Mnoho lidí považuje lyžaře tak trochu za blázny. V té největší zimě, když je prý nejlepší sedět doma v teple, nabalí do auta hromadu věcí, aby s nimi jeli desítky kilometrů do nejbližších hor, kde je mráz ještě větší než ve městě. Pak zaplatí celkem dost peněz za permanentky, aby stáli v našich podmínkách poměrně dlouhý čas ve frontách na vleky. To vše kvůli několika relativně krátkým jízdám dolů po zasněžených sjezdovkách…

Něco pravdy na bláznovství lyžařů asi bude. Ale když tomuto sportu propadnete, nemůžete přece o víkendu zůstat v sedačce před televizí. Hory jsou magnet, navíc když už je konečně pokrývá čerstvě napadaný sníh, ne žádný umělý nástřik pocházející ze sněžných děl. Takřka ideální podmínky proto uplynulou sobotu vytáhly stovky lyžařů do beskydského Skiareálu Bílá, kde se konala akce s názvem Ski4Fun, nabízející testování nejnovějších typů lyží značek Salomon a Atomic, a také možnost zúčastnit se měřeného závodu pro veřejnost.

Nejnovější lyže připomínají surf

„Letos jsme testování lyží posunuli někam dál. Poprvé totiž dáváme lidem možnost zkusit si lyže, které půjdou do obchodů až na podzim, protože už tady máme exkluzivně modely na příští sezonu. Máme v nabídce zhruba sedmdesát typů lyží, takže si každý může vyzkoušet to, co mu nejlépe vyhovuje. S výběrem lyží samozřejmě pomáhají zkušení odborníci, kteří poskytují i další cenné rady," vysvětlil Josef Levínský z pořadatelské agentury.

Zajímavostí pro tuto i příští sezonu podle něj jsou především univerzální lyže označované jako BBR, které prosazuje hlavně značka Salomon. „Ty lyže vypadají trochu jako surf, jsou rozšířenější vpředu i vzadu. Jejich předností je, že sedí stejně dobře na ledu jako v půlmetrovém prašanu nebo v břečce na jaře. Je to úplně jiné lyžování, řekl bych, že docela sranda," nechal Levínský nakouknout pod pokličku novinek.

Na Bílé lyžovalo v sobotu zhruba patnáct set lidí. Ačkoliv opravdu strávili více času v řadě na čtyřsedačkovou lanovku než jízdou z kopce dolů, vypadali spokojeně. Zkoušeli různé lyže, závodili, sledovali módní přehlídky zkrátka užívali si den na horách, jež svíral mráz. Rtuť teploměru klesala takřka k minus deseti stupňům Celsia.

Mráz lyžaře neodradí

„Je zima, ale nám to nevadí. Celkově je to tady fajn. Přijeli jsme kvůli tomu, že si můžeme zazávodit, vyzkoušet techniku v brankách, jejich průjezd a podobné věci. Podobného závodu se účastním poprvé, náročnost je naštěstí průměrná, takže trať zvládám bez problémů," pochvaloval si sobotní akci na Bílé Lukáš Rumplík z Rožnova pod Radhoštěm.

Do Skiareálu, který patří v Beskydech k nejoblíbenějším, protože nabízí nejen sedačkovou lanovku, ale i další klasické vleky, mnoho sjezdových tratí různých náročností a také snad největší a nejvybavenější dětský lyžařský areál široko daleko, zavítal v sobotu i František Kohoutek z Prahy. Proč přijel tak zdaleka? Kvůli práci musel na pár dní do Ostravy, tak přibalil do auta i lyžařské vybavení.

„Přijel jsem tady zcela náhodou a jsem nadšený. Líbí se mi, že je tady v areálu tak dobře připravená akce. Zazávodil jsem si a otestoval jsem dokonce troje různé lyže. Nové si ale kupovat nebudu, zůstanu u těch svých starých, které mi zatím vyhovují," poznamenal František Kohoutek.

Akce z cyklu Ski4Fun spojené s testováním lyží se uskuteční ještě na dalších místech do Skiareálu Lipno zavítá 26. ledna, o týden později bude v lyžařském areálu v Rokytnici nad Jizerou a 9. února ve Skiareálu Dolní Morava.