Jen pár dní po zisku mistrovského titulu v Ultra SkyMarathonu, kterým se Marek Causidis nominoval na evropský šampionát ve francouzském Val d´Isère, dosáhl dobratický rodák na svůj další životní úspěch. Ve třetím závodě světové série Sky Ultra-Skynner World Series totiž skončil Causidis bronzový.

Výsledek je pro něj o to cennější, jelikož se akce světové úrovně účastnil vůbec poprvé v životě. „Šlo vlastně o jeden z nejdelších závodů světové série, který se konal v blízkosti švýcarského Lugana. Trať měřila neskutečných 113 kilometrů, ale hodně mi pomohl trenér Zdeněk Kříž, který se rovněž postavil na start," vypráví úspěšný sportovec, který se v celkovém pořadí zařadil hned za vítězné německé závodníky.

Celá světová série začala již v květnu ve Španělsku, další závod poté organizovali počátkem června Portugalci a třetí díl se následně konal ve Švýcarsku. „Závody pokračují ještě ve Francii, USA, Číně, Velké Británii a vše skončí 23. září opět ve Španělsku," upřesňuje Causidis. I on ale ví, že není v silách běžců absolvovat všechny starty, a to nejen z hlediska sportovního, ale i finančního. Přesto je tato první zkušenost a úspěch pro Causidise něčím výjimečným. Mladý běžec má však nyní před sebou další výzvu spojenou s účastí na mistrovství Evropy ve Francii.

Jaké byly vaše první pocity, když jste věděl, že jste v tak náročném závodě doběhl třetí?
Bylo to něco neuvěřitelného. Ani ve snu by mě nikdy nenapadlo, že při svém premiérovém svěťáku můžu doběhnout třetí. Vládla ve mně velká euforie a uspokojení z toho, co se mi povedlo.

Měl jste vůbec čas během závodu vnímat to krásné okolí ve Švýcarsku?
Něco málo z toho vnímáte. Hlavně, když jdete z kopce. To se stíháte nejen kochat, ale i dobíjet energii. Co mi určitě utkvělo v paměti, tak byl krásný seběh z Monte Tamaro a poté následný výstup na Alpe Caneggio, kdy začalo svítat. Zajímavé bylo rovněž i stoupání k nejvyššímu bodu trati, takzvanému Gazzirolu. V dalších kilometrech do cíle jsem kolem sebe viděl masiv Mont Blancu, Matterhorn a další krásné vrcholy.Marek Causidis.Zdroj: archiv Marka Causidise

Přišla na vás při tak dlouhém závodu i nějaká krize?
Závod byl opravdu extrémně dlouhý a já jednu krizi měl. Bylo to při stoupání na Motto De La Crocce a Gazzirolu. Ten kopec neměl konce a já měl u sebe hodně málo vody. Obecně se dá říct, že posledních třicet kilometrů bylo zdánlivě hodně dlouhých a těžkých. Možná to zapříčinilo i velké teplo, které bylo. Já už pak bojoval jen sám se sebou. Vidina úspěchu mě ale hnala až do cíle.

Běžel jste už někdy ve svém životě delší závod?
Neběžel. A hlavně nikdy jsem neběžel tak náročný závod co se týče obtížnosti v terénu. Tyhle technické úseky a prudké seběhy hold v Beskydech, ani nikde jinde u nás, nenatrénujete.

Dá se nějak porovnat obtížnost trasy ve Švýcarsku například s Perunem nebo jinými závody u nás?
Asi nedá. Mistrovství České republiky v Ultra SkyMarathonu je co se týče náročnosti trasy v pohodě. Perun SkyMarathon je těžký v tom, že tam se jde pořád nahoru a dolů a člověk je neustále na vysokých tepech. Prakticky si nemáte ani možnost odpočinout, ale i tento terén se dá zvládnout. V minulosti byl v tomhle asi nejnáročnější Lysohorský čtyřlístek, který byl technicky rovněž velmi náročný. Letos ale závod bohužel nekonal.

Jak tedy s odstupem času hodnotíte váš první závod ve světové sérii?
Upřímně můžu se svým trenérem a parťákem Zdeňkem Křížem říci, že závod byl nádherný. Konal se v nádherném prostředí s výhledy na hory. Všude byli skvělí a velice milí a ochotní lidé na občerstvovačkách i na trati. Plusem určitě bylo, že nám vyšlo krásné počasí, snad jedinou kaňkou bylo vyhlášení vítězů, kterého jsme se nemohli zúčastnit.

Už v květnu jste se nominoval na mistrovství Evropy. Jak budou probíhat vaše poslední dny přípravy?
V týdnu po Švýcarsku jsem odpočíval, prakticky neběhal, jen jezdil na kole. Teď už ale najíždím opět na tréninkový cyklus, který si myslím, že ještě nebude tak náročný. Poslední dva týdny před závodem, to už budou daleko těžší tréninky. Přesnou skladbu ale teď ještě neznám, vše totiž konzultuji se svým trenérem podle toho, jak se momentálně cítím. Každopádně budeme chtít formu a tělo zase co nejlépe vyladit.
KAREL MOŠKOŘ

Co je to Sky running?
Jde vlastně o extrémní sport v přírodě, který je definován jako horský běh, kde se překonává nadmořská výška minimálně 2000 m, stoupání dosahuje alespoň 30 % a náročnost nepřesahuje II. stupeň horolezecké klasifikace obtížnosti.
V současné době toto sportovní odvětví zastřešuje světová asociace zvaná International Skyrunning Federation (ISF), která pořádá každoročně Skyrunner World Series jako celoroční soutěž složenou z vybraných závodů a jednou za dva roky Euro Skyrunning Champs. Průkopníky tohoto sportu jsou pak Marino Giacometti a Lauri van Houten.