Extraligový tým Beskydské šachové školy měl před dvěma týdny velice náročný program, čekala jej tři utkání nejvyšší soutěže šachistů. Hráči BŠŠ si vedli výborně a po dvou vítězstvích a jedné nejtěsnější porážce se v tabulce vyhoupli na průběžné čtvrté místo. V první únorový den čekalo na šachisty BŠŠ z Frýdku-Místku odložené utkání 5. kola ve Zlíně. F

rýdek-Místek byl v utkání mírným favoritem a od počátku duelu se očekával tlak na zlínské šachisty. Hostující šachisté opravdu začali své partie velmi aktivně a po dvou hodinách hry stáli na mnoha šachovnicích lépe. Jen Jakub Lahner se ocitnul v pasivní pozici a byl pod nebezpečným tlakem a Sergej Berezjuk přijal nakonec remízu. Ve čtvrté hodině hry se začalo utkání lámat. Již vyhranou pozici hrubou chybou pokazil Vojtěch Rojíček, záhy po něm prohrál i Jakub Lahner a najednou byl dílčí stav utkání 2,5:0,5 pro domácí Zlín. Utkání však ještě dokázal zdramatizovat Igor Rauzis svým vítězstvím, kterým tak snížil celkový stav. Poté však v páté hodině hry remizovali Vjačeslav Dydyshko a Rafal Antoniewski a tím bylo jasné, že hosté ve Zlíně nejenže nezvítězí, ale že budou rádi za konečnou remízu.

V horší pozici dokázal zremizovat Sergej Azarov a jako poslední dohrávala Jana Jacková za stavu 4:3 pro domácí šachisty. I přes převahu pěšce a nesmírnou bojovnost svou partii nakonec do vítězného konce nedokázala dotáhnout a pouze remizovala. Tím byl výsledek utkání zpečetěn a Zlín se radoval z těsného vítězství v poměru 4,5:3,5.

V okresním derby Třinec nestačil

Další utkání čekalo frýdecko-místecké šachisty v sobotu 2. února, kdy je čekal duel 6. kola. V prestižním okresním derby měl Frýdek-Místek co oplácet, protože v loňské sezoně Třinec vyhrál v domácím prostředí nejtěsnějším možným rozdílem 4,5:3,5. Velkým favoritem v utkání však byl tentokrát Frýdek-Místek, protože Třinec se potácí u sestupových příček. V derby ale takové zákony sportu neplatí. Žádný z týmů nenechal nic náhodě a postavil do utkání to nejlepší, co na soupiskách měl.

Utkání se rozjíždělo pozvolna a ani po dvou hodinách hry nebylo při pohledu na šachovnice možné říci, kdo si stojí lépe. Třetí hodina hry už začala naznačovat, že favorit utkání z Frýdku-Místku získává v některých partiích mírnou iniciativu, kterou při přesné hře bude možné proměnit v první body. A nakonec se tak i stalo! Jako první vyhrál Dydyshko, posléze se přidal Berezjuk a půl bodu získala za remízu Jacková.

Pak však neodolal výborné hře soupeře Lahner a prohrál. Naštěstí vzápětí výborně zahrál Rojíček, který svou partii dovedl do vítězného konce a získal pro Frýdek důležitý bod. „Bohužel partie se poté nevydařila Rauzisovi který prohrál. Stav utkání byl 3,5:2,5 a čekalo se, kdo udělá rozhodující bod. Drama se nakonec nekonalo a v páté hodině hry rozhodli svými vítěznými partie Azarov a Antoniewski. Zasloužené vítězství 5,5:2,5 přineslo Beskydské šachové školy tři důležité body,“ řekl ředitel BŠŠ Antonín Surma.

Ostravské drama se šťastným koncem

V 7. kole Extraligy družstev zajížděli šachisté BŠŠ v neděli 3. února do Ostravy, kde hráli s tamním Labortechem. „Ostrava v šestém kole prohrála a my naopak vyhráli. Přestože byla Ostrava před utkáním pasována na mírného favorita, naši šachisté si hodně věřili a chtěli získat body,“ prozradil předzápasový plán Antonín Surma. Samotné střetnutí bylo od počátečních tahů vedeno velmi ostře a všichni diváci očekávali smršť vítězných partií na jednu či druhou stranu. Bylo tak překvapením, když po třech hodinách hry svítily na ukazateli skóre jen tři remízy. Za barvy Frýdku-Místku remizovali Jacková, Rauzis a Antoniewski.

Ve čtvrté hodině hry potěšil hostující příznivce královské hry Dydyshko, který dokázal na 1. šachovnici vyhrát a za dalších 30 minut přidal důležitý průběžný bod Jasný. Frýdek-Místek tak vedl po čtyřech hodinách hry 1,5:3,5. „Stále nám však zbývaly dohrát tři partie a ty mohly dopadnou všelijak. Po pěti hodinách hry remizoval Berezjuk, čímž se stav upravil na 2:4 pro náš tým,“ řekl Surma. Všichni diváci upřeně začali sledovat poslední dvě partie, které měly rozhodnout o vítězi.

Zbývající hlavní aktéři za Frýdek-Místek, Azarov na 2. šachovnici a Rojíček na 8. šachovnici, bojovali ze všech zbývajících sil, které přeci jenom po šesti hodinách hry rychle ubývají. Těsně před koncem šesté hodiny bohužel dorostenec Rojíček prohrál. A nastalo sportovní drama, když poslední hraná partie měla vše rozhodnout. V ní měl nakonec Azarov pěšce navíc a po 6 hodinách a 15 minutách hry si z pozice síly vynutil remízu. Frýdek-Místek se mohl radovat z vítězství nad Ostravou 3,5:4,5 a jeho získané tři body posunuly Beskydskou šachovou školu na skvělé 4. místo extraligové tabulky.

Průběžné pořadí po 7. kole:

1. 1.Novoborský ŠK 17 bodů,

2. RC Sport Pardubice 16 bodů,

3. Mahrla Praha 15 bodů,

4. BŠŠ Frýdek-Místek 13 bodů,

5. A64 VALOZ Grygov 13 bodů,

6. Labortech Ostrava 13 bodů,

7. ŠK SK Zlín 12 bodů,

8. ŠK Zikuda Turnov 8 bodů,

9. Tatran Litovel 4 body,

10. TJ Bohemians Praha 4 body,

11. TŽ Třinec 2 body,

12. Sokol Plzeň 1 bod.

Zdeněk Duda