Ačkoli se může zdát, že je bobování ryze dětská zábava, pořádají se každoročně soutěže v této netradiční disciplíně. I tento rok se konala soutěž ve sjezdu na dětských bobech s názvem Juditin sjezd aneb Předsilvestrovské bobování. Akci uspořádala Internacionální federace bobingu společně s podporou obce Trojanovice.

Závodníci se sešli 29. prosince v jedenáct hodin dopoledne u sochy Radegasta. „Samozřejmě jsme boby půjčovali. Děti přišly s vlastními, rodiče většinou boby neměli, tak jsme jim je půjčili,“ informoval viceprezident Internacionální federace bobingu Zdeněk Sazovský. Nakonec se u sochy Radegasta sešlo na pěta dvacet závodníků všech věkových kategorií a z různých míst republiky. Zazávodit si přijeli obyvatelé Prahy, Olomouce, Ostravy, Třanovic, Zašové i Frenštátu pod Radhoštěm.

Pořadatelé vybírali pečlivě trasu závodu tak, aby ji dokázali zdolat mladí i starší účastníci. „Kritérium pro výběr trasy je, aby se na některém úseku dalo závodit. Část trasy je třeba zdolat pěšky, aby byli uspokojeni i ti, kteří se dostaví bez bobů. Jedním z posledních kritérii se stalo to, aby byla trasa vhodná i pro děti,“ uvedl Sazovský. Samotný závod se odehrával ve směru od Radegasta ke Skalíkově louce. Vyhodnocení závodu a předání cen proběhlo u horského hotelu Skalíkova louka. „Vítězové obou kategorií, děti a dospělí, dostali nové boby a taktéž nejstarší a nejmladší účastník dostal nové boby. Ostatní ceny se skládaly z termosek, lyžařských brýlí a podobně,“ potvrdil viceprezident. Vítězkou v kategorii Děti se stala Lucie Vávrová ze Zašové a kategorii dospělých vyhrál Bob Minařík z Olomouce. Nejmladším účastníkem závodu pak byla Lucie Vávrová a nejstarším Jana Minaříková z Olomouce. Federace získala peníze na akci z grantu, který jim poskytly Trojanovice.

Kromě Juditina sjezdu si pořadatelé vytyčili další cíl. Uspořádat již devátý ročník Mistrovství světa v bobbingu na Valentýna, čili 14. února na Pustevnách na svahu pod Cyrilkou. „Kdo přijde, má možnost zúčastnit se. Navíc u nás je to tak, že každý si může zvolit, koho bude reprezentovat. Žádné složité reprezentační výběry a složité kvalifikace,“ rozvedl Sazovský. Federace tak dává příležitost komukoli, kdo by se chtěl stát mistrem světa v bobbingu, aby změřil své bobařské síly s ostatními závodníky.