Jak vůbec oddíl Racing Olešná vznikl?

Tak bylo to jednoho krásného letního odpoledne v roce 1984, kdy se na přehradě Olešná sešli po náročném závodu Tour de Lysá hora Vláďa Bužek s Alešem Březinou. Ti v ten den potkali ještě Petra Pavlíka a tak nějak je napadlo dát dohromady několik lidí, kteří mají zájem jezdit na kole a hlavně nechtějí jezdit sami.

Kdy a kde se cyklisté pak scházeli ke společným vyjížďkám?

Bylo to právě na Olešné u restaurace Terasa. Každou středu odpoledne.

Důležitým mezníkem oddílu byl rok 1994…

Přesně tak. V tomto roce se oddíl zaregistroval u Ministerstva vnitra, což nám umožňovalo hospodařit s penězi, přijímat sponzorské dary, umístit reklamu na veřejných místech, či pořádat různé akce, závody.

Kolik má dnes Racing Olešná členů?

Určili jsme si, že počet členů v našem oddíle bude rovný padesátce. Máme ale několik dalších příznivců, kteří s námi trénují a účastní se rovněž i závodů pod hlavičkou našeho oddílu.

Můžete prozradit, jaký je mezi vašimi cyklisty věkový rozdíl?

close Letošní časovky ArcelorMittal, kterou pořádá cyklistický oddíl Racing Olešná z Frýdku-Místku, se i přes nevlídné počasí účastnilo 143 závodníků. zoom_in Přesně to nevím. Mezi ty nejstarší patří Zdeněk Fajkus s Josefem Škrbelem. To jsou bývalí závodníci. Víte, my jsme takový specifický oddíl. Máme u nás nejen studenty, ale jsou tu například i horníci či doktoři.

Jak často se nyní scházíte?

Pravidelně je to dvakrát do týdne. Našich tréninků se ale účastní i nečlenové klubu, hlavně jsou to začínající mladí cyklisté. Na silnicích nás ale můžete potkat každý den, jelikož fyzická výkonnost je založena hlavně na individuálních trénincích.

Oddíl se věnuje pouze cyklistice?

Kdepak. Každou zimu hrajeme sálový fotbálek, naši členové se účastní běhů na Lysou horu v rámci Lysa cupu. Další pak vyráží na běžkách do různých pohoří v České republice. Na podzim absolvujeme víkendovou přípravu na MTB v Beskydech. Nemůžeme chybět ani na různých běžeckých závodech, jako je například Hornická desítka ve Frýdku-Místku.

Před nedávnem jste pořádali jeden ze závodů Slezského poháru amatérských cyklistů?

Ano, pořádali jsme Časovku ArcelorMittal, ale není to pouze tento závod. V rámci SPACu budeme pořádat ještě Velkou cenu Technomontu, takzvaný Tour de Čupek.

Co vše stojí za uspořádáním takovýchto závodů?

Hodně moc času, to si asi ale umíte představit. Není to jen o tom oslovit sponzory. Tady ale musím říct, že i když je těžká doba, tak se nám to naštěstí celkem dařilo. Jen mě někdy mrzí, že kluci jdou trénovat a já musím sedět u počítače a připravovat závod. To máte řešení různých povolení a podobně. Uvažuji, že jako hlavní pořadatel těchto závodů, skončím. Hlavně bych chtěl moc poděkovat své manželce Monice za trpělivost a podporu. Děkuji ale také všem klukům z oddílu za vzájemnou spolupráci a pomoc při organizaci námi pořádaných závodů.

PŘEDSTAVUJEME ODDÍL

RACING OLEŠNÁ close Logo zoom_in

Vznik: 1984

Zakladatelé: Vladislav Bužek, Aleš Březina, Petr Pavlík

Počet členů: 50 + dalších asi 20 příznivců

Jednatel oddílu: Petr Kacíř

Prezident oddílu: Vladimír Bužek

Akce, které oddíl pořádá: závody SPAC (časovka ArcelorMittal a Velká cena Technomontu Tour de Čupek), Beskydský pohár

Významní partneři: ArcelorMittal, Technomont, Město Frýdek-Místek

Internetové stránky: www.racingolesna.cz

Členové oddílu: Balhar Michal, Balica Lukáš, Bartek Dušan, Buček Michal, Buchal Ivo, Bužel Václav, Bužek Vladislav, Češek Jan, Diblík Jan, Fajkus Milan, Fajkus Zdeněk, Figalla Luděk, Franta Roman, Guziur Dalibor, Hlaušek Roman, Hlavatík Jan, Hlavatík Ladislav, Jaroš Martin, Kacíř Petr, Karásek Jiří, Kocík Vladimír, Kokeš Václav, Kollár Jan, Košák Lukáš, Košák Michal, Kužel Tomáš, Kvarda Luboš, Lach Alan, Macháček Jiří, Masný Milan, Matušková Zina, Meca Jaroslav, Mika Ladislav, Milata Petr, Mohyla Tomáš, Najdek Bohumír, Nováková Lenka, Pavlík Jan, Pavlík Petr ml., Pavlík Petr st., Ratislav Petr, Řeha Jiří, Sikora Břetislav, Šamaj Jaroslav, Škrbel Josef, Šnajder Roman, Štěpán Eman, Švantner Bohuslav, Švec Leoš, Tomis Pavel, Vašut Antonín

Časovka ArcelorMittal se letos nejela kvůli medailím

Frýdek-Místek Také letošní ročník Slezského poháru amatérských cyklistů (SPAC) začal velmi ostře. Celý seriál závodů odstartoval v Jeseníkách závodem s hromadným startem. Závodníci si poté mohli na čtrnáct dní oddychnout, jelikož před nimi byl druhý závod, a to časovka jednotlivců, kterou pořádal cyklistický klub Racing Olešná z Frýdku-Místku.

