Až v Kazani se uskutečnil evropský šampionát juniorů ve stolním tenise. V kategorii družstev získal výběr české reprezentace pod vedením naší historicky nejúspěšnější stolně tenisové hráčky Marie Hrachové celkově 7. místo.

„Možná se to laické veřejnosti bude zdát málo, ale v ukrutně silné evropské konkurenci jde o nejlepší umístění českých barev za posledních osm let,“ říká Marie Hrachová a dodává: „Tým ve složení Dagmar Blašková, Karin Adámková, Kateřina Tomanovská (všechny hráčky SK Frýdlant nad Ostravicí, pozn. red.), Tamara Tomanovská (SKST Baník Havířov) a Simona Šlehobrová (SK Dobré) odvedly maximum.

V průběhu bojů náš tým narazil na pozdější vítězky turnaje Rusky a bronzové medailistky Švédky. Zůstávám na zemi, ale kdyby nám třeba v osmifinálovém utkání se Skandinávkami přálo za stavu 2:1 na zápasy trochu štěstí, porvali jsme se určitě i o medaile.“

Český tým narazil už v základní skupině na hlavního favorita šampionátu Rusko, dále pak na Srbsko a Bulharsko. „S Ruskama jsme, dalo by se říci v zahřívacím duelu, vůbec nezahrály špatně, byť holky nakonec prohrály 2:3. Postup ze skupiny nám pak zajistila hladká výhra s Bulharskem 3:0 a hlavně nás nakopla k důležitému triumfu 3:2 nad Anglií a 3:1 v osmifinálové skupině nad Francií.

Tady nás podržela 18ti letá Dagmar Blašková svými dvěma body a vítězstvím nad devátou hráčkou juniorského žebříčku. Měla super blok, byla rychlá, opravdu je naší velkou nadějí. Klíčový byl pak následující duel se Švédkami. Je neuvěřitelné, kolik naše holky vrhly právě do tohoto utkání sil. Vedly 2:1, z postupu do čtvrtfinále se ale nakonec radovaly Seveřanky,“ doplňuje Marie Hrachová.

zápase o 5. – 8. místo pak český výběr podlehl Polsku 2:3 a konečné 7. místo mu zjistila výhra nad Srbkami 3:1. Z titulu evropských šampionek se radovaly Rusky, stříbrné medaile si odvezly Rumunky a bronz Švédky.

„Jsem přesvědčená, že nám po letech znovu vyrůstá silná generace stolních tenistek. Trio Blašková, Adámková, Tomanovská v dresu SK Frýdlant nad Ostravicí, letos jako nejmladší tým historie, vybojovaly pro beskydský celek bronzové medaile v extralize. Dagmar Blašková sice opouští kategorii juniorek, ostatní ale zůstávají,“ řekla Hrachová, která dále prozradila příchod nových posil: „Mezi novými hráčkami budou Kristýna Mikulcová ze Slavoje Praha, která bude na podzim hrát za rakouský Linec a Karolina Minářová z SK ST Baník Havířov.

Evropským šampionátem mladým hráčkám skončily pro tuto chvíli reprezentační povinnosti a ve svých domovských klubech se pomalu začínají připravovat na podzimní zahájení nejvyšší domácí soutěže.“

(nov)