Český národní tým se na házenkářském mistrovství Evropy, které se koná v Chorvatsku, statečně pere se svými soupeři. Sportovní veřejnost jejich počínání pečlivě sleduje, ale málokdo ví, že určitou stopu u českého týmu mají i extraligové volejbalistky frýdecko-místeckého Sokola. Podle jejich interního pokutového řádu totiž reprezentanti přispívají do klubové kasy. „To je taková náhodná příhoda,“ usmívá se Jan Landa. „Hráli jsme ve Frýdku-Místku a čerpali jsme z pokutového řádu volejbalistek, který je fantastický. Nemůžu popsat, za co u nich dávají pokuty, ale je to nádhera,“ řekl jednatřicetiletý hráč extraligových Lovosic a nerozlučný obranný parťák Pavla Horáka.

A za co platí čeští házenkáři nejčastěji? „Tak je to hlavně za rozhovory, fotky v médiích, za pozdní příchody anebo blbosti, které se někomu povedou. Je to málo. Padesát korun za rozhovor, s fotkou za kilo. Ale rozhovorů je dost, suma naskáče. V krátkém mezisoučtu je vybráno už asi dvanáct, třináct tisíc,“ pochvaluje si pokladník národního týmu Jan Landa.

Ten také prozradil, kdo je nejčastějším přispívatelem do společné kasy. „Takový Ondra Zdráhala a Standa Kašpárek se nedoplatí. A trenéři, kteří dávají rozhovory pořád. Angažují se, i když se jim do placení asi nebude chtít. Na posezení za vybrané peníze je totiž pak nepozveme. Naši nejlepší hráči jsou furt někým vyslýchaní. A pro mě je těžké dohledat rozhovory, třeba v dánské televizi. Pokutu jim musím vždycky prokázat. Upřímně říkám, že kašlu na to, abych googlil na internetu dánskou televizi. (směje se) Kluky si fotím před kamerou jako důkaz,“ přiznal Landa.