Rok se sešel s rokem a vyznavači extrémních závodů opět pookřáli.

V pátek 2. září totiž ve 22 hodin odstartuje z třineckého náměstí Svobody další závod Beskydské sedmičky, která svým extrémním přechodem Beskyd má statut otevřeného Mistrovství České republiky v horském maratonu dvojic.

Vítězové minulého ročníku Zbyněk Cypra s Tomášem Svobodou z týmu adidas BOOST team zvládli trasu dlouhou 95 km s převýšením 5 470 m, což odpovídá výstupu na druhou nejvyšší horu světa K2, v čase 11 hodin a 29 minut.

700 žen

Letos se pořadatelům do závodu registrovalo přes 3 130 sportovních nadšenců, a to nejen z Česka, ale také i ze Slovenska, Polska, Německa, Anglie, Belgie a Švýcarska. Závod si rok od roku vychutnávají i ženy, letos se jich přihlásilo na 700.

Na startu by se měli objevit i Marek Moflar a Tomáš Novotný, což je tým nevidomého závodníka s vodičem. Oba šli vloni závod poprvé a zvládli jej za 18 hodin a 12 minut. Připomeňme si jen, že v uplynulém roce se na start postavilo 2 798 z celkem 3 123 přihlášených závodníků.

Akreditace 

Závodníci se akreditují do závodu ve Frenštátu pod Radhoštěm, odkud budou hromadně dvěma speciálními vlakovými soupravami (odjezd je naplánován v 19.08 a 19.18 hodin) přepraveni do Třince, místa startu.

Z náměstí pak zamíří dlouhý had čelovek na Velký Javorový, a dále budou závodníci pokračovat přes Ropici, Travný, Lysou horu, Smrk, Čertův mlýn, Radhošť a Velký Javorník až na náměstí Míru ve Frenštátu pod Radhoštěm, kde je cíl závodu.

Zdroj: Deník
*Pro zvětšení mapy na ni klikněte.

„Na trase čeká startující sedm občerstvovacích stanic, některé nabídnou skromnější a některé bohatší občerstvení. Chybět nebudou melouny, banány, müsli, oplatky, ani teplá polévka na Ostravici a Pustevnách. Velký úspěch měl loni také chleba se škvarkovou pomazánkou, kyselým zelím a kofolou, takže tyto delikatesy budou na některých občerstvovačkách i letos," prozradil jeden z organizátorů závodu Libor Uher.

Závodní kategorieZávodníci jsou rozděleni do dvou základních kategorií. LONG s délkou trasy 95 km a převýšením 5 470 m je vyhlášena jako otevřené MČR v horském maratonu dvojic a je povinná pro sportovce, kteří jsou registrovaní ve sportovních klubech a svazech.
Kategorie SHORT s délkou trasy 86 km a převýšením 5 052 m je určena pro širokou hobby sportovní veřejnost, jejíž výkonnost by měla této kategorii čestně odpovídat.
Aby závodníci měřili síly se sobě rovnými, budou všichni, kteří v předchozím ročníku absolvovali nezkrácenou trasu pod 15 hodin, automaticky zařazeni do kategorie LONG.

Start závodu

Do startovního koridoru na náměstí v Třinci se budou závodníci řadit podle kategorií. Těsně pod startovním obloukem bude kategorie LONG (95 km) a za ní kategorie SHORT (86 km).

Mělo by se tak zabránit tlačenicím mezi závodníky jednotlivých kategorií, které vznikaly zejména v úvodu závodu při předbíhání v úzkých horských úsecích. Start závodu je vždy velkým zážitkem.

Závodníkům dává požehnání farář, zpívá se česká hymna a poté za světel ohňostroje, světelné show a podmanivé hudby vyráží závodníci na trasu závodu. Z náměstí pod kopce Beskyd je vyvádí dakarská Tatra.

Trasa závodu

 „Trasa závodu je daná, reagujeme pouze na aktuální požadavky majitelů pozemků a ochranářů. První změnou oproti loňsku je, že závodníci budou muset ze sedla Lipový na Ropici vystoupat a sestoupat striktně po červené turistické trase, takže zhruba 1,5km úsek bude jako jediný na trase B7 obousměrný. Co se týká Travného, tak většina startovního pole, tedy kategorie Short, půjde spodní traverzovou cestou a z Travného tak ochutná pouze prudkou sjezdovku na Sviňorkách. Velká změna pak čeká na obě kategorie, tedy všechny závodníky, při výstupu na Čertův Mlýn. Tam je zrušený dlouhý výstup po asfaltu a červené značce do sedla Malá Stolová. Celý kopec se tedy oběhne po cykloznačce a půjde se krpálem po žluté. Věřím, že si zde přijdou na své všichni milovníci prudkých sklonů," přiblížil změny leader závodu, známý český horolezec Libor Uher. 

Zkráceni limitu o hodinu 

O zkrácení limitu nás požádaly Biskupské lesy, které tak chtěly minimalizovat noční rušení ve druhé půlce trasy, zejména na Pustevnách. „Pro závodníky by to ale neměl být problém. Loni došel poslední tým do cíle ve Frenštátě zhruba půl hodiny před vypršením 30hodinového limitu. Letos to budou muset stihnout za 29 hodin," řekl Uher.

K TÉMATU

Závod a dobročinnost
O závod je každým rokem obrovský zájem. Pár dní po spuštění registrace jsou zaplněna všechna místa, včetně míst v rámci podpory neziskových organizací. „Letos jsme opět navýšili počet startovacích míst, která jsme dali k dispozici dobročinným organizacím. Loni to bylo devět set míst, která si rovnocenně rozdělili Centrum Bazalka, Šafrán a Pečovatelství Dotek. Letos k nim přibylo dalších tři sta míst pro Centrum Kaňka, která poskytuje péči dětem, mládeži a dospělým osobám s postižením. Startovné přes tyto organizace bylo vyšší o 310 korun, a přesto se po něm jen zaprášilo. Jedná se o přímou formu pomoci, kdy společně se závodníky přispíváme na provoz těchto dobročinných a charitativních zařízení. V zahraničí je to běžná věc, je fajn, že to funguje i u nás," pousmál se Libor Uher.

Veřejná sbírka – Každý metr pomáhá
To ale není jediná dobročinnost, která se v rámci závodu koná. Od roku 2011 pořádají organizátoři závodu veřejnou sbírku „Každý metr pomáhá". Zapojit se může každý. Na náměstí Míru ve Frenštátě pod Radhoštěm je cílová rampa – tzv. pyramida K2, na jejímž vrcholu se již tradičně veřejná sbírka koná. Loni se podařila vybrat rekordní částka 48 923 korun ve prospěch Centra Kaňka. „Do kasičky přispívají návštěvníci i celý realizační tým a dobrovolníci závodu, ale musím pochválit i závodníky, kteří po doběhnutí do cíle z posledních sil vystoupají na K2 a do kasičky nezapomenou vhodit minci nebo papírovou bankovku, kterou měli celý čas u sebe. Všem za to patří velký dík, protože nezištně pomáhat, to je prostě chvályhodné," dodal Libor Uher s tím, že mezi závodníky je spousta Slováků, proto organizátoři již loni navázali spolupráci se střediskem TAU Turie nedaleko Žiliny, jehož posláním je poskytovat sociální služby zdravotně těžce postiženým ženám. Letos je sbírka určena právě jim. Mimochodem loni ženy vyrobily pro závodníky jedinečné šerpy a letos plakety ze spékaného skla pro vítěze jednotlivých kategorií.