„Ačkoliv jsme věděli, že Frýdek zaznamenal v poslední době několik slušných výsledků, stejně jsme ho podcenili, aspoň většina mužstva. Řekl bych, že tři čtvrtiny kádru si myslely, že nás po pohárové výhře v Plzni nemůže nějaký Frýdek ohrozit. Byli jsme v euforii a nejspíš si říkali, že to půjde snadno. No, aspoň se někteří vrátili zase na zem,“ poznamenal trpce Kalous, který se po zápase v šatně účastnil s ostatními hlasité debaty. „Museli jsme si to vyříkat, náš přístup k zápasu nebyl vůbec příkladný,“ objasnil.

Davide, co říct k porážce ve Frýdku-Místku?
Předně byla úplně zbytečná a můžeme si za ni sami. Hned v úvodu jsme chytili manko, Frýdek vedl 5:1, čímž jsme ho posadili do sedla. Mělo nás varovat, že jeho poslední výsledky mají stoupající tendenci, ale vybouchli jsme. Selhali jsme v obraně. Brankářům jsme dneska vůbec nepomohli a oni nepomohli nám. Neklapalo to.

Na víc než třicet vstřelených branek venku by se mělo bodovat, souhlasíte?
Právě v proměňování šancí byl markantní rozdíl. To bylo to, co udělalo zápas. Soupeř v útoku proměnil skoro všechno, kdežto my jsme zahodili snad dvanáct čistých gólových šancí. I přes to značné množství obdržených branek jsme i tak mohli vyhrát, kdyby se ty tutovky nezazdily.

Neprojevil se na vašem týmu úbytek sil?
To ani ne, i když program je fakt nahuštěný, třeba už ve středu hrajeme těžký zápas s Lovosicemi. Ale jak už jsem říkal, hlavní potíž byla v přístupu. Škoda, mohli jsme potvrdit dobrou formu, nepovedlo se. Místo toho ji potvrdil Frýdek.

Pomineme-li výsledek, diváci viděli útočně laděné utkání. S tím jste do derby šli?
S tím chodíme do každého zápasu. Nemáme typy hráčů na to, abychom dělali výsledky postavenou obranou. V týmu momentálně nejsou dvoumetroví chlapi, kteří by to pak na obranu soupeře zvedli a dali gól. Naše šance spočívá v rychlé hře na brejky.

Vy jste ve Frýdku zažil mistrovské oslavy, má teď Frýdek podle vás šanci dostat se po letech zase do boje o medaile?
Předně musím říct, že Frýdek udělal moc dobře, že angažoval na post trenéra Jiřího Kekrta. Ten má na lavičce autoritu, přístup hráčů k tréninku je pak okamžitě jinačí. Klub se vydal vlastní cestou, spoléhá na odchovance a na Kekrtem vytipované hráče, se kterými můžou v klubu pracovat tak, jak potřebují. Za ten rok a půl to už určité ovoce přináší, jak vidno. Ale nemyslím si, že by se měl Frýdek už letos začlenit do bojů v elitní šestce, asi to ještě nějaký čas bude trvat. Šanci ovšem má, hlavně doma dokáže být hodně nepříjemný pro každého.

A jaké cíle má váš tým?
Tou porážkou ve Frýdku jsme si je zase trochu zkomplikovali, ale jasně - Karviná ani nemůže mít jiné cíle než medaile. Zatím bojujeme na třetím, čtvrtém místě, ale nic nevzdáváme. Rozhodovat se bude ve druhé části sezony. Loni jsme byli po půlce první my a jak jsme dopadli? Jestli je teď někdo první nebo druhý nic neznamená. Vést po polovině soutěže je hezké, ale za to si nic nekoupíte. Věřím, že půjdeme nahoru, ale k tomu musíme zvládat domácí zápasy, jako ten nejbližší s Lovosicemi.

Zároveň se blíží svátek házené, kdy se střetnete s německým Flensburgem. Co od toho dvojzápasu očekáváte?
Důstojný výsledek, to znamená, abychom neudělali ostudu. Těžko můžeme do domácího zápasu jít s tím, že se pokusíme bodovat. Musíme být realističtí. Já doufám, že před našimi fanoušky v celé republice se vybičujeme k maximálnímu úsilí, aby nebylo hned po dvaceti minutách po zápase. Ta konfrontace nám ukáže, jak se česká házená může měřit s tou vyspělou evropskou. Jdeme si ty pohárové zápasy užít, nic jiného nezbývá. Pro naše mladé to bude aspoň pořádná škola. V odvetě si užijeme báječnou atmosféru a uvidíme, co všechno obnáší hrát za vyspělý klub někde v Evropě. Mladí si možná uvědomí, že patřit doma k nejlepším ve světě moc neznamená. Pořád je třeba na sobě pracovat.