Historii frýdlantského volejbalu psali především družstva mužů a žen. Svojí účastí v soutěžích krajského a okresního charakteru byla vytvářena tradice, která postupně zavazovala další a další generace k následování. „Ne vždy se dařilo, a ne každý byl ochoten vrátit volejbalu to, co si z něj vzal. Byly doby, kdy to bylo s volejbalem ve Frýdlantu nad Ostravicí velmi nahnuté a hrozil zánik oddílu. Nestalo se,“ řekl Jaromír Svatoš

S novým tisíciletím došlo ke stabilizaci. „Odborné a funkcionářské zázemí tvoří bývalí hráči a hráčky, dobrovolníci a někteří rodiče. Významným partnerem volejbalu se stává město Frýdlant nad Ostravicí, které svými granty podporuje účast družstev v soutěžích. Výborné zázemí a podmínky pro sport našel volejbal pod křídly Sokola,“ vypočetl Svatoš.

Předsedou oddílu je Petr Plucnar. Dal dohromady partu, která nezištně a zcela zdarma dává svůj volný čas ve prospěch tréninků v týdnu a soutěžních zápasů o sobotách a nedělích. Jedinou odměnou jim je skutečnost, že své svěřence něčemu dobrému naučili.

Jako trenéři zde tedy pracují: Alenka Štorková, Zdeněk Trnka, Vladimíra Plucnarová a Leona Koudelková.

Funkcionářskou část oddílu tvoří: Jana Ivánková, Oldřich Štork, Vlasta Němcová, Lenka Pavlíčková, Leontina Stoklasová, Zorka Blablová a další.

Hráčský kádr je tvořen především děvčaty. Zaregistrováno je až 65 aktivních hráček a hráčů. Jsou to družstva žákyň, dorostenek a juniorek. Ta nejmenší děvčata jsou v přípravce. O svoji existenci bojuje družstvo žen. Své soutěže hraje též družstvo rekreačního volejbalu.

„Dobré podmínky pro sport a trpělivá práce všech přinášejí výsledky. V právě skončené sezoně hrálo frýdlantské družstvo juniorek v národní lize jako nováček. Díky grantu města hrály juniorky v Brně, Zlíně, Ostravě, Opavě. Z úvodních obav o sestup se vyklubalo vynikající třetí místo. Pod moudrým vedením Alenky Štorkové šlo o vzornou reprezentaci a propagaci oddílu a samozřejmě i města,“ řekl Svatoš.

Za družstvem juniorek jdou dorostenky – kadetky. Trenérka Alena Štorková přivedla družstvo ke druhému místu v krajském přeboru. Děvčata porazila například Sokol Frýdek-Místek, Frenštát pod Radhoštěm, Raškovice, Krnov či Svinov. Svojí výkonnostní si některá děvčata řekla o nominaci do družstva juniorek, které bude v příští sezoně opět startovat v národní lize.

Vlastní odchovankyně rostou oddílu v družstvech žaček. Trenéry jsou zde Zdeněk Trnka, Vladimíra Plucnarová a Petr Plucnar. „Je opravdu radostné pozorovat jak se děvčata zlepšují a jak se na jejich hru stále lépe dívá. Zkušení trenéři přivedli tým, který před nedávnem opustil přípravku, tedy první seznamování se sítí a míčem, k úspěchům, které snad nikdo nečekal. Bylo to třetí místo v krajském přeboru a páté místo v přeboru Moravy,“ prozradil Svatoš.

Frýdlantskou přípravku vede Leona Koudelková. Úspěchem jsou zvyšující se počty zájemkyň o volejbal. Zvyšuje se také počet dívek, které překonají úvodní nesnáze. „Samozřejmě je také co zlepšovat. Oddílu chybí sponzorské zázemí. Výsledky, jichž bylo letos dosaženo, jsou na hranici, nebo spíše nad hranicemi možností a podmínek oddílu. Málo se pracuje na získávání mladých, budoucích trenérech a funkcionářích. Ke zlepšení by mělo dojít i ve spolupráci s okolními oddíly v zájmu podchycování talentů,“ uzavřel Svatoš. (red)