Kadetky i juniorky bojují úspěšně i letos o postup do ligových soutěží. V minulé sezoně si juniorky postup již vybojovaly, ale ligovou soutěž z finančním důvodů hrát nemohly. Letos se situace zopakovala.

Kadetky i juniorky skončily ve svých soutěžích na prvních místech a prozatím to vypadá, že své ligové účasti se budou muset opět vzdát.

„Výsledky, kterých starší děvčat dosahují, nepřicházejí jen tak náhodou. Je opravdu radost dívat se také na hru starších žákyň. Hodně toho už umí, však také bojují o účast v soutěži o Přeborníka České republiky. Prozatím jsou holky v krajském přeboru ze čtyřiadvaceti družstev na čtvrtém místě. Jsou tu ale i mladší žákyně, které se v soutěžním volejbalu prozatím rozkoukávají.

Loni byly třetí ze sedmnácti týmů, letos jsou zatím sedmé z dvanácti družstev,“ prozradil Jaromír Svatoš z frýdlantského volejbalového klubu, který ještě dodal: „Malá děvčata ze třetích a čtvrtých tříd ještě žádné pravidelné soutěže nehrají, ale připravují se na chvíle, kdy soutěžit budou. Velmi potěšitelné je, že jejich zájem roste. Dříve chodilo do přípravky šest až deset děvčat, nyní registrujeme až osmnáct zájemkyň.“

Svou soutěž ve Frýdlantu mají i zdejší ženy. Ty hrají krajský přebor I. třídy. Frýdlant se ale potýká s malým počtem hráčem. V právě skončené sezoně skončil i za pomoci juniorek na 8. místě. „Široké veřejnosti bychom tímto rádi dali na vědomí, že se u nás organizují i amatérští zájemci o volejbal. Ti mají dokonce i svou soutěž. Ke svým tréninkům se scházejí vždy v neděli, takže si vysloužili přezdívku Nedělňáci,“ řekl Svatoš.

Frýdlantský oddíl má nyní přes devadesát členů, a to vesměs z řad mládeže. A kdo že se všechno o zdejší volejbal stará? „Dobrovolných funkcionářů a organizátorů všeho, co náš oddíl potřebuje, mnoho není. I proto můžeme na tomto místě jmenovat předsedu oddílu Petra Plucnara a trenéry Alenu Štorkovou, Zdeňka Trnku, Vladimíru Plucnarovou, Leonu Vaňkovou, Zorku Blablovou, Kateřinu Opálovou a Petra Plucnara. Aktivně dále ve vedení našeho oddílu působí nepostradatelní Oldřich Štork, Leontina Stoklasová, Kateřina Adámková, Jiří Lech a Jana Ivánková. Ovšem je-li to třeba, dělají všichni všechno, a to lajnováním hřiště počínaje a sháněním prostředků na činnost konče,“ uzavřel výčet lidí, kteří pracují pro frýdlantský volejbal Jaromír Svatoš.

Možná by se i zdálo, že Frýdlantští nemají díky obětavostem těchto lidí žádné problémy, ale oni je mají. „Jak již bylo řečeno, bohužel nemůžeme pro nedostatek financí hrát soutěže podle výkonnosti našich hráček. Hrát se musí zkrátka podle stavu pokladny. Do budoucna bychom to ale chtěli změnit. Vlastně k zásadním změnám již došlo. Dosavadní začlenění do oddílu TJ Sokol Frýdlant nad Ostravicí se ukázalo jako nevyhovující a nepraktické. Proto se výbor oddílu rozhodl pro jeho osamostatnění. Od června letošního roku neseme nově název Volejbalový klub Beskydy a jsme organizováni jako občanské sdružení se sídlem ve Frýdlantu nad Ostravicí,“ prozradil Svatoš.

„Ze společného hlediska jsme vedeni snahou o jednoduchou a viditelnou identifikaci naší činnosti. Chceme více propagovat naše město, sponzory a organizace. Naše účast ve volejbalových ligách kadetek a juniorek, pořádání turnajů i s mezinárodní účastí k tomu dávají dobrou příležitost. I proto věříme v dobrou spolupráci se zdejším městským úřadem, věříme v šanci na spolupráci se sponzory. Roční rozpočet VK Beskydy se pohybuje kolem 350 tisíc. Tyto peníze nám umožní starat se o minimálně osmdesátku dívek. Naučit je sportovním návykům, účastnit se všech soutěží. Oddílové příspěvky ale na tuto sumu samozřejmě nestačí. Děkuji všem našim aktivním členům za jejich práci s dětmi, a to bez nároku na odměnu. Jejich jedinou odměnou jsou jim předváděná hra a úsměv ve tvářích děvčat po vyhraných zápasech. Takových chvil chceme zažít co nejvíce, proto zveme do našich řad každého, kdo by uměl přiložit ruku k dílu,“ dodal závěrem Jaromír Svatoš z VK Beskydy Frýdlant.