„Turnaj se odehraje pod záštitou našeho města v čele s jeho primátorem Michalem Pobuckým," řekl Tomáš Adamec z pořádající BŠŠ Frýdek-Místek.

„Chtěl bych ještě zdůraznit, že se nejedná pouze o akci regionálního rozsahu, ba ani republikového. Pokud pomineme oficiální Mistrovství Evropy a světa, tak Turnaj šachových nadějí ve Frýdku-Místku, je bezesporu jedním z největších a nejreprezentativnějších mezinárodních turnajů pro šachovou mládež v Evropě. V jejím rámci se koná především řada žákovských a dorosteneckých turnajů rozdělených podle věku účastníků. Součástí podniku jsou i turnaje Pobeskydí pro dospělé, přičemž vrcholovou skupinou jsou uzavřené turnaje s možností plnění norem velmistra a mezinárodního mistra šachu a Open turnaj se zápočtem na mezinárodní listinu osobních koeficientů FIDE," osvětlil Adamec.

Samotná historie Turnaje šachových nadějí sahá až do roku 1980, kdy se uskutečnil premiérový ročník nesoucí název Frýdecká kvarteta. „Během těch dalších let prestiž turnaje nadále rostla, takže se neustále zvyšoval počet účastníků. Zatímco v roce 1981 se turnaje účastnilo sto čtyřicet hráčů, o osm let později jich už bylo tři sta devadesát. Od roku 1990 se tento velikonoční turnaj změnil z jednodenního klání na pětidenní, takže se do Frýdku začaly ve větším měřítku sjíždět také i týmy ze zahraničí," popsal krátce historii šachového turnaje Tomáš Adamec.

Vysoká úroveň předešlých ročníků do Frýdku-Místku tradičně přivádí řadu špičkových šachistů z mnoha zemí Evropy a v posledních letech také i z dalších kontinentů. „Svou účast na letošním ročníku již potvrdily výpravy dětí z Čech, Anglie, Polska, Chorvatska, Ruska, Běloruska, Německa, Slovenska a Dánska. Frýdek-Místek se tak opět na jeden týden stane šachovým městem, rozroste se o čtyři stovky šachistů a jejich doprovod, z toho jedna třetina účastníků bude mluvit cizím jazykem. Pro nás je více než potěšující, že naši odchovanci pravidelně na turnajích ve velké konkurenci získávají medaile. Budeme se těšit, že i letos nějaké přibudou," přeje si Adamec.

Slavnostní zahájení turnaje se uskuteční ve čtvrtek 24. března v 9 hodin ve velkém sále Národního domu ve Frýdku-Místku. Hrát se bude vždy od 9 do 13 hodin a od 15 do 19 hodin. Slavnostní zakončení se pak uskuteční v pondělí 28. března od 13 hodin. „Jde o šachovou, sportovní a společenskou akci evropské úrovně, která si nepochybně zaslouží pozornost všech, kdo sledují šachové dění v našem městě, ale i těch, kteří se s tím teprve chystají začít. Proto neváhejte se na tento prestižní turnaj přijít podívat," vyzývá šachové fanoušky Adamec.