A čeští hokejisté mají před klíčovým čtvrtfinálovým soubojem s Amerikou jednu jistotu: doma jim bude palce držet celý národ.

Bez nadsázky se dá říct, že dnes odpoledne se také ve všech městech na Moravě a ve Slezsku zastaví čas a všichni budou sledovat bitvu o všechno.
Očekávají se hromadné žádosti o dřívější uvolnění z práce, dovolené, tím pádem přeplněné hospody, restaurace, ale i obýváky. Televize, rádia i počítače pojedou na plný výkon.

Celá země bude žít úderem šestnácté hodiny hokejem. „Na ten zápas se moc těším a budu ho sledovat přímo v aréně v Bratislavě,“ říká bývalý reprezentační útočník a dnes agent Vladimír Vůjtek. „Atmosféra bude zase skvělá, a proto věřím, že uspějeme,“ usmívá se Vůjtek.

Zlomový zápas turnaje, který rozhodne o tom, zda bude MS pro české barvy úspěšné nebo nikoliv, ale lehký rozhodně nebude. Dosavadních šest výher týmu trenéra Aloise Hadamczika je totiž zapomenuto.

Program čtvrtfinále:

Středa:
Česko – USA (16.15) a Švédsko – Německo (20.15).

Čtvrtek: Finsko – Norsko (16.15) a Kanada – Rusko (20.15) .

Věří si na každého, je to jejich mentalita

„Američané jsou nebezpečný soupeř, ale kdo není? Ve čtvrtfinále už si nevyberete. Lehce nikoho neporazíte,“ říká osmatřicetiletý vítkovický útočník Viktor Ujčík, trojnásobný mistr světa.

„Jsou silní v tom, že si věří na každého, je to jejich mentalita. Takhle jsou vychovávání odmalička,“ vykládá Ujčík. Šest vítězství je krásných, ale ani taková skvělá šňůra ještě nikdy nikomu nezaručila postup. „Samozřejmě je vždycky lepší hrát naplno, všechno vyhrávat a zvedat si sebevědomí, protože při jakékoli porážce se tým už nemusí vrátit do toho správného rytmu,“ tvrdí Ujčík.

„Na druhé straně až teď proti Američanům je to zápas, který rozhoduje o úspěchu a neúspěchu. Sám jsem zažil v roce 2002 ve Švédsku velké rozčarování, když jsme taky všech šest zápasů vyhráli a hned ve čtvrtfinále vypadli po porážce 1:3 s Ruskem. Klukům bych to nepřál, ale stát se může cokoli,“ upozorňuje Ujčík, který je zatím z výkonů českého výběru nadšen.

Pavelec je excelentní

„Základ je v tom, že chytají skvěle oba gólmani. Pavelec je excelentní, což je vždycky strašně důležité. Pro úspěch na takovém turnaji je téměř nutností, aby vám skvěle čapal brankář. Klukům se daří, vyhrávají, tak doufejme, že jim to vyjde,“ pokračuje Ujčík. S 56 brankami historicky nejlepší střelec v play off české extraligy je raději, že nás čeká velice kvalitní soupeř.

„Možná je pro nás lepší, že hrajeme s Amerikou. Třeba kdybychom šli na Nory, tak by si všichni neustále opakovali, že jde o slabšího soupeře a musí se bezpodmínečně vyhrát, což by nemuselo dělat dobrotu,“ dodal Ujčík.

Dosavadní úspěšné tažení českého týmu ocenil i bývalý skvělý obránce a dnes trenér Miloš Holaň.

ALEŠ UHER
JAKUB NOHAVICA