close Letošní časovky ArcelorMittal, kterou pořádá cyklistický oddíl Racing Olešná z Frýdku-Místku, se i přes nevlídné počasí účastnilo 143 závodníků. zoom_in

„Časovka ArcelorMittal si za ty roky pořádání získala svou prestiž. Letos se jela dokonce jako mistrovská, což pro závodníky znamenalo zisk mistrovského dresu a hlavně dvojnásobného počtu bodů," prozradil ředitel závodu Bohuslav Švantner. A v čem tkví hlavní nástrahy tohoto závodu? „Naše časovka je zajímavá hlavně svou náročností, profilem trati a také kvalitním zabezpečením celého průběhu závodu," dodává Švantner.

Během závodu čekal na startující kopcovitý terén o délce devatenácti kilometrů. Start měli pořadatelé u automobilky Hyundai. Dále pak cyklisté jeli přes Vojkovice, Dobratice, Harendu do Vyšních Lhot. Poté se vraceli zpět do kopce až k restauraci Kohutka pod Prašivou. „A aby to nebylo letos jednoduché, vše závodníkům komplikovalo počasí, které během závodu panovalo. Po celou dobu totiž pršelo a teplota se pohybovala někde kolem deseti stupňů nad nulou," vzpomíná na těžké podmínky Bohuslav Švantner.

close Letošní časovky ArcelorMittal, kterou pořádá cyklistický oddíl Racing Olešná z Frýdku-Místku, se i přes nevlídné počasí účastnilo 143 závodníků. zoom_in

I přes nevlídné počasí se do Časovky ArcelorMittal přihlásilo 143 závodníků včetně žáků, žaček a handbikerů. Právě vítězem poslední jmenované kategorie se stal Matěj Kužílek, který celou trať zvládl zajet v čase 1:26:28 hod. Nejrychlejší ženou se stala Lucie Gruchalová z týmu LowellPro Šafrata Bohumín, která dojela do cíle v čase 35:48 minut. Mezi muži byl nejrychlejší Petr Záruba z týmu ACK Stará Ves nad Ondřejnicí. Ten zajel devatenáctikilometrovou trať v čase 29:12 minut. „Co se týče dekorace a slavnostního ceremoniálu, tak letos se vše neslo ve zcela jiném duchu. Závodníci totiž nedostávali medaile a poháry, ale obdrželi od nás trička, která jsou spojena s projektem Kola pro Afriku," prozradil Švantner, který vzápětí ještě dodal: „Závodníci tak za své umístění do čtvrtého místa obdrželi triko, jehož zakoupení znamená převoz jednoho kola do Afriky, čímž je pak tamním dětem umožněna jejich cesta ke vzdělání. Kola přivezená do Afriky podpoří celkovou gramotnost a větší možnost pracovního uplatnění."

close Letošní časovky ArcelorMittal, kterou pořádá cyklistický oddíl Racing Olešná z Frýdku-Místku, se i přes nevlídné počasí účastnilo 143 závodníků. zoom_in

Letošní ročník Časovky ArcelorMittal důkladně prověřil schopnosti závodníků a právem byl závod pojat jako mistrovský. „Rád bych poděkoval těm, kteří přispěli k hladkému průběhu závodu a také všem sponzorům, bez jejichž přispění bychom nemohli závod tak kvalitně zorganizovat," děkoval závěrem ředitel závodu Bohuslav Švantner. (red)

ČASOVKA ARCELORMITTAL

KONEČNÉ VÝSLEDKY

MUŽI kategorie A (19 až 29 let): 1. Petr Záruba, 2. Karel Nepraš (oba ACK Stará Ves n. O.), 3. Mariusz Kusidlo (Kolík&Hobby A). Kategorie B (30 až 39 let): 1. Marcel Baban (M3B racing team), 2. Tomáš Kláštera (CK Frenštát 1), 3. Jaroslav Kocurek (Vsetín). Kategorie C (40 až 49 let): 1. Tomáš Galuška (LowellPro Šafrata Bohumín), 2. Vladimír Lysek (CK Frenštát 1), 3. Karel Machotka (Yogi Racing Ostrava). Kategorie D (50 až 59 let): 1. Ladislav Pelc (CK Continental Frenštát), 2. Miroslav Adamčík (Cyklokramo Suchdol n. O.), 3. Petr Baran (M3B racing team). Kategorie E (60 let a starší): 1. Pavel Daněček (Loko Krnov), 2. Bohumír Motl (Kolík&Hobby), 3. Jiří Pavlík (Skvělá kola).

ŽENY kategorie A (15 až 29 let): 1. Lucie Gruchalová (LowellPro Šafrata Bohumín), 2. Kateřina Kufříková (TJ Kolík Bohumín), 3. Barbora Šimková (ACK Stará Ves n. O.). Kategorie B (30 let a starší): 1. Ivana Jaklová (LowellPro Šafrata Bohumín), 2. Jaroslava Dohnalová (CPV), 3. Romana Daněčková (Mapei Cyklo Kaňkovský).

JUNIOŘI kategorie M (15 18 let): 1. Filip Heczko (TJ TŽ Třinec), 2. Jan Krhut (Triatlon klub Ostrava), 3. Jakub Ruman (ACK Stará Ves n. O.). ŽÁCI: 1. Jan Vyvoda, 2. Jan Vlček (oba TJ Sigma Hranice), 3. Hynek Palička (ACK Stará Ves n. O.).

HANDBIKE: 1. Matěj Kužílek.