„Účast na mistrovství byla pro nás takovým vyvrcholením za celoroční práci,“ řekl na úvod čerstvý světový šampión Štěpán Krkoška.

Český reprezentant ale ihned po dojezdu do místa konání závodů musel řešit problém s parkováním. „Hlavně jsme měli problém se stake outy, což je lano, na kterém jsou přivázáni psi a které se kotví do země. Pořadatelé totiž nechali účastníky parkovat na asfaltu, kde samozřejmě kolíky zabít nešly. Lano se tedy muselo natáhnout mezi auto a přívěs a přivázat ještě ke kolům. Naštěstí jsme tu přijeli brzo, jelikož ostatní musheři parkovali na hlavní cestě nebo i dva kilometry od startu,“ řekl Krkoška.

Po zabydlení přišla na řadu veterinární kontrola. „Lékaři velmi důkladně prohlíželi psům tlapky, jestli je nemají podřené či namožené. Dále kontrolovali pohyblivost kloubů a kyčlí, oči a srdce. Celá prohlídka našich psů dopadla výborně,“ dodal Krkoška.

Ještě před samotným závodem si ostravický Krkoška projel na běžkách závodní trať, která měřila dvanáct kilometrů. Trasa byla velice členitá a po dešti měkká a hodně náročná. „Na start závodu nastoupilo dvě stě padesát musherů ze sedmnácti států,“ prozradil Krkoška.

Českou republiku zde reprezentovali Štěpán Krkoška (v kategorii B1), Jiljí Krkoška (SKJ), Zdeněk Kůrka (B1) a Ondřej Brož (C1). „V mé kategorii B1 se šesti psi startovalo čtyřicet musherů. Tak velká účast ještě na šampionátu nikdy nebyla,“ zdůraznil Krkoška.

Na dvanáctikilometrovou trať se Štěpán Krkoška vydal jako první. Výsledný čas v cíli zněl 25 minut a 55 vteřin, což bylo s dvaatřiceti sekundovým předstihem před druhým Němcem Paulem Weyandtem. Na pěkném šestém místě pak dojel Zdeněk Kůrka. „Večer proběhlo oficiální zahájení mistrovství, kdy na stadionu nastoupili všichni musheři a jejich pomocníci. Bylo tam asi šest set lidí,“ vyčetl Krkoška.

Také druhý závodní den byla trasa hodně zmrzlá a rychlá. Krkoška opět odstartoval z první pozice, jenže nyní dojel za Weyandtem o jednu vteřinu pomaleji. Zdeněk Kůrka obsadil ve druhé jízdě osmou příčku. „Třetí den byl rozhodující. Teplota byla něco nad nulou a trasa byla dosti odměklá. Byl jsem dost nervózní. Po dojetí do cíle jsem byla ale se svým časem velice spokojený. Musel jsem ještě čekat na dojetí mého největšího konkurenta, který sice přijel do cíle s dvouvteřinovým náskokem, celkový čas jsem měl ale rychlejší,“ radoval se z úspěchu Štěpán Krkoška.

Výsledky: 1. Štěpán Krkoška (CZE) 1:15:23, 2. Paul Weyandt (GER) 1:15:52, 3. Georg Patsch (GER) 1:17:57, 4. Mateusz Surowka (POL) 1:19:02….9. Zdeněk Kůrka (CZ) 1:24:19.

V německém Oberwiesenthalu se bojovalo ještě ve Skjörnigu (běh na lyžích s jedním psem) a také v této kategorii má Ostravice svého mistra světa. Stal se jím Jiljí Krkoška se svým devítiletým psem Benem. V kategorii C1 se čtyřmi psi vybojoval Ondřej Brož v konkurenci 41 závodníků třetí místo. Tým České republiky pak skončil v celkovém hodnocení druhý za vítěznými Poláky a třetími Němci. V příštím roce se mistrovství Evropy pojede v Itálii.

(red)