Pět dnů plných dramat za modrými stoly nabídl turnaj Czech junior & kadet 2011. Kolem tří set mladých stolních tenistů a tenistek ukázalo své umění. Kdo přišel, nelitoval.

Pětidenní pingpongový maraton připravil pro hráče i diváky v městské sportovní hale SKST ČSAD Hodonín. Evropané a Evropanky hráli prim téměř až do samého závěru. Samotný turnaj totiž uzavřela japonská národní hymna pro vítězný pár kadetů.

Od středečních dopoledních hodin začaly kvalifikační souboje juniorů a juniorek. Ty vyvrcholily ve čtvrtek v podvečer, kdy byla na pořadu finálová klání, žel bez české účasti. Dívčí části opanovala turnajová jednička – patnáctiletá Rumunka Bernadette Szösz. Nejdříve si dokráčela pro turnajový triumf s reprezentační kolegyní Irinou Ciobanu. Poté sama ve finále dvouhry, které bylo plné emocí, sestřelila svoji bývalou deblovou partnerku Janu Noskovou z Ruska.

V juniorech to zprvu vypadalo, že bude triumfovat někdo z Francouzů nebo Polák Wisniewski. Nakonec se ale radoval čtvrtý v řadě, Maďar Tamas Lakatos. Ten si ve finále poradil s největším překvapením turnaje, jedním z mála obranářů, Litevcem Tomasem Mikutisem. Na vítězství ve čtyřhře si věřil slovenský pár Pavolka s Muchou. „Poznáme se z předešlých turnajů. Věříme si na ně. Určitě mohl být ve finále i silnější soupeř,“ říkala před finále s polským duem Dyjas – Kulpa slovenská jednička Michal Pavolka. Vítěznou trofej si ale odvezli nakonec Poláci.

Vítězní Slováci

Páteční a sobotní program patřil soutěži družstev. Ve finále juniorek zhaslo vítězné kouzlo Bernadette Szösz, kterou již v semifinále porazila francouzská obranářka Sahar Berge, a ve finále byla nad její síly ruská plavovláska Noskova, jejíž tým nakonec dominoval. Jejich semifinálový duel s Maďarskem patřil k ozdobám Pro tour.

Češky i přes snahu frýdlantských hráček Adámkové a Tomanovské skončily ve čtvrtfinále, kde se dostaly díky vítězství nad silným Srbskem. Právě duel ze základní části soutěže rozhodla Karin Adámková. Ta nejprve vyrovnala zápas se Srbkami na 1:1 a v rozhodujícím pátém zápasu hladce porazila semifinalistku deblu Lupulescu. „Byl to rozhodující zápas a s touto Srbkou jsem ještě nehrála. Byla jsem nervózní, nevěděla jsem, co na mě bude hrát. Jsem hrozně ráda, že jsem vyhrála,“ usmívala se šestnáctiletá hráčka.

Nedařilo se české jedničce. Ta prohrála oba své duely. Její zaváhání napravovaly týmové kolegyně Tomanovská s Adámkovou. „V rozhodujícím duelu jsem měla rozhodně trému. Kdybych prohrála, tak prohraje celé družstvo. Měly bychom pak horší nasazení v pavouku,“ věděla česká reprezentantka, která vzápětí ještě dodala: „Co jsem nastoupila, tak první zápas vypadal katastrofálně, ale pak už to bylo docela dobré. Domácí atmosféra mi sedí,“ prohlásila Adámková.

Družstva juniorů ovládli mladí Francouzi. Ale neměli to lehké. Finále s Rumunskem sice zvládli, ale čtvrtfinále s druhým týmem Ruska a semifinálové drama s Rakouskem se rozhodovalo až po pětisetových bitvách.

V dramatičnosti nezaostávali za svými staršími kolegy ani kadeti. Pětizápasový finálový duel mezi Slováky a Maďary toho nabídl více než dost. Po pětisetovém rozhodujícím boji mezi Vlacuškou a Ecsekim zvedal ruce nad hlavu slovenský výběr. Přitom co předvedli mladí Maďaři proti stejně starým Čechům, byla favority spíše parta kolem Szudiho. „Nepamatuji si, že bychom před domácím publikem dostali tak napráskané. David Reitšpies, naše jednička, hráč druhého místa evropského žebříčku, prostě nezahrál tak, jak by měl. Vyloženě se trápil, bylo to na ručník. Dali nám lekci ze všeho,“ řekl po semifinále trenér Luboš Pěnkava.

