Do španělského Gijonu se před nedávnem sjela desítka elitních evropských baseballových týmů do 18 let, aby se v pravidelném dvouletém cyklu utkala o titul starého kontinentu a zároveň se rozhodlo, které tři státy si vybojují postup na světový šampionát, který se bude konat v příštím roce v Jižní Koreji.

Čeští reprezentanti neměli na los základní skupiny zrovna štěstí. Los jim nadělil největšího favorita z Holandska a špičkové týmy Francie a domácí Španělsko. Věková kategorie do 18 let je v Evropě ceněna velmi vysoko, neboť za týmy nastupují hráči z „kolonií“ (Dominikánci, Kubánci či hráči z Panamy a Venezuely), čímž silně stoupá herní i mentální úroveň turnaje.

Český tým bohužel postrádal hráče, kteří mají podepsané smlouvy s profesionálními celky MLB a jejich zaměstnavatelé je odmítli na tuto akci uvolnit. Češi tak přišli o dva elitní nadhazovače, tedy obsazení klíčové pozice v obraně. O to více se tým semknul jako jednolitý celek a s cílem postupu do bojů o medaile se přes Madrid a Barcelonu vydal do Gijonu.

Úvod proti favorizovaným Holanďanům dával tušit obavy, špičkový levoruký nadhazovač posílal míče rychlostí okolo 140 km/hodinu, a to byl pro české pálkaře mnohdy neřešitelný problém. Takže konečný výsledek 0:10 zamotal hlavu americkému trenérovi Čechů Andymu Berglundovi. Druhý zápas s Litvou čeští reprezentanti vyhráli po excelentním výkonu a na závěr je ve skupině čekal klíčový duel s domácím Španělskem.

„S domácími to bylo vyrovnané utkání, které se bohužel v závěru přiklonilo na jejich stranu,“ vzpomíná Marko Vykoukal, který s baseballem začínal ve Frýdku-Místku. Čeští mládežníci tak dostali nůž na krk, kdy po dni volna museli porazit favorizovanou Francii minimálně o čtyři body. „Od začátku zápasu jsme se do soupeře pustili bez respektu,“ líčí zážitky Marko Vykoukal. „Po sedmi směnách jsme vedli 12:2, což znamenalo konec zápasu a vytoužený postup do semifinále,“ dodal nadějný reprezentant v baseballu.

Mezi nejlepší čtveřicí šampionátu čekal na Čechy houževnatý tým Německa. Celek s mnoha hráči hrajícími profesionální ligy. „Na Němce jsme se dobře připravili a vůbec jim pak nedali šanci,“ radoval se z výhry druhý ze sourozenců Vykoukalových, Michael. Čeští reprezentanti nepostoupili pouze do evropského finále, oni si navíc nejlepším umístěním v historii ČR vybojovali postup na mistrovství světa.

„Finálové utkání s Nizozemci přineslo vynikající baseball, ale znovu se projevilo, že jsme tady měli málo elitních nadhazovačů,“ smutnil Marko Vykoukal. Soupeř nakonec zvítězil 10:4, ale to neměnilo nic na faktu, že čeští junioři získali stříbrné medaile.

Marko Vykoukal: „Stříbrná medaile je zatím má nejcennější“

Na svém již sedmém šampionátu (5krát Evropa a 2krát svět, pozn. red.) byli i frýdecko-místečtí odchovanci, současní hráči ostravských Arrows, bratři Vykoukalové. A byl to jejich turnaj, když prokázali dlouhodobou špičkovou výkonnost a dokázali, že jsou lídry této věkové kategorie na svých postech. Zvládli veškeré krizové situace a mnohdy vzali týmovou odpovědnost na sebe a dovedli český výběr k titulu vícemistrů Evropy. Snad nejvystižnější jsou slova hlavního kouče Andyho Berglunda, který prohlásil: „Vítězi naší soutěže o kvalitní starty na pálce byli Michael Vykoukal a Richard Sázavský. Nejužitečnějším hráčem byl Marko Vykoukal.“ A co na nedávný úspěch říkají samotní bratři?

Jak hodnotíte své výkony na evropském šampionátu v Gijonu?

Marko: Dvacet strikeoutů a 50 % úspěšnost na pálce hovoří za vše. Měl jsem formu a tu jsem prodal. Neohromoval jsem zámořské skauty závratnou rychlostí (kolem 150km/hodinu), ale s technickými nadhozy měli špičkoví pálkaři hodně práce.

Michael: Odchytal jsem na catcherovi všech šest utkání bez závažnější chyby a předvedl solidní práci na pálce.

Kolik medailí jste již získali?

Marko: V reprezentačních výběrech jsem již sedm let. Toto stříbro je pro mě již čtvrtým cenným kovem, ale na druhou stranu je pro mě absolutně nejcennější. Je to prozatím vrchol mé kariéry.

Michael: Tak já už mám medailí pět. I já se přiznám, že stříbro se nedá s ničím srovnávat.

Co vás čeká v nejbližších dnech?

Marko: Teď mě čeká příprava na závěrečná extraligová kola, kde máme šanci se probojovat do play-off o republikový titul. Čeká mě taky ještě Final four (baseballový pohár), který se začátkem září koná v Ostravě.

Michael: Tak já se s týmem Klasik Frýdek-Místek zúčastním play-off Českomoravské ligy, kde se budeme snažit o historický postup do nejvyšší soutěže dospělých.

Jaké jsou vaše plány do budoucna?

Marko: Čeká mě maturita a příprava ke zkouškám na univerzitu v USA. Chtěl bych se dostat ke stipendiu a prosadit se v americkém národním sportu. Vím, že pro Evropana je to nesmírně těžké, ale pár hráčům se to již povedlo. Je to můj sen a cíl, soutěže na univerzitách mají špičkovou úroveň a je odsud blízko k profesionálním smlouvám.

Michael: Jednak je to obléknout dres frýdecko-místeckého Klasiku v mužské extralize na možná už zrekonstruovaném baseballovém hřišti na Slezanu. Jinak to bude kromě školních povinností opětovná tvrdá příprava na další sezonu, kde bych jako kapitán měl vést český výběr na světovém šampionátu v Jižní Koreji a skautům ze zámořské profesionální soutěže ukázat, že baseball už není jen americkým sportem.