Velkou výhodou trenérů Beskydské šachové školy je, že mohou vždy volit do týmu z několika kandidátek. Letos bohužel nemohly startovat velmistryně Kateřina Němcová (studium v USA) a Fide mistryně Magdaléna Miturová, která měla studijní povinnosti a KM Kristýna Novosadová reprezentovala republiku na středoevropské Mitropě. A tak padla volba na sestavu velmistryně Julia Kochetková, Martina Fusková a Natálie Kaňáková.

U soupeřů nahlášená sestava Frýdku-Místku vzbudila jemné uspokojení neb Martina a Natálie jsou věkem ještě starší žačky, ale jejich zisk zlaté a stříbrné medaile z MČR děvčat do 16 let opravňoval trenérskou radu BŠŠ k mírnému optimismu, že dívky svou nelehkou roli zvládnou.

Beskydská šachová škola má další mistrovský titul

Česko-Slovenská extraliga družstev žen se konala v Liptovském Mikuláši. Beskydská šachová škola je v posledních letech v této týmové soutěži velmi úspěšná (v roce 2010 - 2. místo, 2011/3. a v posledních dvou ročnících 1. místo). Tým BŠŠ si od prvních kol získal u soupeřek patřičný respekt a dokazoval, že je s ním třeba v bojích o medaile počítat. Los a výsledky tomu chtěly, že o medailových pozicích se rozhodovalo až v posledním kole ve vzájemném utkání mezi prvním KŠN Bratislava a druhým BŠŠ Frýdek-Místek v průběžné tabulce. „Naše družstvo mělo horší výchozí pozici, protože jen vítězství nám zaručovalo první místo. Utkání bylo herně velmi zajímavé a o konečném výsledku rozhodovaly malé herní nepřesnosti. Po čtyřhodinovém boji jsme se nakonec mohli radovat z vítězství," těšil se z úspěchu Pavel Benčo z BŠŠ Frýdek-Místek.

„Popravdě, zdálo se mi, že děvčata se trochu pomaleji rozehrávala a občas to bylo více o bojovnosti než o samotném šachovém umění. Avšak pokud vezmu na vědomí fakt, jak mladý tým jsme sestavili, a i přesto dokázal Extraligu vyhrát, tak je to skvělá vizitka nejen samotných hráček, ale i propracovaného systému tréninku a výchovy nadějných talentů zařazených do střediska mládeže BŠŠ. Ano, jsem nesmírně spokojený, potřetí za sebou jsme vyhráli a pokaždé s jinou sestavou. Vždyť je si také nutno uvědomit, že především slovenské týmy nastoupily s tím nejlepším, co mají a náš celek dokázal být i přesto úspěšný. Děvčatům k zisku mistrovských titulů gratuluji a přeji mnoho dalších sportovních úspěchů," hodnotil šéftrenér BŠŠ Stanislav Jasný.