Pro zlato v kadetkách si vyšlapaly jistou pěšinu Rusky. Neděle patřila už jen kadetům a kadetkám. V singlu se z celkového prvenství radovala čtrnáctiletá Ruska Jekaterina Guseva, která ve finále porazila Nicole Trosman z Izraele. Nad tou zvítězila i ve finále deblu spolu s Dariou Černovou.

Japonský závěr

Čtyřhra kadetů patřila mladým Japoncům Mizutanimu s Matsuymou, kteří ve finále našli recept na český pár Reitšpies s Pavlíkem. „Beru to jako malý zázrak při formě naší jedničky. Je to něco úžasného. V semifinále porazili Maďary, kteří byli oproti soutěži družstev poloviční. Tibor Pavlík zahrál fantasticky,“ smekl český kouč. Poslední zápas turnaje zvládl lépe dvanáctiletý Francouz Alexandre Cassin, když v pěti setech porazil o dva roky staršího Japonce Yoshika Mizutaniho.

Pět dnů plných topspinů tak skončilo. Pro některé úspěšně, pro druhé méně. Přesto silná většina byla spokojená. (pt)

Dobešová se vrátila do Hodonína téměř po roce

Loni na jaře slavila Jana Dobešová v hodonínské herně stolního tenisu postup do finále extraligy s týmem Frýdlantu. Po roce se vrátila jako trenérka švédských reprezentantů. „Nejsem tady za reprezentaci, ale za sportovní centrum, kde působím už půl roku. Ze šesti dětí jsou tři v reprezentaci. Na takovém turnaji jsou poprvé a sbírají zkušenosti,“ řekla švédská trenérka Jana Dobešová.

Ta upozornila hlavně na švédskou šestku Vanju Anzenoviče a jeho konkurenta v reprezentaci Martina Cederlofa. „Celý chlapecký tým bojuje o jedno místo na Evropu. V holkách je to trošku horší. Řekla bych, že je to průměr,“ podotkla Dobešová, která je ve Švédsku rok. Takže musela skloubit trénování ve Švédku s aktivním hraním v Česku. „Prostě makám. Bylo toho hodně a ještě jsem do toho měla reprezentaci, protože mi nebylo jedno, jak dopadneme na Evropě. Navíc jsem absolvovala ještě tři konkurzy ve Švédsku,“ dodala Dobešová.

Na její doporučení putovaly dvě české juniorské reprezentantky Adámková s Tomanovskou do Frýdlantu, kde nyní působí celý český první tým juniorek a Číňanka. „Tady jsem viděla dva zápasy Adámkové a měla mírné zlepšení. A viděla jsem i dvě utkání Kačky Tomanovské. V jednom případě to nebylo nic moc a druhý byl celkem dobrý. Patří v Evropě trošku výše,“ uzavřela švédská koučka.

Tomanovská si rozhodující duel nezahrála

Kateřina Tomanovská je hodonínskou odchovankyní, ale v probíhající sezoně nastupuje v barvách frýdlantského SK. Na mezinárodním turnaji Czech junior & kadet 2011 tak měla menší comeback za hodonínské stoly.

Jaký to pro vás byl návrat?

Určitě to tady pro mě bylo lepší díky tomu, že jsem tady hrávala. Znám to tady, domácí prostředí, diváci.

Jak jste spokojená se svými výkony?

V jednotlivcích nic moc. V družstvech to bylo dobré, dostaly jsme se mezi posledních osm.

V hlavní soutěži jednotlivkyň jste bojovala až do poslední chvíle o postup se Slovinkou Županič. Co nakonec rozhodlo o tom, že jste nepostoupila?

Prohrála jsem 3:4. Byla jsem nervózní. Měla jsem i mečbol, ale neproměnila jsem jej.

Hnalo vás hodonínské prostředí víc za vítězství, nebo vás spíš svazovalo?

Myslím, že to nerozhodovalo.

Zahajovala jste čtvrtfinále družstev proti Francii hned proti jedničce Anais Leveque, jak těžký to byl zápas?

Hrála dobře, ale ani já jsem nehrála špatně. Ve druhém setu jsem měla dva setboly, ale nedala jsem je a prohrála jsem 13:15. Další set jsem vyhrála, potom už to ale nešlo. Byla lepší. Dělala jsem chyby a nedávala jsem důležité balónky. Bylo to těžké.

Kdyby Blašková vyhrála, tak byste hrála rozhodující duel vy. Věřila jste si?

Hrála bych s obranářkou. Na obranářky to celkem umím, takže si myslím, že nějaký ten setík bych mohla uhrát.

Těšíte se na extraligové duely s Hodonínem?

Proti Hodonínu je to pro mě těžší než proti jinému soupeři, ale nesvazuje mě to.