V Sosnové u České Lípy proběhl již čtvrtý závod letošního seriálu MČR, na kterém startoval i frýdecko-místecký pilot David Klar. „Potřebovali jsme ve třídě Kadet, kde David startuje, získat co největší počet bodů z každé rozjížďky, jelikož do konce sezony nám zbývají již jen dva závody. Už si tedy nemůžeme dovolit žádné bodové ztráty, jelikož jsme v těsném závěsu za vedoucím jezdcem v boji o titul mistra ČR,“ prozradil otec frýdecko-místeckého závodníka Martin Klar.

V červnovém podniku, který se jel na autodromu ve Vysokém Mýtě sice David Klar celkově vyhrál, ale po následné technické kontrole ve druhé rozjížďce, naměřili rozhodčí o 1 mm širší rozvor zadních kol, takže Klar nakonec o všechny získané body přišel. „Nyní jsme věnovali velkou pozornost přípravě jezdce i techniky. Sice nám motorář odjel na týden do Itálie s týmem na ME, takže jsme měli časovou prodlevu, ale vše se nakonec stihlo v termínu doladit a oba nasazené motory dosahovaly maximálních parametrů na motorové brzdě,“ dodal Klar starší.

Páteční i sobotní tréninky dopadly podle očekávání, kdy Klar zajížděl průběžně nejrychlejší časy, což se nakonec potvrdilo i při sobotní kvalifikaci, kde skončil Klar první.. „Do nedělních jednotlivých jízd jsme poté vyhodnocovali data z tratě a nastavení podvozku a motoru, abychom nic nepodcenili,“ prozradil Martin Klar.

V nedělním dopoledni se nastupovalo k závodům za úmorného vedra, proto byly na místě obavy o výdrž motorů. David Klar se po startu ihned ujal vedení, které si udržel až do čtvrtého kola. V něm došlo k situaci, kterou si nikdo nepřál ani v nejhorších snech. „Na Davida se natlačil jezdec jedoucí za ním a současně se na druhé místo dostával v té době třetí jezdec z našeho týmu, takže došlo k hromadné kolizi v rychlosti kolem 75 km/h po táhlé zatáčce a stroje létaly vzduchem a po jezdcích. Naštěstí kromě silných naraženin a zhmožděnin se nikomu nic vážného nestalo.

Ovšem nejvíce z toho vytěžil pilot v té době jezdící na čtvrté pozici, který si tím pádem dojel pro snadné vítězství a sebral nám cenné body. Do druhé bodované jízdy jsme Davidovi naledovali pohmožděnou ruku a doufali, že to ujede. Naštěstí se vše povedlo, a i když s bolestí, tak s odstupem šestnácti sekund s velkým přehledem zvítězil, což nakonec stačilo na celkové třetí místo,“ radoval se Klar starší, který vzápětí ještě dodal: „Vůbec jsme neočekávali až takové komplikace, ale to jsou prostě závody. Člověk neví sekundu, jak co nakonec dopadne, ale jsme rádi, že jsou všichni piloti v pořádku. Body do konečného zúčtování nám sice chybět budou, ovšem zbývají ještě dva podniky seriálu, tak uvidíme. Mistrovský titul je pořád ve hře,“ sdělil majitel a manažer týmu M. K. Motorsport Moravia, Martin Klar. V pořadí pátý podnik se jede začátkem září na okruhu v Písku. (mk)