezoně vedlo vašim žákům?

V krajských závodech i v krajských přeborech patřili ke špičce. Snad nejvíce medailí získali Bogdan Niedoba a Julia Kawuloková. Troufám si říct, že momentálně máme nejlepší žáky v regionu. Prosadili se rovněž na dvou mistrovstvích Moravy a Slezska (startovali na něm také závodníci ze zlínského a olomouckého kraje – pozn. aut.) v Jeseníku a na Pustevnách. Stříbrní byli Sylwia Byrtusová, Adam Patola, Bogdan Niedoba, Julia Kawuloková a bronzoví Izabela Waclawková, Julia Kawuloková a Marek Tyl.

A jak dopadla konfrontace s celorepublikovou špičkou?

V Jablonci ve finále celorepublikového náborového závodu žactva pod názvem Hledáme nové talenty, byl Bogdan Niedoba pátý, Zuzana Kawuloková šestá a Julia Kawuloková desátá. Adam Patola doběhl třináctý a Izabela Waclawková dvacátá.

Kdy zahájíte přípravu na novou sezonu?

Do konce dubna budou mít závodníci volno, s tréninkem začneme tradičně prvního května. (rom)