Ve středu 7. listopadu začíná juniorský světový šampionát florbalistů, který letos hostí Švýcarsko. Chybět na něm samozřejmě nebude ani česká reprezentace, která je tradičním účastníkem této akce. Nechyběla ani na jednom z předchozích šampionátů, v roce 2001 v Německu a 2005 v Lotyšsku vybojovala páté místo, v roce 2003 získala bronz na akci, která se konala v Praze.

České juniory čeká ve švýcarských městech Kirch– bergu a Zuchwilu náročný program, když během pěti dnů odehrají pět zápasů. Ve skupině se utkají se Švédy, Slováky a Lotyši. „Karty jsou předem vcelku jasně rozdané. Švédsko je největším favoritem na zisk titulu, druhé postupové místo bychom pak měli urvat my. Postup do semifinále je také naším základním cílem,“ řekl trenér Rudolf Škubal. Přesto není radno oba zbývající soupeře nějak podceňovat. „Zatímco proti Švédům nemáme co ztratit, v dalších duelech budeme favority. Ale nic není předem dané. Minule jsme rozhodující zápas o postup prohráli právě s Lotyšskem, ale tentokrát bychom chtěli medaili. Takže nesmíme zaváhat,“ zdůraznil Škubal.

Pokud by se postup podařil, v semifinále by český tým narazil s největší pravděpodobností na jednoho ze dvou celků nejsilnější světové trojky, Finsko nebo Švýcarsko. „Obecně se dá říct, že pokud projdeme do semifinále, nebude už velký rozdíl, zda narazíme na Švýcary nebo Finy. Oba týmy jsou na tom asi kvalitativně stejně,“ zamyslel se trenér. V širší nominaci, která se zúží na konečných dvacet jmen během Škoda florbal cupu, je momentálně deset hráčů z kraje. Z Pepina jde o brankáře Jana Ogrockého a útočníky Dominika Hanice, Radima Poláška a Robina Žydela.

Vítkovice budou reprezentovat obránci Jan Jelínek a Patrik Suchánek, Havířov bek Filip Heczko a útočníci Matěj Jendrišák s Jiřím Krečmerem. V konečné nominaci by neměl chybět ani kanonýr Třince Jiří Curney. „Chceme spoléhat na hráče z extraligy. A takových máme v týmu opravdu hodně. Například Dana Šebka z Future, Adama Štegla ze Střešovic, současného kanonýra Třince Jiřího Curneyho nebo vítkovického Jana Jelínka. V nároďáku budou ale v jiných rolích. Zatímco v klubech na nich většinou hra nestojí, na šampionátu by měli být oporami,“ dodal Škubal.