Ta bude mít letos znovu pět etap poté, co loni proběhly jen čtyři. „S organizací loňského ročníku jsme měli trochu problémy, jelikož jsme přišli náhle o dva velké sponzory. Ale výpadek kolem dvou set tisíc jsme ještě schopni ustát. Horší by byl výpadek kolem půl milionu," informoval ředitel závodu Petr Koláček v narážce na otazníky, které se nad Gracií v poslední době vznášejí.

Vedení Orlové údajně není příliš nakloněno myšlence v pořádání závodu pokračovat. „Ano, na jednání sportovní komise města zazněla podobná slova, ale my věříme, že jde jen o ojedinělý názor a že si město nenechá ujít možnost pokračovat v pořádání tak významné události, jakou Gracia je," dodal Koláček, podle jehož slov by odstoupení hlavního garanta závodu, tedy města Orlová, mělo pro závod fatální následky.

„Neříkám, že by to byl přímo konec, ale to bychom se pak na sto procent museli poohlédnout po jiných městech v okolí, zdali by o tradiční podnik mezinárodního cyklistického kalendáře neměla zájem," prohlásil Koláček. V úvahu by možná přicházela i myšlenka, že by Gracii zaštítil Moravskoslezský kraj, ale to jsou zatím jen spekulace.

Na startu budou znovu české reprezentantky.

Zpět k letošnímu ročníku. Jaké jsou změny? „Změny jsou ty, že jsme vrátili do programu Visalaje, tedy asi druhou nejnáročnější etapu. Pořád máme v plánu ukončit jednu etapu na Lysé, ale zatím nám okolnosti nejsou nakloněny. Takže zůstáváme u Visalají. Kvůli této etapě jsme také zrušili havířovský prolog, který se v posledních let jezdíval, ale Havířov jako nedílná součást Gracie samozřejmě nadále v programu závodu figuruje. V sobotu tam startuje i končí významná část závodu - časovka jednotlivkyň," informoval Koláček s dodatkem, že si vedení Gracie letošní ročník vyhodnotí a možná prolog do Havířova příští rok zase vrátí.

Změnu přináší také čtvrteční zahájení závodu. Po hodně dlouhé době se nebude startovat v Dětmarovicích u elektrárny, ale v Orlové před městským úřadem, kde v posledních letech končí poslední etapa Gracie. Začíná se ve 12.30 hodin. Dětmarovice však o Gracii nepřijdou, zahájí se tam totiž sobotní odpolední etapa na Visalaje.

Program etap

I. etapa (30. dubna): silnice 101,2 km, start ve 12.30 hod. (Orlová – Štramberk)
II. etapa (1. května): silnice 100,0 km, start v 11 hod. (Lichnov – Lichnov)
III. etapa (2. května): časovka jednotlivkyň 13,5 km, start v 9.30 hod. (Havířov – Ostrava – Havířov)
IV. etapa (2. května): silnice 63,5 km, start v 15 hod. (Dětmarovice – Visalaje)
V. etapa (3. května): silnice (okružní) 100,2 km, start v 10 hod. (Orlová)
Celková délka závodu je 378,4 km.