Ze závodů, které se v uplynulých dnech konaly v Karviné a Kopřivnici, si svěřenci trenérů Radka Kodajka a Dalibora Pajtla přivezli celkem devětatřicet cenných kovů. „Děti udělaly velký pokrok a již teď se těšíme na jejich výsledky v letním poháru či na mistrovství České republiky," řekl trenér Radek Kodajek.

Z Karviné s dobrou náladou

Plavecké naděje z Frýdku-Místku znovu ukázaly, že mají na republikovou úroveň. To už napověděly meziokresní přebory žactva, které se uskutečnily v Karviné. Jako první si medailové umístění vyplavala Vendula Janáčková, která na dvoustovce volným způsobem potvrdila roli jasné favoritky. Janáčková trať zaplavala v čase 2:38,2 minuty, čímž si o čtyři vteřiny vylepšila svůj osobní rekord. Ke zlatu pak frýdecko-místecká plavkyně přidala ještě třikrát stříbro na 200 m PZ, 200 m Z a 100 m VZ a čtyřikrát bronz v disciplínách 100 m P, 100 m PZ, 50 m VZ a 100 m Z.

Dalším medailovým želízkem byla Karla Chlopčíková. Ta si z Karviné přivezla celkem čtyři medaile, dvě z toho byly zlaté, jedna stříbrná a jedna bronzová. Zahanbit se nechtěl ani Matěj Pajtl, kdy jeho dominantou jsou stovka prsa a padesátka volným způsobem. V obou těchto disciplínách bral zlato. Pajtl pak přidal do své medailové sbírky ještě pět stříbrných pozic. Aby byl výčet cenných kovů úplný, dodejme, že frýdecko-místečtí plavci dále ještě získali: Klára Ličmanová (3. místo na 200 m P), Štěpán Kaspar (2. místo na 200 m VZ), Jakub Laník (1. místo 100 m M a 50 m M), Kateřina Fuková (1. místo 50 m M, 50 m VZ a 3. místo 100 m PZ, 50 m P a 100 m VZ). „Ve štafetě, kdy dívky plavaly kraul a chlapci polohovku, jsme skončili za baštami plavání Bohumínem a Karvinou třetí. Další možnosti a rezervy vidíme ještě v dalších deseti umístěních na čtvrtých místech. Věříme ale, že děti na sobě budou nadále tvrdě pracovat a vylepšovat si své osobní maxima," přeje si trenér Dalibor Pajtl.

Kopřivnické medailové žně

V Kopřivnici získali frýdecko-místečtí plavci 11 medailí.

Jen o pár dní později se v kopřivnickém bazénu konal 2. ročník Moravskoslezské ligy nejmladšího žactva. Plavci z Frýdku-Místku tak mohli porovnat síly s družstvy Kopřivnice, Nového Jičína, Frenštátu pod Radhoštěm, Brna, Kuřimi a slovenské Myjavy.

Podle očekávání si nejlépe vedla Kateřina Fuková, která své čtyři starty proměnila ve tři vítězství, ke kterým pak přidala ještě jedno páté místo. „Katku nutno vyzvednout, jelikož bojovala v těžké konkurenci dalších devětadvaceti děvčat," pochválil svou svěřenkyni Kodajek.

Diplomy a medaile si však z Kopřivnice odvezli i další závodníci z frýdecko-místeckého plaveckého oddílu. Veronika Fránková prolomila svou smůlu a na 50 m motýlek získala bronz. Stejný kov putoval na krk Samuela Chlopčíka, který razantním způsobem vylepšil svůj osobní rekord v disciplíně 50 m znak. „Další naši závodníci zůstali těsně pod stupni vítězů. Míša Tůmová zlepšila své maximum na 50 m motýlek o tři vteřiny, což stačilo na páté místo. Ve volném způsobu byla ve velké konkurenci šestá. Stejně si vedla Lucie Blahutová, která doplavala také šestá. Asi nejsmutnější byly děti narozené v roce 2006, jelikož všechny skončily na nepopulární bramborové příčce," litovala smůly svých svěřenkyň Romana Lesňáková.

V nejmladší kategorii (2007) měli Frýdečtí dva zástupce. Apolena Fuková si zaplavala celkem pro čtyři medaile, Tomáš Mrázek získal o polovinu méně. Oba však dokázali vylepšit své osobní rekordy. „Den pak byl zakončen štafetou, kterou naše děvčata ve složení Tůmová, Franková, Blahutová a Fuková vyhrály.

(mra)